Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 13:01
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Ulga na internet

Większość z nas już rozlicza się z fiskusem za 2021 rok, warto sprawdzić jak skorzystać z ulg. Lubański Urząd Skarbowy wyjaśnia na czym polega i jak skorzystać z ulgi na internet.
  • Źródło: US Lubań
Ulga na internet

Autor: eluban.pl

Ulga na internet

W ramach tej ulgi można odliczyć poniesione w roku podatkowym wydatki za używanie internetu, niezależnie od miejsca oraz formy korzystania (np. w domu, łącze stałe, bezprzewodowe, w tym za pomocą urządzeń mobilnych, jak i w kawiarence internetowej).
Prawo do skorzystania z ulgi przysługuje tym, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z tego odliczenia oraz posiadają dokument potwierdzający poniesienie wydatku (np.: przelew, dowód wpłaty, zaświadczenie).

Z odliczenia można skorzystać maksymalnie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych. Maksymalne odliczenie za rok podatkowy nie może przekroczyć 760 zł.

Lata, w których
korzystano z ulgi
2015 2016 2017 2018 2019 2020 Za 2021
Podatnik 1 Tak Tak  - - - - Odliczenie nie przysługuje
Podatnik 2 - - - Tak Tak - Odliczenie nie przysługuje
Podatnik 3 Tak  - Nie - - - Odliczenie nie przysługuje
podatnik 4 - - - - - Tak Odliczenie przysługuje
za rok 2020 i 2021

Podatnik, który nie skorzysta z odliczenia za 2021 rok i nie korzystał z niego wcześniej, ma prawo w dowolnym roku rozpocząć korzystanie z ulgi. Jeżeli skorzysta po raz pierwszy z odliczenia, prawo do ulgi przysługiwać mu będzie za dany rok oraz za rok następny, bezpośrednio po tym roku.

Lat korzystania z ulgi nie można rozdzielać. Oczywiście można korzystać z Internetu nie odliczając go i dopiero po kilku latach rozpocząć korzystanie z odliczeń. Jak co roku podatnik ma prawo skorzystać z odliczenia w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Jak ujmujemy ulgę internetową?

Ulgę odejmujemy od dochodu. Ulga zawarta będzie w naszym podstawowym PIT (PIT-36, PIT-37, PIT-28) oraz w załączniku PIT/O. Najpierw wypełniamy załącznik, a potem kwotę łączną odliczeń od dochodu z załącznika PIT/O przepisujemy do naszego zeznania rocznego.

Czego dokładnie dotyczy ulga internetowa?

Ulga związana jest z korzystaniem z sieci Internet. Oznacza to, że prawo do ulgi ma nie tylko korzystający z sieci w miejscu zamieszania, ale również podatnik posiadający Internet w telefonie komórkowym, korzystający z sieci wireless, w kafejce internetowej, czy posiadający przenośny modem podłączany do laptopa.

Nie ma obecnie konieczności udowadniania administracyjnej rejestracji (zameldowania) w miejscu korzystania z sieci. Nie ma również obowiązku, by z sieci korzystać tylko w miejscu zamieszkania. Stąd też zakres ulgi znacznie rozszerza się. Opłaty za Internet warto jednak w odpowiedni sposób udokumentować, aby uniknąć potencjalnych problemów w kontaktach z fiskusem.

Dowody na poniesienie wydatku na internet w 2021 r.

Choć nie ma obowiązku posiadać faktur za korzystanie z usługi dostępu do sieci Internet, to nadal warto jest je gromadzić. Stanowią one bowiem najbezpieczniejszy i bardzo wygodny dowód, którym można posługiwać się przed organem skarbowym, dokumentując wydatki na Internet w danym roku. Faktury nie są jedynym dowodem, którym można udowodnić koszty uprawniające do uzyskania ulgi na Internet. Katalog dokumentów jest zdecydowanie szerszy. Nie oznacza to jednak, że wydatek nie musi być w ogóle udokumentowany. Wręcz przeciwnie, z ulgi internetowej korzystać mogą tylko osoby, które posiadają dokument, łącznie spełniający wszystkie poniższe kryteria:

  • stwierdzający faktyczne poniesienie wydatku, a nie tylko zamówienie usługi lub korzystanie z niej;
  • zawierający w szczególności:
    dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru),
    dane identyfikujące sprzedającego (towar lub usługę),
    rodzaj zakupionej usługi (np. internet, abonament, smsy)
    kwotę zapłaty.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tomi pyta 14.03.2022 13:17
czyli jesli mam internet stacjonarny razem z numerem komorkowym na jednej fakturze to moge skorzystac z ulgi?

Jarek 15.03.2022 07:21
Zobacz na fakturę, usługi są najczęściej rozdzielone i odliczasz wtedy kwotę widniejącą przy tych związanych z internetem.

tomi 22.05.2022 12:20
dzieki

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
Andrzejki
sport
Festiwal Kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama