Asystent zdrowienia, to nowy zawód związany z psychiatrią i opieką nad osobami w kryzysach psychicznych oraz ich rodzinami.
Asystenci zdrowienia pracują w szpitalach psychiatrycznych, Centrach Zdrowia Psychicznego, Środowiskowych Domach Samopomocy, Ośrodkach Pomocy Społecznej, Ośrodkach Interwencji Kryzysowej, a także w różnego rodzaju Fundacjach zajmujących się zdrowiem psychicznym.
Kryzys psychiczny może dotknąć każdego z nas, niezależnie od pochodzenia, wieku, wykształcenia, statusu materialnego. Najczęściej wywołuje go nagłe, niespodziewane zdarzenie np. wypadek, ciężka choroba, śmierć bliskiej osoby, ale także trudna sytuacja życiowa, związana między innymi ,z utratą pracy, doświadczaniem różnego rodzaju przemocy, uzależnieniami, chorobami psychicznymi, długotrwałym bezrobociem, samotnością. Przykładów jest bardzo dużo.
Asystent zdrowienia pomaga przejść przez te wszystkie trudne chwile i zawalczyć o lepsze jutro.
Jest certyfikowanym ekspertem, który przez własne doświadczenie kryzysu psychicznego i ukończenie specjalistycznego szkolenia oraz wielomiesięcznego stażu w szpitalu psychiatrycznym, Centrum Zdrowia Psychicznego, posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, aby wspierać osoby w trudnych sytuacjach życiowych.
Współpracuje z lekarzami psychiatrii, psychologami, terapeutami , pracownikami socjalnymi i innymi specjalistami zajmującymi się niesieniem pomocy osobom w kryzysie. Pomaga ludziom w komunikacji ze specjalistami. Jest cennym członkiem zespołów terapeutycznych, ponieważ dzięki swojemu osobistemu doświadczeniu kryzysu psychicznego, jak nikt inny wie, jak może czuć się osoba w kryzysie, czego może potrzebować. Stanowi cenne źródło dla specjalistów i dla pacjenta/klienta.
Dzieli się swoim doświadczeniem i rozmawia prostym, zrozumiałym dla osób w kryzysie językiem zwyczajnego człowieka, który kiedyś też był w podobnej sytuacji. To buduje poczucie bezpieczeństwa i zaufanie osób, które wspiera. Daje swoje wsparcie, zrozumienie, akceptację i cierpliwie słucha. Taka rozmowa, ma na celu przede wszystkim wysłuchanie i rozpoznanie potrzeb osoby znajdującej się w kryzysie, wskazanie możliwości które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu i udzielenie informacji.
Faktem jest, że rozmowa z asystentem zdrowienia, pomaga uporządkować galopujące myśli i wyciszyć emocje. Pomaga racjonalnie zaplanować działania w walce o siebie i swoich najbliższych. Poprawia samopoczucie, motywuje do leczenia i zmian oraz wzmacnia je.
Istotną kwestią w pokonywaniu życiowych zakrętów, jest wsparcie rodziny i osób najbliższych.
Rodzina powinna mieć świadomość, że wsparcie i przestrzeń do rozmów i wyrażania emocji znacząco przyspiesza powrót do zdrowia i pokonywanie trudności. A to przekłada się na udane życie rodzinne i zawodowe. Asystent zdrowienia pracuje także z rodziną osoby którą wspiera i pomaga zrozumieć, co dzieje się z jej bliskim. Razem szukają najlepszego rozwiązania.
Wszelkie informacje w zakresie usług świadczonych przez Asystenta Zdrowienia mogą uzyskać Państwo pod nr tel. 75 646 44 55 – Punkt Konsultacyjny lub pod nr tel. 75 646 4426 u Pani Moniki Chojnowskiej, Pełnomocnika Burmistrza ds. Uzależnień i Patologii Społecznych w Urzędzie Miasta Lubań.
Punkt Konsultacyjny dla Osób i Rodzin z Problemem Uzależnienia oraz Przeciwdziałania Przemocy w Lubaniu, ul. 7 Dywizji 14, 59-800 Lubań, tel. 75 646 44 55
Godziny dyżurów:
- Specjalista ds. narkomanii (terapeuta): druga i czwarta środa miesiąca w godz. 15:00 do 18:00
- Konsultant: od wtorku do czwartku w godz. 08:00-14:00
- Terapeuta ds. uzależnień od alkoholu: we wtorki w godz. 14:30-18:30
- Psycholog/specjalista ds. przemocy: w czwartki w godz. 14:00-19:00 oraz w piątki od 10:00 do 13:00
- Radca prawny: w wybrane piątki po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym
- Asystent zdrowienia - w poniedziałki w godz. 09:00 - 15:00
Napisz komentarz
Komentarze