Władze Lubania szacują, że w mieście jest nawet 300 uchodźców z Ukrainy. To nie są dokładne dane, bo nie wszyscy Ukraińcy dopełnili jeszcze formalności i się zarejestrowali. Od środy, 16 marca mogą starać się o nadanie numeru PESEL, co da im takie same prawa jak Polakom, czyli zyskają dostęp do systemu ochrony zdrowia, pomocy społecznej, legalnej pracy.
Na terenie powiatu lubańskiego wnioski można złożyć w każdej z gmin. W środę nie było szturmu na urzędy, ale w niektórych tworzyły się kolejki.
Pięć dni temu przyjechałam z Kijowa, idę do urzędu razem z nastoletnią córką, bo jej też chcę wyrobić PESEL, żeby poszła do szkoły. Mnie numer jest potrzebny, żeby znaleźć pracę – opowiada kobieta.
W Ukrainie pracowała w firmie produkującej tekturowe opakowania. Nie zna polskiego, ani angielskiego. Mówi po rosyjsku.
Mogę pracować wszędzie. Ta wojna długo potrwa. Rosjanie nie wyjdą wcześnie.
Ukraińcy kursują po Lubaniu trzymając w ręku telefony komórkowe i patrząc na wyświetlane mapy, które mają ich zaprowadzić chociażby do fotografa, gdzie zrobią darmowe zdjęcie. Część z nich przychodzi do urzędów z polskimi „opiekunami” - to osoby, u których zatrzymali się uciekający przed wojną.
W Świeradowie-Zdroju, gdzie jest już około 200 uchodźców, by uniknąć kolejek wizytę umawia się telefonicznie.
Umawiamy na godzinę i w ten sposób mamy już zaplanowane rejestracje na 7 dni do przodu, dziennie rejestrujemy po 20 osób – usłyszeliśmy od Rolanda Marciniaka, burmistrza Świeradowa-Zdroju.
Niestety nie wszyscy zdobędą PESEL, ustawa przewiduje nadanie numeru tylko tym którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę.
Ustawa pomocowa jest tak skonstruowana, że jeżeli ktoś przekroczył granicę z Ukrainą w Mołdawii czy Rumunii to według obowiązujących przepisów pomoc mu się nie należy. To trzeba szybko zmienić, bo pojawiają się dziwne sytuacje. Nasza mieszkanka ściągnęła matkę z córką, które uciekły z Ukrainy przez Rumunie i pomoc im się nie należy. Pomagamy tym ludziom, ale zaraz możemy mieć dyscyplinę finansową, bo niesiemy pomoc tym którym się ona nie należy. Problem ten dotyczy wszystkich samorządów. - mówi Roland Marciniak.
Ilu uchodźców zarejestrowano w gminach?
W pierwszym dniu rejestracji najwięcej osób zarejestrowano w Lubaniu, jest to żmudny proces, bo obsłużenie jednej osoby trwa nawet 40 minut.
- Lubań miasto – 30 zarejestrowanych osób
- Gmina Lubań – 22 zarejestrowane osoby
- Świeradów-Zdrój – 20 zarejestrowanych osób
- Siekierczyn – 16 zarejestrowanych osób
- Leśna – 6 zarejestrowanych osób
- Olszyna – 5 zarejestrowanych osób
- Platerówka – 0
W Gminie Platerówka odnotowano kilka telefonów od osób, które pytały jak do rejestracji należy się przygotować.
Wszystkie informacje potrzebne do przejścia rejestracji znajdziecie w tekście "Jak uzyskać PESEL / Як отримати PESEL?", który jest dostępny również w języku ukraińskim.
Napisz komentarz
Komentarze