Należy zaznaczyć, że jest to zadanie rządowe, zlecone gminom od roku 1994. Powiaty to zdanie mogą realizować od roku 2004. Na ostatniej sesji Rada Powiatu Lubańskiego podjęła uchwałę o utworzeniu dwóch jednostek. Będzie to Środowiskowy Dom Samopomocy i Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Zgodnie z założeniami ośrodki powinny podjąć działalność w 2018 roku.
Bez wątpienia zapotrzebowanie społeczne na takie ośrodki jest bardzo duże. Prowadziliśmy rozmowy z powiatami zgorzeleckim, lwóweckim, a nawet górowskim, mam nadzieję, że chcą się przyłączyć do tej inicjatywy - mówi Walery Czarnecki, starosta Powiatu Lubańskiego.
Jeszcze w zeszłym roku dyrekcja PCPR w Lubaniu wnioskowała o fundusze rządowe na stworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Smolniku. Przyznana dotacja w wysokości 629 tys. zł. pokryje koszty przystosowania i remontu budynku oraz wyposażenia, za utrzymanie bieżącej działalności ośrodka odpowiadał będzie Powiat Lubański.
Środowiskowy dom samopomocy, który otwieramy, ma na celu pomóc osobom z zaburzeniami psychicznymi nabyć umiejętności samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Ta dzienna placówka zapewni podopiecznym zarówno opiekę rehabilitacyjną jak pracownię kulinarną, umiejętności interpersonalnych czy ogrodniczą. Chodzi o to żeby podopieczni placówki mogli sprawnie i samodzielnie funkcjonować - mówi dyrektor PCPR w Lubaniu, Katarzyna Wójcik.
Równocześnie w Smolniku powstanie Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Ośrodek będzie czynny całą dobę przez cały rok, gdyż sensem jego istnienia jest udzielenie specjalistycznego wsparcia zarówno w przypadkach losowych jak pożar czy powódź, jak i kryzysach osobistych, życiowych i przemocy domowej.
Jednocześnie Zespół Placówek Resocjalizacyjnych przeniósł swą siedzibę do Włosienia.
Napisz komentarz
Komentarze