Astronomiczna i kalendarzowa wiosna w tym roku wystąpiły dzień po dniu. Astronomiczną wiosnę przywitaliśmy wczoraj, 20 marca o 16:33, ta kalendarzowa wypada standardowo dziś 21 marca. To znak, że Słońce przechodzi przez punkt Barana, który nazywany jest także punktem równonocy i od tego momentu biegun północny będzie bliżej Słońca niż biegun południowy.
Według synoptyków tegoroczna wiosna będzie bardzo słoneczna i ciepła, co z pewnością wszyscy przyjmujemy z ulgą, odkładając do szafy kozaki i cieple kurtki. Jednak nie wszystkich cieszy taki scenariusz pogodowy. Zapowiadane wysokie, wiosenne temperatury nie idą w parze z opadami. Tych będzie jak na lekarstwo, a to z kolei zła wiadomość dla upraw. Bez odpowiedniej ilości opadów wegetacja roślin będzie opóźniona i ograniczona.
Jaka będzie wiosna w powiecie lubańskim?
Można wyciągać rowery z piwnicy, szykować narzędzia ogrodowe i planować piesze wycieczki. Tylko raz, zgodnie z prognozami, pojawi się na naszym terenie przymrozek i to już za tydzień, 29 marca temperatura w nocy spadnie do dwóch stopni poniżej zera. W ciągu dnia temperatury tylko trzy razy spadną poniżej 10℃, już za dwa dni zapowiadana jest temperatura w ciągu dnia na poziomie 18℃, podobnie będzie w drugiej połowie kwietnia. Opady zapowiadane są jedynie przelotne i mają wystąpić dopiero 30 marca. W kwietniu synoptycy zapowiadają jedynie pięć dni z przelotnymi opadami ( 5,6,13,27,29 kwietnia).
Majówka
Za to majówka zapowiada się ciepła, ale cała deszczowa. Już od 30 kwietnia termometry w dzień będą wskazywały 14℃, w nocy 4℃. Pierwszego i drugiego maja przez chmury nieśmiało powinno pojawić się słońce, a trzeciego i czwartego maja czeka nas już duże zachmurzenie i opady.
Jednym słowem zima opuściła nas na dobre, a jej miejsce stanowczo zajęła słoneczna i ciepła wiosna.
Napisz komentarz
Komentarze