Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 11:21
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu – co dalej?

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, skupieni wokół projektu „Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu” nie ustają w dążeniu do odkrycia wszystkich zagadek, związanych z tajemniczymi sztolniami wykutymi w bazaltowym wzgórzu podczas II wojny światowej.
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu – co dalej?

Autor: Kamil Chmura

Obecne prace nie są już tak intensywne, jak te prowadzone latem, ale wynika to z ich specyfiki. W tym roku już dwa zimowe weekendy ekipa zapaleńców, pod kierunkiem Sebastiana Terendy, spędziła na eksploracji podziemi. Przy wsparciu górników z wrocławskiej firmy Przekopalnia, rozpoczęto badanie zasypanej śluzy gazowej przy sztolni
nr 1.

Wkrótce będziemy kontynuowali prace eksploracyjne w głębi śluzy. Po jej zbadaniu będziemy mieli pewność, czy zasypanie śluz gazowych miało jakiś konkretny cel, czy była to tylko nadgorliwość niemieckich saperów – mówił Sebastian Terenda z SMGŁ.

Trzeba przyznać, że determinacja członków SMGŁ jest godna podziwu. Mają też skupioną wokół siebie niemałą grupę „kibiców”, którzy trzymają kciuki nie tylko za doprowadzenie do końca całego przedsięwzięcia, ale i gorąco pragną, aby podziemia lubańskiej Kamiennej Góry stały się w przyszłości jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną regionu.

Wiemy, że realizacja takiej inwestycji pociąga za sobą milionowe koszty. Wierzymy jednak, że warto postawić na rozwój turystyki w naszym mieście – podkreślają członkowie ekipy „Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu”. – Chcielibyśmy, aby samorząd wsparł nasze działania, włączając w projekt rewitalizacji Kamiennej Góry stylizowany obiekt postawiony w okolicach wejść do sztolni, w którym mogłaby znaleźć się ekspozycja przedmiotów znalezionych w podziemiach, informacje o nich, plansze ze zdjęciami, sala projekcyjna itp. Uważamy, że taki obiekt świetnie wpisałby się w koncepcję przywrócenia Kamiennej Górze funkcji turystycznych i nawiązywałby do jej historii, a równocześnie byłby przyczynkiem do drążenia tematu uruchomienia tam podziemnej trasy turystycznej.

Lubań niezaprzeczalnie ma wiele niewykorzystanych do końca atutów, a pasjonatom z SMGŁ pomysłów i energii do ich realizacji z pewnością nie brakuje.

Czy uda się połączyć społeczne zaangażowanie z działaniami samorządu? Co na to burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński?

Myślę, że pomysł jest jak najbardziej możliwy do realizacji. Tego typu obiekt byłby ciekawym elementem, przyciągającym turystów. Wiemy, że lubańskimi podziemiami żywo interesują się ludzie z całej Polski i nie tylko. Żal by było nie wykorzystać tej koniunktury w promocji naszego miasta.

Aby być na bieżąco śledźcie profil Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu w mediach społecznościowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Thule. 19.02.2022 22:24
Smieszni sa ci ktorzy mysleli ze tam jest cokolwiek... to mial byc zwykly schron. A nawet jesli cos tam bylo czerowni dawno to zabrali. Wiele jeszcze jest takich miejsc ktore maja odwracac uwagę...

xyz 20.02.2022 11:26
"to miał być zwykły schron" - trzeba było chłopakom to na początku powiedzieć i udokumentować swoją wiedzę, skoro tak autorytarnie piszesz. Wiesz, ile kasy i, Twoim zadaniem, zbędnej pracy byś im zaoszczędził?

turysta 19.02.2022 11:13
Jeszcze turystów nie ma a na zdjęciu widać że już ktoś zrobił sprayem grafiti, bydło wszędzie wejdzie.

