Festyn, plener malarski, tablica pamiątkowa w centrum miasta, konkurs fotograficzny, warsztaty rękodzielnicze, rajd pieszy, koncert słowno-muzyczny – to przedsięwzięcia, które zorganizowały lubańskie organizacje pozarządowe, by uczcić pamięć tego wyjątkowego lubanianina.
Po odsłonięciu tablicy z nazwą skweru, w auli ZSP im Adama Mickiewicza w Lubaniu raz jeszcze powrócono do wspomnień o profesorze Aniele.
Stulecie urodzin profesora stało się okazją do wspominania jego niezwykłej sylwetki – działań, dokonań i postawy, która na trwałe wpisała się w pamięć wielu pokoleń uczniów, rodziców, miłośników fotografii i pieszych wędrówek, wielbicieli literatury i ortografii oraz wszystkich mieszkańców Lubania.
Dla nas, czyli szkoły, w której pan Ludwik Anioł pełnił funkcję dyrektora, wicedyrektora, nauczyciela języka polskiego, a przede wszystkim przyjaciela młodzieży, to piękna okazja, aby wzmocnić przekonanie o niezwykłej roli pedagogów w życiu młodych ludzi. Pedagogów, którzy inspirują, a przy tym pomagają swoim uczniom odnaleźć ich pasje, talenty, zamiłowania – podkreślała Renata Czuj, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu.
Był możny król, odważny, mężny, co mnóstwo hufców miał orężnych, a wrogów żadnych – to jedynie krótki fragment słynnego „zabójczego” dyktanda, które profesor Anioł serwował swoim uczniom.
Ale Ludwik Anioł to przecież nie tylko wybitny nauczyciel i wychowawca, który spod swoich skrzydeł wypuścił kilka pokoleń absolwentów.
To także żołnierz AK, organizator i pierwszy dyrektor Muzeum Osadnictwa Wojskowego w Lubaniu, aktywny działacz PTTK i PTSM, Ligi Ochrony Przyrody, ZHP, Klubu Byłych Nauczycieli Tajnego Nauczania w Jeleniej Górze, Klubu Pionierów Ziemi Lubańskiej czy Światowego Związku Żołnierzy AK. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Srebrną i Złotą Odznaką "Zasłużony Działacz Turystyki", Srebrną i Złotą Honorową Odznaką PTTK, Złotą Odznaką "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży", Złotą Odznaką PTSM, Srebrną i Złotą Honorową Odznaką LOP, odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", Złotą Odznaką "Zasłużony dla Dolnego Śląska" oraz przyznanym w 1995 roku medalem „Zasłużony dla Miasta Lubania”.
Życiorys Ludwika Anioła jest niezwykle bogaty. Mało kto, może się pochwalić taką ścieżką życiową. Bez wątpienia Ludwik Anioł był prawdziwym patriotą, pedagogiem i społecznikiem. Lubań powinien być dumny z takich mieszkańców i starać się upamiętniać ich obecność w historii miasta. Warto doceniać. Warto pamiętać – mówił Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.
Podczas spotkania nie zabrakło także opowieści uczniów i przyjaciół profesora, który na zawsze zostanie w ich wdzięcznej pamięci.
Dzięki tegorocznym inicjatywom, postać lubańskiego Anioła utrwalona została w świadomości wielu mieszkańców Lubania. Zarówno tych, którzy go znali, jak również tych osób, którym nie było dane poznać profesora osobiście. A dzięki fizycznym śladom pamięci w nazwie skweru u zbiegu ulic Esperantystów i Kazimierza Wielkiego czy pamiątkowej tablicy w lubańskim rynku, Ludwik Anioł stał się nieodłączną cząstką dziejów Lubania. Bo, jak pisała Wisława Szymborska, Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.
Napisz komentarz
Komentarze