Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 03:24
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wideoinformator 19.01.2022 r.

Z najnowszego wideoinformatora dowiemy się o opiece wytchnieniowej i dodatku osłonowym wypłacanym przez MOPS oraz bieżących i planowanych pracach remontowych prowadzonych w Miejskim Domu Kultury.
  • Źródło: ŁCR
Wideoinformator 19.01.2022 r.

Autor: ŁCR

Lubańska instytucja pomocowa wychodzi do mieszkańców z nowymi formami wsparcia dla mieszkańców. Zmiany szykują się również w Miejskim Domu Kultury.

Troska o osobę z niepełnosprawnością to ciężka praca, wymagająca całodobowej gotowości. Wprowadzony trzy lata temu rządowy program opieki wytchnieniowej ma zapewnić opiekę osobie niesamodzielnej, dzięki czemu jej opiekun może odpocząć od codziennych obowiązków.

- W czasie opieki wytchnieniowej opiekunowie osób niepełnosprawnych: bądź dzieci, bądź dorosłych, mogą pójść załatwić swoje sprawy, mogą poodpoczywać, mogą ten czas wykorzystać dla siebie, aby móc zrealizować swoje potrzeby, których nie mogą zrealizować w trakcie opieki nad osobami niepełnosprawnymi – mówiła Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Szpytma.

W tym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pozyskał z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych środki w wysokości ponad 58 tys. zł. Pozwolą one na opłacenie 240 godzin w roku opieki wytchnieniowej dla każdej z zakwalifikowanych do programu rodzin.

Warto dodać, że w ubiegłym roku opieką wytchnieniową objęto trzy rodziny, natomiast w 2022 r. lubański MOPS uzyskał środki na wsparcie sześciu rodzin.

- Rodzina musi wskazać taką osobę, z którą my podpiszemy umowę zlecenie i będziemy wypłacać na tej podstawie na koniec, po przedstawieniu nam rachunku, ilości godzin, będziemy wypłacać wynagrodzenie – wyjaśniła Aneta Szpytma.

Od 4 stycznia br. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje także obsługę dodatku osłonowego.

Miejski Dom Kultury to lubańska perełka z przepiękną salą widowiskową i klimatycznymi wnętrzami. Obiekt wymaga jednak zdecydowanych i szeroko zakrojonych prac remontowych. Powołana w ubiegłym roku dyrektorka, przy aktywnym wsparciu lubańskiego magistratu, prężnie działa na rzecz poprawy stanu technicznego, estetycznego i funkcjonalnego domu kultury.

Najnowsze plany to remont i modernizacja zaplecza kuchennego. Przedsięwzięcie zaakceptowały władze miasta, a na jego realizację będę przyznane stosowne środki. Co obejmie pierwszy etap prac?

- Dostosowanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej, ściany, sufity, po to, żeby można było korzystać z tego zaplecza - opowiadała Grażyna Glodek, Dyrektorka Miejskiego Domu Kultury.

Docelowo kawiarenka, ma być miejscem spotkań, przede wszystkim dla uczestników zajęć, organizowanych przez dom kultury.

- Po wejściu do tego pomieszczenia, żebyśmy od razu odnieśli wrażenie, że to jest kawiarnia, a nie pomieszczenie przystosowane i działające jak kawiarnia, tylko że to jest po prostu kawiarnia. Więc na pewno musimy to zaakcentować tym wystrojem – podkreślała Grażyna Glodek.

Według planów, jeszcze w tym roku będziemy mogli wypić kawę i zjeść ciastko w kawiarence Miejskiego Domu Kultury.

Warto dodać, że w jednostce trwają również prace związane z remontem dachu i montażem paneli fotowoltaicznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama