Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 listopada 2024 06:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

1000 lat Górnych Łużyc. Zobacz wystawę

Renesansowe wnętrza dawnej siedziby rajców miasta nad Kwisą napełnił duch Górnych Łużyc. Dziś to siedziba biblioteki, więc ów duch daje się łatwo przeczytać. I obejrzeć. Prezentacja w Ratuszu jest zaproszeniem na napoleońską wystawę w Bolesławcu, która zostanie udostępniona w lutym.
  • Źródło: Emil Mendyk - Abteilung II Archäologische Denkmalpflege│Wydział Ochrony Zabytkȯw Archeologicznych
1000 lat Górnych Łużyc. Zobacz wystawę

Autor: ©LfA SachsenDalsze

Do początku lutego w znajdującej się w lubańskim Ratuszu siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej prezentowana jest wystawa przybliżająca działania w ramach polsko-niemieckiego projektu „1000 lat Górnych Łużyc - Ludzie, grody, miasta”. Jest to już jedenasta odsłona ekspozycji wędrującej od lata 2020 roku przez pogranicze Dolnego Śląska i Saksonii. Wcześniej pojawiła się ona była m.in. w Bolesławcu, Żytawie, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Bad Muskau i Świeradowie-Zdroju.

Prezentacja składająca się z pięciu iluminowanych tablic wskazuje na działania podjęte przez polskie i niemieckie instytucje mające przybliżyć wspólną historię regionu z perspektywy słowiańskiego osadnictwa na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu, dziejów Związku Sześciu Miast oraz okresu wojen napoleońskich między Bobrem a Szprewą. Tym tematom poświęcone są specjalne wystawy, z których ta dotycząca obejmującego także Lubań górnołużycki Związek Miast prezentowana była w Muzeach Miejskich w Żytawie od lipca do końca ubiegłego roku. A już na 11 lutego zaplanowane jest w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu otwarcie ekspozycji dotyczącej epoki napoleońskiej w naszym regionie. Zaś tydzień później w Muzeum w Budziszynie rozpocznie się prezentacja dotycząca wczesnego średniowiecza nad Szprewą i Nysą Łużycką. Poza wystawami przygotowanych zostało kilka publikacji przybliżających - głównie średniowieczne - dzieje Górnych Łużyc, w tym dwujęzyczna broszura opowiadająca historię grodziska w Białogórzu na podstawie wyników najnowszych badań archeologów i antropologów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Poza wymienionymi wcześniej instytucjami w projekcie „1000 lat Górnych Łużyc - Ludzie, grody, miasta” uczestniczą Euroregionalne Centrum Informacji i Komunikacji w Pieńsku oraz Krajowy Urząd Saksonii ds. Archeologii jako partner wiodący. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Dalsze informacje o projekcie znaleźć można na stronie www.1000lusatia.eu.

Wystawa tablicowa w lubańskim ratuszu | 1000 Jahre Oberlausitz (1000lusatia.de)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama