Inicjatywa pozostawiania ekosystemów wyłączonych z gospodarki leśnej wiąże się z kryterium 6.4 Zasad i Kryteriów Dobrej Gospodarki Leśnej FSC. W uproszczeniu inicjatywa ta przewiduje pozostawienie 5% lasu samemu sobie tak by można było porównać jak las daje sobie radę samodzielnie, a jak uprawiany przez leśników.
Sęk w tym, że Lasy Państwowe osiągają wskaźnik wyznaczając jako drzewostany reprezentatywne, działki mające powierzchnię nawet dwóch arów. (gdzie 15 arów to optymalna wielkość działki budowlanej na obszarach podmiejskch).
W Nadleśnictwie Świeradów jest to 368 działek, a największy duży obszar leśny uznany jako reprezentatywny spotkać możemy w leśnictwie Izera i jest to 19 hektarów. W zdecydowanej większości są to kępy drzew o powierzchni od kilkunastu do kilkuset arów, których nie można uznać jako ekosystem.
Uwagę na to już w 2010 roku zwrócił Klub Przyrodników, który postulował wytyczanie takich obszarów zgodnie z założeniem.
Idea wyznaczenia „ekosystemów reprezentatywnych” polega m.in. na tym, że wyłączone z gospodarowania powinny być takie fragmenty lasu, które w ogóle mogą być rozumiane jako „ekosystem”. Muszą to być więc fragmenty odpowiedniej wielkości. W związku z tym na poczet powierzchni wyłączonej nie można niewielkich zaliczać grup i kęp. Nie powinny więc być tu zaliczane powierzchnie stanowiące „5% powierzchni użytkowanych rębnie pozostawione na kolejne pokolenia drzewostanu, do naturalnej śmierci i rozkładu” – powierzchnie takie są bardzo ważne dla zachowania leśnej różnorodności biologicznej, ale nie umożliwiają osiągnięcia celu wyznaczenia ekosystemów reprezentatywnych – śledzenia naturalnej dynamiki lasu; są bowiem za małe, by taka dynamika mogła się na nich zrealizować.
Ogłoszone przez Nadleśnictwo Świeradów konsultacje społeczne dają możliwość wnoszenia uwag do powierzchni uznanych jako drzewostany
reprezentatywne oraz planowanych do uznania.
Poniżej treść komunikatu, a w załączniku wykaz drzewostanów reprezentatywnych w Nadleśnictwie Świeradów.
Nadleśnictwo Świeradów informuje, że od dnia 07.03.2022 r. istnieje możliwość zgłaszania uwag do powierzchni uznanych jako drzewostany reprezentatywne oraz planowanych do uznania
Mając na uwadze obowiązek spełnienia wymagań wskaźnika 6.4.2
obowiązującego standardu FSC-STD-POL-01-01-2013 PL, w związku
z przeprowadzoną weryfikacją wyznaczonych powierzchni referencyjnych, Nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów ogłasza konsultacje społeczne, proponowanych zmian w wykazie powierzchni referencyjnych, których zakres obrazuje tabela, będąca załącznikiem do niniejszego pisma.
Merytoryczne uwagi można zgłaszać za pośrednictwem poczty tradycyjnej
i elektronicznie na adres nadleśnictwa: [email protected]
do 29.03.2022 r.
Wszelkie zgłoszone propozycje wraz z podaniem przyczyny zmian będą
rozpatrywane przez Nadleśnictwo Świeradów w terminie 30 dni od dnia zakończenia
konsultacji społecznych. Wyniki konsultacji zostaną zamieszczone na stronie
internetowej nadleśnictwa.
Napisz komentarz
Komentarze