Ci, którzy przyjęli uciekających przed wojną pod swój dach muszą być świadomi, że cały ciężar utrzymania takich osób spada na pomagających. O ile nie stanowi to problemu przez parę dni, to na dłuższą metę może być dużym obciążeniem dla obu stron. Dlatego warto zadbać, aby osoby którym pomagamy prywatnie (bez pośrednictwa fundacji, instytucji itd.) były objęte systemem pomocowym. Najlepszym sposobem jest rejestracja w punktach recepcyjnych i wskazanie do jakiej miejscowości chce się trafić. Taka rejestracja nie jest obowiązkowa, ale bardzo ułatwi zorganizowanie życia w Polsce, szczególnie w dłuższym okresie. W kraju działa 27 takich punktów, w każdym uchodźcy mogą się rejestrować. Najbliższy dla Lubania punkt znajduje się we Wrocławiu na ul. Wittiga 4. Po dokonaniu rejestracji pieczę przejmuje Wojewoda, który kieruje uchodźców do konkretnych lokalizacji i zapewnia zakwaterowanie, opiekę medyczną, prawną i wsparcie innych instytucji.
W Lubaniu, Leśnej oraz Świeradowie-Zdroju przygotowano 200 miejsc dla uciekających przed wojną. Na miejscu uchodźcy oprócz zakwaterowania otrzymają posiłki, pomoc prawną, medyczną, psychologiczną i edukacyjną. Będą też informowani, tak aby mogli skorzystać ze świadczeń pomocowych. Działania pomocowe koordynuje Wojewoda Dolnośląski poprzez miejscowe jednostki. Urząd do spraw Cudzoziemców udziela szczegółowych informacji +48 47 721 75 75 lub +48 71 701 11 00.
Wszyscy, którzy prywatnie goszczą uchodźców mogą liczyć na wsparcie w punktach zbiórek darów. W Lubaniu punkt w MOSiR zabezpieczy potrzebujących w odzież, obuwie, środki higieny itp.
Ci, którzy nie zarejestrowali się w punktach recepcyjnych nadal mogą to zrobić jeśli przekroczyli granicę po 24 lutego 2022 roku.
Napisz komentarz
Komentarze