Cezary Cezary 19.02.2022 10:04
Co dalej? Wrzucanie kasy w "studnię bez dna" i wyjmowanie zardzewiałych kilofów.

urzędnik 18.02.2022 22:00
A co teraz ? A teraz może spokojna analiza i refleksja, że dopóki były w to angażowane środki prywatne, to był to piękny, choć mglisty miraż i ułuda. Zainwestowanie środków publicznych tj. Miasta, uprawnia jednak do surowej oceny, że topienie tam środków publicznych było ze strony Władz działaniem sprzecznym z interesem obywateli. Można było mieć wątpliwości, czy coś tam jest. Nieliczni, chłodno kalkulujący twierdzili że nie ma tam n i c. Niestety byli oni zakrzykiwani przez ślepych miłośników parahistorii Lubania, ograniczającej się do dwóch tygodni działania Wermahtu w Lubaniu w 45 roku i rzekomych tajemic III Rzeszy. Oczywistym ponadto było, że żadnego zwiedzania nigdy tam nie będzie, bo wymagałoby to przejścia "przelotowego" przez górę. Kto odważyłby się na swoją odpowiedzialność wpuścić grupę emerytów lub przedszkolaków do zamkniętej sztolni ? Te publiczne pieniądze można było przeznaczyć na rozwój Lubania, które to miasto dla każdego, kto ma możliwość spojrzenia z perspektywy - od 10 lat umiera ! Jakieś ścieżki rowerowe dla mieszkańców są zrobione lub choćby zaplanowane ? Może chociaż jakieś stojaki dla rowerów ? Jakiś teren inwestycyjny ? Rozwiązano jakiś problem komunikacyjny ? Są jakieś tereny pod budowę wielorodzinną ? Są w ogole jakieś tereny pod budowę inne, niż te wyśledzone przez prywatnych inwestorów ? Co z parkiem i basenem na Kamienej Górze ? Co z połączeniem w jeden organizm zabudowanych terenów w Gminie Lubań w Jałowcu i pod Harcerską Górą ? O ile więcej środków pozyskano z zewnątrz na inwestycję, niż wynosiły pensje osób za to odpowiedzialnych ? Czy Lubań będzie słynny tylko z tego, że jest skutecznym ponadpowiatowym Królem zbierania okolicznych śmieci (sorry: odpadów) ? Kiedyś śmiałem się z Kina Wawel, że niby takie staroświeckie. Szczerze przepraszam za to. To jedyna jasna gwiazdka w Lubaniu. Trzymajcie się ! Nasze miasto umiera na naszych oczach. Po prostu chce się płakać.

Roman. 19.02.2022 09:33
Chłopie weź się ogarnij, mafia pisowska wydaje nasze pieniądze bez żadnych skrupułów. Afera za aferą, miliard za miliardem. Dług publiczny największy od 89r a Ty robisz tworzysz wywody na temat zasadności wydawania na Kamienna Górę publicznych pieniędzy ? To jest promil w ilości okradanych pieniędzy Polaków. A i widać że masz marzenia o rozwoju Lubania ? To miasto już nie żyje. Obudź się.

A. Ch. 19.02.2022 11:28
Proszę pana urzędnika, odniosę się tylko do jednej kwestii - otóż oczywiste jest, że drugie wejście zostanie uruchomione, bo ono istnieje i plan zagospodarowanie podziemi zakłada jego odkopanie. Co do ciągu dalszego narzekania, no cóż... nie można miec wszystkiego od razu, a narzekać jest najłatwiej

Lol 19.02.2022 14:43
Luban sie zwija... Dziekujemy p. Burmistrzu.....

Leonidas 18.02.2022 17:54
Pan Słowiński niech już lepiej przestanie czarować , już jedną z wielu obietnic nie zrealiziwał...basen na kamiennej.

Xyz 19.02.2022 08:40
A którykolwiek burmistrz lub kandydat na niego, nie ważne czy wygrał, zrobił cokolwiek później z tematem basenu...??? Trzeba być skrajnym ***ą, by wierzyć w bajeczki "odbuduje basen"... Mżonki od kiedy rowinski siedział na stołku a nawet i wcześniej... Także ten... A to że areczek ma swoje dziwne wizję to druga sprawa....

Lubaniak 21.02.2022 09:48
Ludzie przestańcie marzyć o basenie na Kamiennej. Tej ruiny nikt nie odbuduje, bo koszt tego jest potężny. Teren sprzedać pod budowę domów, będzie pięknie położone osiedle mieszkaniowe.

walther 18.02.2022 17:52
to już lepiej tunel przygotować do zwiedzania nawet kawałkami niż wydawać kasę i budować coś obok i oglądać tunel na zdjęciach

geolog 18.02.2022 15:51
tyle tyś i wy się zastanawiacie co z tym zrobić brawo wy

Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama