„Sprawdźcie czy Wasze dziecko nie ma zaległości w wykonaniu obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych wskazanych w kalendarzu szczepień” – to jeden z rządowych apeli, w którym jest także przypomnienie, że szczepienia obowiązkowe obejmują m.in. zabezpieczenie przed:
-
gruźlicą,
-
rotawirusem,
-
błonnicą,
-
odrą, świnką i różyczką.
Takich chorób jest znacznie więcej, a kalendarz szczepień jest ogłaszany przez głównego inspektora sanitarnego. Pierwsze dawki dzieci powinny przyjąć w ciągu 24 godzi po przyjściu na świat. Termin kolejnych szczepień jest jasno wskazany. Podawane są także odstępy czasowe pomiędzy następnymi datami.
O szczepienia dzieci służby sanitarne apelują już od lat, bo z roku na rok coraz więcej rodziców nie chce w ten sposób chronić dzieci. O ile w 2010 roku szczepień odmówiło 3437 rodziców, to w 2018 było ich już ponad 40 300 takich przypadków. Najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB wskazują, że w 2020 roku nie zaszczepiono aż 50 500 polskich dzieci.
Najwięcej takich przypadków odnotowano w województwach:
-
śląskim – 9 254
-
wielkopolskim – 4 785
-
pomorskim – 4 471.
Dlaczego temat szczepień wrócił teraz? Przez wojnę w Ukrainie i uciekających do Polski. Nie należy tego odbierać jako nakłanianie do sprzeciwu przeciwko przyjmowaniu uchodźców, ale system szczepień w Ukrainie wygląda inaczej niż w Polsce. Do tego znacznie więcej rodziców nie dopełnia tam tego obowiązku. Dlatego np. Ukraina odnotowuje zachorowania na odrę, której na zachodzie Europy praktycznie nie ma.
W tej sytuacji Ministerstwo Zdrowia wydało właśnie wytyczne dotyczące szczepienia uchodźców. „Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych Minister Zdrowia rekomenduje – czytamy – wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19 roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym (...)”.
Resort wymienia, że za priorytetowe działania należy przyjąć
- szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia,
- szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem,
- szczepienie przeciw COVID-19 (poza PSO).
Resort dodaje także, że osoby pozostające w Polsce ponad trzy miesiące mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych. „W sytuacji braku dokumentacji medycznej szczepień należy traktować dziecko jako nieszczepione i zalecić wykonanie określonych szczepień” – informuje ministerstwo.
Napisz komentarz
Komentarze