Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

PESEL dla Ukraińców. To jeszcze nie szturm, ale zdarzają się kolejki

Od wczoraj uchodźcy mogą wnioskować o nadanie numeru PESEL. Wszystkie urzędy gmin w powiecie rejestrują chętnych, a tych jest całkiem sporo. Tylko wczoraj w powiecie lubańskim zarejestrowało się prawie 100 osób.
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: News4media

Władze Lubania szacują, że w mieście jest nawet 300 uchodźców z Ukrainy. To nie są dokładne dane, bo nie wszyscy Ukraińcy dopełnili jeszcze formalności i się zarejestrowali. Od środy, 16 marca mogą starać się o nadanie numeru PESEL, co da im takie same prawa jak Polakom, czyli zyskają dostęp do systemu ochrony zdrowia, pomocy społecznej, legalnej pracy.

Na terenie powiatu lubańskiego wnioski można złożyć w każdej z gmin. W środę nie było szturmu na urzędy, ale w niektórych tworzyły się kolejki.

Pięć dni temu przyjechałam z Kijowa, idę do urzędu razem z nastoletnią córką, bo jej też chcę wyrobić PESEL,  żeby poszła do szkoły. Mnie numer jest potrzebny, żeby znaleźć pracę – opowiada kobieta.

W Ukrainie pracowała w firmie produkującej tekturowe opakowania. Nie zna polskiego, ani angielskiego. Mówi po rosyjsku.

Mogę pracować wszędzie. Ta wojna długo potrwa. Rosjanie nie wyjdą wcześnie.

Ukraińcy kursują po Lubaniu trzymając w ręku telefony komórkowe i patrząc na wyświetlane mapy, które mają ich zaprowadzić chociażby do fotografa, gdzie zrobią darmowe zdjęcie. Część z nich przychodzi do urzędów z polskimi „opiekunami” - to osoby, u których zatrzymali się uciekający przed wojną.

W Świeradowie-Zdroju, gdzie jest już około 200 uchodźców, by uniknąć kolejek wizytę umawia się telefonicznie.

Umawiamy na godzinę i w ten sposób mamy już zaplanowane rejestracje na 7 dni do przodu, dziennie rejestrujemy po 20 osób – usłyszeliśmy od Rolanda Marciniaka, burmistrza Świeradowa-Zdroju.

Niestety nie wszyscy zdobędą PESEL, ustawa przewiduje nadanie numeru tylko tym którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę.

Ustawa pomocowa jest tak skonstruowana, że jeżeli ktoś przekroczył granicę z Ukrainą w Mołdawii czy Rumunii to według obowiązujących przepisów pomoc mu się nie należy. To trzeba szybko zmienić, bo pojawiają się dziwne sytuacje. Nasza mieszkanka ściągnęła matkę z córką, które uciekły z Ukrainy przez Rumunie i pomoc im się nie należy. Pomagamy tym ludziom, ale zaraz możemy mieć dyscyplinę finansową, bo niesiemy pomoc tym którym się ona nie należy. Problem ten dotyczy wszystkich samorządów. - mówi Roland Marciniak.

Ilu uchodźców zarejestrowano w gminach?

W pierwszym dniu rejestracji najwięcej osób zarejestrowano w Lubaniu, jest to żmudny proces, bo obsłużenie jednej osoby trwa nawet 40 minut.

  • Lubań miasto – 30 zarejestrowanych osób
  • Gmina Lubań – 22 zarejestrowane osoby
  • Świeradów-Zdrój – 20 zarejestrowanych osób
  • Siekierczyn – 16 zarejestrowanych osób
  • Leśna – 6 zarejestrowanych osób
  • Olszyna – 5 zarejestrowanych osób
  • Platerówka – 0

W Gminie Platerówka odnotowano kilka telefonów od osób, które pytały jak do rejestracji należy się przygotować.

Wszystkie informacje potrzebne do przejścia rejestracji znajdziecie w tekście "Jak uzyskać PESEL / Як отримати PESEL?", który jest dostępny również w języku ukraińskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hermans_H 19.03.2022 11:10
Coś pan cenzor ma dziwne humory...====================Odkąd zaczęła się wojna na Ukrainie, polski Kościół rzymsko katolicki pomaga na masową skalę. Przede wszystkim jednak rękami parafian i proboszczów. Biskupi są bardziej jak rząd: chwalą się tym, jak pięknie pomagają wierni. Sami nie udostępniają swoich pałaców, kuchni, pustych seminariów, ośrodków rekolekcyjnych, wreszcie limuzyn ani nie przerzucają paczek z pomocą. Ponoć kilku odwiedziło uchodźców, pogłaskało ich po głowach i uściskało im dłonie – to znaczy oni uchodźcy biskupie, nawet z ucałowaniem.Z kolei episkopat przekonuje, że „nie ma chyba parafii”, która by nie pomagała. „Cieszę się, że i parafianie, i kapłani włączają się tak licznie w pomoc uchodźcom z Ukrainy” – mówił 15 marca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki po obradach KEP dotyczących wojny.No tak ale „zastawiają” się Caritasem no i nieustającą – tyle że od wieków nieskuteczną -modlitwą.

lubaniak 18.03.2022 10:30
W mieście obsługują co najmniej 2 osoby albo i 3 i tylko 30 osób a w gminie 1 osoba i 22 osoby - proszę niech w mieście wezmą się za robotę a nie odsyłają do gminy - wczoraj nie obsłużyli mnie w mieście i odesłali do gminy a tam bez żadnego problemu poczekałem w kolejce i zostałem obsłużony z moimi gośćmi z Ukrainy. Tak jest już od dawna z dowodami też - nie chce się im pracować i odsyłają do urzędu gminy. Burmistrzu - zdyscyplinuj te Panie, może by trzeba wymienić te Panie na osoby, które nie będą pracować tam jak za karę ( mają takie miny i są tak nie miłe).

Cezary Cezary 17.03.2022 16:01
Ludności przybędzie, przy wyborach będzie można okrzyknąć sukces, w końcu Lubań stanie się rajem dla turystów.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama