Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:23
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Twórcy programu o detektorystyce w Lubaniu

W ubiegły weekend ekipa filmowców jedneg z niewielu programów o detektorystyce realizowała w Lubaniu i jego okolicach materiał. Na zaproszenie Sekcji Detektorystów-Lubań przyjechali szukać fantów z ostatniej bitwy pancernej II wojny światowej i w ten sposób opowiedzieć jej historię.
Twórcy programu o detektorystyce w Lubaniu

Autor: eLuban.pl/Sekcja Detektorystów-Lubań

Niemal rok temu w Lubaniu zawiązała się sekcja detektorystów, czyli ludzi, którzy z wykrywaczami metali przeczesują łąki i pola w nadziei na odnalezienie schowanych bądź zagubionych artefaktów.

By działać zgodnie z literą prawa lubańscy detektoryści w maju ubiegłego roku zrzeszyli się, wyrobili potrzebne zezwolenia i wspólnie penetrują lasy oraz pola. Grupa liczy około 30 osób, a jej członkowie to zarówno mieszkańcy Lubania, ale również Zgorzelca, Świętoszowa, Mysłakowic czy Jeleniej Góry.

Robimy to z pasji, nie patrzymy na pogodę, czy pada deszcz, czy jest mróz spotykamy się w terenie i miło spędzamy czas. W tej chwili na naszym terenie jest więcej detektorystów niż fantów, ale chodzimy dużą grupą, zwykle udaje się coś wykopać i to jest sukces całej grupy. Ostatnio w Nawojowie Łużyckim na zaproszenie gospodarza przeczesywaliśmy pole i z metra wyszedł poniemiecki hełm. - mówi Sławek Sowa z Sekcji Detektorystów-Lubań.

O lubańskiej sekcji robi się coraz głośniej, mają grupę na Facebooku i prowadzą kanał na YouTube, gdzie wrzucają filmy ze swoich wypadów. Są na tyle interesujący, że wraz z nimi na poszukiwania artefaktów dotyczących ostatniej bitwy pancernej II wojny światowej zdecydowała się ekipa Poszukiwaczy historii, jedynego programu telewizyjnego o detektorystyce.

Przyjechali na zaproszenie nagrywać materiał z naszego terenu - Lubania, Henrykowa Lubańskiego i Uniegoszczy. Wszyscy poszukiwacze wiedzą, że teren Henrykowa i Nawojowa jest mocno militarny i na tych polach jest dużo fantów. - mówi nam Sławek.

W Henrykowie ekipa kręciła materiał na polach, które zgłosił członkom lubańskiej sekcji jeden z rolników, który przez lata wyorywał na swoim polu części rozbitych czołgów, łuski i niewybuchy. Później przenieśli się na pola w Uniegoszczy.

Jak minął weekend Poszukiwaczom historii i detektorystom z Lubania dowiecie się już w połowie kwietnia na kanale Polsat Play w programie Poszukiwacze historii.

Jeżeli ktoś z was chciałby aby detektoryści sprawdzili jego pole może kontaktować się z grupą poprzez media społecznościowe.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sławek 15.03.2022 22:53
Olaf zakończyl współprace z programem ,za niego jest ten gość w kapeluszu Radek

Feren 15.03.2022 12:43
Gdzie Olaf? bo na zdjęciach nie widać.....

Ja z Lubania 15.03.2022 09:40
Jeden z nich próbował mnie wciągnąć do tej sekcji metaloszukaczy, mówił wtedy że łączy ich pasja i nie mają parcia na szkło a youtuby ich nie interesują ??????

. 15.03.2022 09:08
To ten program z tym krasnalem niezrównoważonym psychicznie? Jak zaczyna się z czegoś cieszyć to mi bezpieczniki wywala. Masakra

Grzesiek 15.03.2022 12:17
Juz skończył karierę z programem

ADEK 15.03.2022 08:59
Bardzo lubię ,,Poszukiwaczy historii" , ale dla wiadomości redakcji ,nie jest to jedyny program o detektorystyce. Proponuję obejrzeć ,, Misja skarb" w tv Fokus.

Bor... 15.03.2022 20:29
Misja skarb ??maja bardzo malą wiedze

Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama