Zwierzęta przerażają głośne petardy, syczące rakiety oraz jasne błyski. W konsekwencji często powstają u nich śmiertelne urazy w wyniku prób ucieczki, a także poważne urazy psychiczne w postaci zaburzeń lękowych.
W Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec na niebezpieczeństwo najbardziej narażone są zwierzęta „uciekające” w momencie przerażenia, takie jak jelenie, antylopy, kangury i ptaki. W wyniku stresu pewnej sylwestrowej nocy, samica kangura wyrzuciła swoje młode z torby, które następnie zmarło z powodu wyziębienia. Aby najlepiej jak to możliwe zapobiegać takim scenariuszom, już kilka tygodni przed sylwestrem zwierzęta są przyzwyczajane do głośnych odgłosów, które płyną w nocy z głośników zamieszczonych na wybiegu. W samą noc sylwestrową na szyby zawieszane są zasłony, które chronią zwierzęta przed błyskami światła.
Dyrektor zoo wraz z pracownikami w sylwestra pozostają na miejscu, aby sprawdzać jak czują się zwierzęta. Po nocy sylwestrowej zbierają z wybiegów duże ilości pozostałości po fajerwerkach. Połknięcie ich przez zwierzęta mogłoby doprowadzić do śmierci spowodowanej utknięciem ciała obcego w przewodzie pokarmowym.
Z powyższych powodów zoo z zadowoleniem przyjęło decyzję miejscowego rządu o zakazie sprzedaży fajerwerków i zakazie używania fajerwerków w miejscach publicznych.
- Życzymy wszystkim radosnego powitania Nowego Roku! Choć dla niektórych zabrzmi to dość drastycznie, to całkowita rezygnacja z pirotechniki w noc sylwestrową byłaby wielką przysługą, zarówno dla zwierząt z zoo, jak i dla wielu zwierząt dzikich oraz domowych - mówi dyrektor zoo dr Sven Hammer.
Dyrektor proponuje sposób na dobre postanowienie noworoczne: pieniądze zaoszczędzone dzięki zakazowi sprzedaży fajerwerków zainwestować np. w „Patronat zakupu karmy” dla ulubionego mieszkańca zoo, co pozwoli przetrwać trudniejszy okres zimowy, kiedy zoo odwiedza mniej gości. Więcej informacji na nasze-zoo.pl oraz zoo-goerlitz.tivents.app.
Napisz komentarz
Komentarze