Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 03:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Gdzie nas ubywa, a gdzie przybywa. Nietypowy ranking "Wspólnoty"

Miesięcznik Wspólnota opublikował kolejny ranking, tym razem nie podjęto tematu bezpośrednio związanego z działalnością samorządu. Wspólnota zbadała zjawisko depopulacji polskich gmin. Krajowe tendencje kryzysu demograficznego mają odbicie i w naszym regionie. Wszystkie miasta powiatowe w regionie notują spadek liczby mieszkańców, w Lubaniu to 7,45%, czyli około 1550 mieszkańców.
Gdzie nas ubywa, a gdzie przybywa. Nietypowy ranking "Wspólnoty"

Autor: Obraz ivabalk z Pixabay

Wspólnota opublikowała ranking „Rosną suburia, miasta tracą”. Zbadano w nim depopulację i starzenie się ludności w kraju w latach 2004-2020. Zmiany liczby ludności zostały wyrażone jako procent początkowej liczby mieszkańców. Z rankingu wynika, że w gminach wiejskich i skupionych wokół aglomeracji przybywa mieszkańców, natomiast duże ośrodki notują spadki, jak Łódź (-13,15%) czy Katowice (-9,17%).

Zjawisko spadku liczby mieszkańców odnotowaliśmy w 1450 gminach, a odwrotne – wzrostu demograficznego – w 1027 jednostkach wśród gmin wiejskich obserwujemy niemal równowagę – 789 jednostek ze spadającą oraz 744 gminy z rosnącą liczbą mieszkańców. - piszą autorzy rankingu.

W regionie wszystkie miasta powiatowe mają malejącą liczbę mieszkańców. Najbardziej straciło miasto Zgorzelec (-10,42%). Miasto Lubań jest kolejne w zestawieniu, spadek liczby ludności wyniósł 7,45%, czyli około 1550 mieszkańców. W Bolesławcu i Lwówku jest podobnie, odnotowały spadek o -6,09% i -6,40%. Zgodnie z tendencją krajową gminy wiejskie Zgorzelec i Bolesławiec odnotowały wzrost demograficzny o 8,89% i 21,93%.

Ze wszystkich gmin powiatu lubańskiego w okresie 2004-2020 tylko gmina wiejska Lubań odnotowała wzrost liczby mieszkańców o 1,02%, w pozostałych odnotowano spadek liczby ludności. Największy spadek odnotował Świeradów-Zdrój, bo liczba mieszkańców spadła tam o 12,72%. Kurort, który dotychczas wiódł w skali kraju w innych rankingach, ma poważny problem demograficzny. Nie bez znaczenia jest turystyczny charakter miasta i sytuacja epidemiczna.

Ogólnie mówiąc, było bardzo dobrze, ale niestety znaleźliśmy się w nowej, trudnej rzeczywistości. Kłopoty dotknęły praktycznie wszystkie podmioty działające na terenie gminy i większość pracowników w nich zatrudnionych. Zmienione warunki pracy i ograniczenia sprawiły, że wielu ludzi postanowiło zrezygnować z pracy w Świeradowie-Zdroju, poszukać nowych rozwiązań, zmienić miejsce zamieszkania. Jaka czeka nas przyszłość? - powiedział dla Wspólnoty Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

 

  Gmina zmiana liczby ludności
2004-2020 w %
miejsce w rankingu
Lubań miejska -7,45 46
Lubań wiejska +1,05 867
Świeradów-Zdrój miejska -12,72 17
Leśna miejsko-wiejska -7,71 112
Platerówka wiejska -6,33 363
Olszyna miejsko-wiejska -4,99 221
Siekierczyn wiejska -0,02 787

Pełny ranking Wspólnoty znajdziecie pod tym linkiem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

M 03.01.2022 14:08
Pytanie podstawowe jakich użyto narzędzi do badania, bo jeżeli tylko zameldowanych a nie zamieszkałych to już będą duże rozbieżności. Przykład Świeradow Zdrój: nowo powstały apartamentowiec łącznie na stałe zamieszkałych 22 osoby, zameldowanych 4 pozostali meldunek Lubin, Legnica i Wrocław. Kolejny wskaźnik, nieduży sklep w Świeradowie stały wzrost przychodów od około 4 lat ze względu na podwojenie liczby mieszkańców ( nie turystów) bierzemy tylko pod uwagę tzw martwy sezon. Badania depopulacji to temat wymagający użycia nowoczesnych metod a nie tylko telefonu do ewidencji ludności.

Piekarz 31.12.2021 19:04
Ludzie uciekają budują sie byle z dala od wspólnot, wspólnota to dno dna i 3 metry mulu czynsz to potrafią, a w zamian nic nie jest robione. Klatki, korytarze są tak paskudne, smierdzace, brudne, że mozna powiedziec że wspólnoty produkują patologie. A cuda to sie dzieją bloki Plac Slaski, elewacja żadna , dach, nic, czynsz to tylko po to by ekipa sprzatajaca miala,,,,, zarzadzajacy sam nie wie czy żyje, wogle chlopy z tych bloków oddaja emerytury żoną, dostaja 100 zl kieszonkowego maja za zadanie psa wyprowadzić i szurać za żoną z torbami ze sklepu moga wąsa zapuścić by nie mylono ich ze dwie baby idą, i seriale do woli oglądać.

emeryt 30.12.2021 12:33
Do twgo nalezy doliczyc osoby ktore mieszkaja od lat w innych miejscowosciach a sa zameldowane w Lubaniu, ale jak???.

Sylwia 30.12.2021 09:57
Z przedstawionych danych wynika, że najbardziej "paskudną" demografię ma gmina miejsko-wiejska Leśna (gorzej niż Lubań). Demografia w tym przypadku pokazuje wszystko. Pokazuje również jak wiele straciła Leśna z powodu kolejnych nieudolnych kadencji przypadkowych włodarzy.

Cygan 31.12.2021 14:01
Na szczęście obecny włodarz to zmienia i ściąga do gminy naprwde wartoścowych wedrowców którzy wnoszą nową jakośc do naszego życia. I za ileś tam lat może zaczną nawet płacić jakieś podatki.

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama