Rzeczywiście wzrost zainteresowania szczepieniami w regionie wprost wynika z zaostrzonych przepisów antycovidowych po stronie niemieckiej. Wiele osób z regionu pracuje w Niemczech, więc jeżeli dotychczas się nie zaszczepili, to codzienny wyjazd do pracy będzie generował spore koszty. Obowiązek testowania to dla pracowników transgranicznych spory koszt i dodatkowy czas, dlatego prostszym rozwiązaniem jest szczepienie. To powoduje coraz większe kolejki do punktów szczepień. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się szczepionka jednodawkowa Johnson & Johnson, bo od razu daje efekt w postaci certyfikatu.
W Lubaniu nie zrealizujemy szczepienia w tym roku, choć na rządowej platformie "szczepimysie" znajdziemy informacje, że w Lubaniu są 83 wolne terminy na szczepienie w ciągu tygodnia to w rzeczywistości można zarejestrować się na styczeń. W obu lubańskich punktach szczepień wszystkie zapisy, które zostały zaplanowane w tym miesiącu zostały zarezerwowane.
W ostatnich dniach prawdziwe oblężenie przeżywał punk szczepień w Bolesławcu. Jedna z czytelniczek informowała nas o tłoku w punkcie szczepień i personelu, który nie panował nad tłumem chętnych do szczepień.
Faktycznie w ostatnim czasie jesteśmy zakorkowani jeśli chodzi o szczepienia. Jest to wynik tego, że po prostu przychodzą ludzie z ulicy. W związku z zaistniałą sytuacją zmuszeni byliśmy poprosić o pomoc wojsko przy regulacji kolejki i weryfikacji osób. W ostatnim czasie szczepimy po kilkaset osób dziennie co pokazuje, że staramy się wszystkim pomagać, ale prosimy też o wyrozumiałość. - mówi Kamil Barczyk, dyrektor bolesławieckiego szpitala.
Mimo że w punktach szczepień są kolejki, większość szczepionych to osoby przyjmujące trzecią dawkę, tak więc pierwszą dawką faktycznie szczepi się niewiele osób.
Dla tych, którzy chcieliby jednak zaszczepić się jeszcze w tym roku pozostają punkty szczepień poza Lubaniem. Dzwoniąc na ogólnopolską infolinię 989 dowiemy się gdzie najbliżej wykonamy szczepienie i kiedy.
Jak się zarejestrować
Na szczepienie można zarejestrować się bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, poprzez infolinię Narodowego Programu Szczepień 989 lub 22 62 62 989, bądź przez Internetowe Konto Pacjenta. Po rejestracji pacjenci otrzymają e-skierowanie, natomiast informacje o terminie i miejscu szczepienia otrzymamy sms-em. Pamiętać należy, że pacjenci rejestrują się od razu na dwie wizyty - przyjęcie pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Pacjenci otrzymają również wiadomości z przypomnieniem o terminie wizyty.
Napisz komentarz
Komentarze