Przechodzimy najgłębszy kryzys demograficzny od II wojny światowej. Specjaliści biją na alarm, bo Polska nie będzie w stanie osiągnąć zastępowalności pokoleń. W ciągu minionego roku odnotowano w naszym kraju łącznie 334,6 tys. narodzin. Bilans nie został wyrównany, ponieważ w tym samym czasie zmarło 538,6 tys. osób. Taki wynik oznacza brak możliwości utrzymania i osiągnięcia zastępowalności pokoleń, a bez tego gospodarka traci. Po prostu ludzi aktywnych zawodowo jest coraz mniej i to z przyczyn demograficznych, a nie z innych - gospodarczych względów. Taka sytuacja demograficzna to ogromne wyzwanie dla rynku pracy i całej gospodarki.
Krajowe tendencje dotyczą tak samo Lubania jak i powiatu lubańskiego. Lubański Urząd Stanu Cywilnego odnotował w 2021 roku 364 narodzin, spośród nich 123 to mieszkańcy Lubania. To identyczna liczba jak w 2020r. Z kolei małżeństw w mieście w 2021 roku znacznie przybyło, zawarto ich 95 - o czterdzieści więcej niż w 2020r. Nie bez znaczenia dla demografii jest zmniejszająca się liczba obcokrajowców meldujących się w Lubaniu czasowo lub na stałe. W Lubaniu zameldowało się 400 obcokrajowców, są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Bangladeszu i Niemiec, to o 184 osób mniej niż w 2020r.
Wszystkie wskaźniki statystyczne wzrosły, niestety liczba zgonów również. W 2021 roku umarło 425 mieszkańców, rok wcześniej było to o 131 zgonów mniej. W 2021 roku w Lubaniu na stałe mieszkało 19 267 mieszkańców, to o 332 osoby mniej niż w roku poprzednim. Liczba mieszkańców miasta poniżej 20 tys. oznacza spore zmiany dla lubańskiego samorządu. W najbliższych wyborach w radzie miasta zasiądzie jedynie 15 radnych, a nie jak dotychczas 21. Zmieni się też metoda głosowania z systemu proporcjonalnego na jednomandatowy.
Napisz komentarz
Komentarze