Różowe skrzyneczki pojawiają się w całym kraju i w aglomeracjach, i w małych miejscowościach. Traumatyczne doświadczenia młodych kobiet pozbawionych bezpłatnego dostępu do środków higieny zazwyczaj kończą się niewyobrażalnym wstydem i doświadczeniami, które nie pozostają bez wpływu na stan psychiczny uczennic.
„Nie zliczę, ile razy czułam wstyd i stres związany z miesiączką. Bez przerwy myślałam o tym, czy ktoś zobaczy albo czy papier zacznie przeciekać i pobrudzę krzesło, na którym siedzę, a czerwona plama w kroku będzie widoczna z daleka.”
Dziewczyny opowiadają nam, jak podczas okresu ratowały się w szkole szarym papierem lub jak zalane wstydem i potem, ściszonym głosem, prosiły o podpaski nauczycielki.
Nie chcemy dla nich takiej rzeczywistości! Nie chcemy, żeby z powodu miesiączki opuszczały zajęcia lekcyjne! CHCEMY SZKÓŁ PRZYJAZNYCH MIESIĄCZCE, w których każda dziewczynka będzie miała dostęp do podpaski. - informuje fundacja.
Lubański magistrat ufundował różowe skrzyneczki, które zostaną zamontowane w trzech lubańskich podstawówkach: SP2, SP3 i SP4. Dziewczynki w potrzebie zawsze znajdą tam bezpłatne podpaski czy tampony, bez stresu i wstydu będą mogły zadbać o swój komfort.
Napisz komentarz
Komentarze