Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 13:01
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

PESEL dla Ukraińców. To jeszcze nie szturm, ale zdarzają się kolejki

Od wczoraj uchodźcy mogą wnioskować o nadanie numeru PESEL. Wszystkie urzędy gmin w powiecie rejestrują chętnych, a tych jest całkiem sporo. Tylko wczoraj w powiecie lubańskim zarejestrowało się prawie 100 osób.
PESEL dla Ukraińców. To jeszcze nie szturm, ale zdarzają się kolejki
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: News4media

Władze Lubania szacują, że w mieście jest nawet 300 uchodźców z Ukrainy. To nie są dokładne dane, bo nie wszyscy Ukraińcy dopełnili jeszcze formalności i się zarejestrowali. Od środy, 16 marca mogą starać się o nadanie numeru PESEL, co da im takie same prawa jak Polakom, czyli zyskają dostęp do systemu ochrony zdrowia, pomocy społecznej, legalnej pracy.

Na terenie powiatu lubańskiego wnioski można złożyć w każdej z gmin. W środę nie było szturmu na urzędy, ale w niektórych tworzyły się kolejki.

Pięć dni temu przyjechałam z Kijowa, idę do urzędu razem z nastoletnią córką, bo jej też chcę wyrobić PESEL,  żeby poszła do szkoły. Mnie numer jest potrzebny, żeby znaleźć pracę – opowiada kobieta.

W Ukrainie pracowała w firmie produkującej tekturowe opakowania. Nie zna polskiego, ani angielskiego. Mówi po rosyjsku.

Mogę pracować wszędzie. Ta wojna długo potrwa. Rosjanie nie wyjdą wcześnie.

Ukraińcy kursują po Lubaniu trzymając w ręku telefony komórkowe i patrząc na wyświetlane mapy, które mają ich zaprowadzić chociażby do fotografa, gdzie zrobią darmowe zdjęcie. Część z nich przychodzi do urzędów z polskimi „opiekunami” - to osoby, u których zatrzymali się uciekający przed wojną.

W Świeradowie-Zdroju, gdzie jest już około 200 uchodźców, by uniknąć kolejek wizytę umawia się telefonicznie.

Umawiamy na godzinę i w ten sposób mamy już zaplanowane rejestracje na 7 dni do przodu, dziennie rejestrujemy po 20 osób – usłyszeliśmy od Rolanda Marciniaka, burmistrza Świeradowa-Zdroju.

Niestety nie wszyscy zdobędą PESEL, ustawa przewiduje nadanie numeru tylko tym którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę.

Ustawa pomocowa jest tak skonstruowana, że jeżeli ktoś przekroczył granicę z Ukrainą w Mołdawii czy Rumunii to według obowiązujących przepisów pomoc mu się nie należy. To trzeba szybko zmienić, bo pojawiają się dziwne sytuacje. Nasza mieszkanka ściągnęła matkę z córką, które uciekły z Ukrainy przez Rumunie i pomoc im się nie należy. Pomagamy tym ludziom, ale zaraz możemy mieć dyscyplinę finansową, bo niesiemy pomoc tym którym się ona nie należy. Problem ten dotyczy wszystkich samorządów. - mówi Roland Marciniak.

Ilu uchodźców zarejestrowano w gminach?

W pierwszym dniu rejestracji najwięcej osób zarejestrowano w Lubaniu, jest to żmudny proces, bo obsłużenie jednej osoby trwa nawet 40 minut.

  • Lubań miasto – 30 zarejestrowanych osób
  • Gmina Lubań – 22 zarejestrowane osoby
  • Świeradów-Zdrój – 20 zarejestrowanych osób
  • Siekierczyn – 16 zarejestrowanych osób
  • Leśna – 6 zarejestrowanych osób
  • Olszyna – 5 zarejestrowanych osób
  • Platerówka – 0

W Gminie Platerówka odnotowano kilka telefonów od osób, które pytały jak do rejestracji należy się przygotować.

Wszystkie informacje potrzebne do przejścia rejestracji znajdziecie w tekście "Jak uzyskać PESEL / Як отримати PESEL?", który jest dostępny również w języku ukraińskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hermans_H 19.03.2022 11:10
Coś pan cenzor ma dziwne humory...====================Odkąd zaczęła się wojna na Ukrainie, polski Kościół rzymsko katolicki pomaga na masową skalę. Przede wszystkim jednak rękami parafian i proboszczów. Biskupi są bardziej jak rząd: chwalą się tym, jak pięknie pomagają wierni. Sami nie udostępniają swoich pałaców, kuchni, pustych seminariów, ośrodków rekolekcyjnych, wreszcie limuzyn ani nie przerzucają paczek z pomocą. Ponoć kilku odwiedziło uchodźców, pogłaskało ich po głowach i uściskało im dłonie – to znaczy oni uchodźcy biskupie, nawet z ucałowaniem.Z kolei episkopat przekonuje, że „nie ma chyba parafii”, która by nie pomagała. „Cieszę się, że i parafianie, i kapłani włączają się tak licznie w pomoc uchodźcom z Ukrainy” – mówił 15 marca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki po obradach KEP dotyczących wojny.No tak ale „zastawiają” się Caritasem no i nieustającą – tyle że od wieków nieskuteczną -modlitwą.

lubaniak 18.03.2022 10:30
W mieście obsługują co najmniej 2 osoby albo i 3 i tylko 30 osób a w gminie 1 osoba i 22 osoby - proszę niech w mieście wezmą się za robotę a nie odsyłają do gminy - wczoraj nie obsłużyli mnie w mieście i odesłali do gminy a tam bez żadnego problemu poczekałem w kolejce i zostałem obsłużony z moimi gośćmi z Ukrainy. Tak jest już od dawna z dowodami też - nie chce się im pracować i odsyłają do urzędu gminy. Burmistrzu - zdyscyplinuj te Panie, może by trzeba wymienić te Panie na osoby, które nie będą pracować tam jak za karę ( mają takie miny i są tak nie miłe).

Cezary Cezary 17.03.2022 16:01
Ludności przybędzie, przy wyborach będzie można okrzyknąć sukces, w końcu Lubań stanie się rajem dla turystów.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
Andrzejki
sport
Festiwal Kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama