Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 25 kwietnia 2025 04:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Ważne uchwały dotyczące pomocy uchodźcom z Ukrainy

Podczas czwartkowej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego radni podjęli ważne uchwały, dotyczące zakresu pomocy zapewnianej obywatelom Ukrainy. Obejmują one m.in. zapewnienie wyżywienia, środków czystości i higieny osobistej, dostarczenie przedmiotów użytku codziennego, udzielenie wsparcia psychologicznego, finansowanie pomocy prawnej, czy wyposażenie punktów pomocy medycznej. Radni przyjęli również apel do Komisji Europejskiej w sprawie przyznania dodatkowych dedykowanych środków finansowych na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Ważne uchwały dotyczące pomocy uchodźcom z Ukrainy
Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Autor: Biuro prasowe UMWD

Postanowiliśmy przeznaczyć na działania pomocowe do 5 milionów złotych. Uchwała ta została wypracowana podczas spotkań sejmikowego zespołu ds. pomocy Ukrainie, w którym uczestniczył cały Zarząd Województwa, prezydium oraz przedstawiciele wszystkich klubów Sejmiku. Jako samorząd województwa od początku wojny w Ukrainie niesiemy pomoc jej obywatelom – m.in. organizujemy konwoje humanitarne i zorganizowaliśmy trzy pociągi humanitarne na granicę polsko-ukraińską, przekazaliśmy już 10 karetek pogotowia dla szpitali w Ukrainie, prowadzimy zbiórki i utworzyliśmy Międzynarodowy Hub Pomocy Humanitarnej. – mówi marszałek Cezary Przybylski. - Radni sejmiku przyjęli również bardzo ważny apel do Komisji Europejskiej w sprawie przydzielenia dodatkowych środków finansowych na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Aby zapewnić im - głównie dzieciom, kobietom, osobom starszym i schorowanym - godne warunki do życia, opiekę medyczną oraz adekwatną i konieczną do normalnego funkcjonowania integrację społeczną, w tym dostęp do edukacji i włączenie do rynku pracy, niezbędne są dodatkowe środki finansowe, które umożliwią samorządom lokalnym i regionalnym realizowanie systemowego i kompleksowego wsparcia – dodaje marszałek Przybylski

Treść apelu radnych:

Apel Sejmiku Województwa Dolnośląskiego do Komisji Europejskiej w sprawie przydzielenia dodatkowych dedykowanych środków finansowych na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

W obliczu największego w Europie kryzysu humanitarnego od czasu zakończenia II Wojny Światowej, wywołanego brutalną napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i napływającymi na Dolny Śląsk falami uchodźców, apelujemy do Komisji Europejskiej o przekazanie dodatkowych środków finansowych w obecnej perspektywie 2014 -2020 oraz na nową perspektywę 2021 – 2027, dedykowanych na pomoc osobom szukającym schronienia.

Aby zapewnić uciekinierom wojennym, głównie dzieciom, kobietom, osobom starszym i schorowanym, godne warunki do życia, opiekę medyczną oraz adekwatną i konieczną do normalnego funkcjonowania integrację społeczną, w tym dostęp do edukacji i włączenie do rynku pracy, niezbędne są dodatkowe środki finansowe, które umożliwią samorządom lokalnym i regionalnym realizowanie systemowego i kompleksowegowsparcia.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w ubiegłych latach, znaczna część środków, których przeznaczenie mogło zostać zmienione, przekazana została na zwalczanie skutków pandemii, która szczególnie dotkliwie uderzyła w tak ważne dla gospodarki naszego regionu obszary jak sektor zdrowia, turystyka, działalność uzdrowiskowa i drobna wytwórczość. Z tego względu, dostępne aktualnie środki w ramach programu operacyjnego oraz instrumentu React-EU nie mogą w całości zostać przekierowane na pomoc uchodźcom, lecz muszą służyć do realizacji założonych celów społecznych i gospodarczych, w tym przede wszystkim dla jednostek samorządu terytorialnego i małych i średnich przedsiębiorstw. Tylko przekazanie dodatkowych środków finansowych do Regionalnego Programu Operacyjnego pozwoli administracji, podmiotom gospodarczym i obywatelom kontynuować dzieło szeroko zakrojonej pomocy.

Jako przedstawiciele mieszkańców Dolnego Śląska z szacunkiem podchodzimy do działań, ogromnej otwartości i gotowości niesienia pomocy, którą okazali nasi obywatele, ale też samorządy lokalne i władze rządowe i regionalne. Bez oddolnej inicjatywy naszych mieszkańców oraz finansowego i organizacyjnego wsparcia z środków europejskich samorządów, administracji rządowej i organizacji społecznych, zakres pomocy udzielanej osobom potrzebującym nie będzie wystarczający.

Zasoby finansowe wskazanych powyżej podmiotów są ograniczone i wkrótce - po uruchomieniu wszystkich możliwych rezerw i wykorzystaniu dostępnych oszczędności – zaczną się wyczerpywać, co w obliczu trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie i przewidywanego jeszcze większego napływu uchodźców, napawa nas obawą o możliwość kontynuowania działań pomocowych w najbliżej przyszłości i dalszej perspektywie.

Wsparcie, które powinno być udzielone Polsce i polskim regionom, musi być co najmniej porównywalne do tego, które było udzielane Państwom Członkowskim i Turcji podczas kryzysu migracyjnego, związanego z wojną w Syrii.

Licząc na solidarność Komisji Europejskiej jeszcze raz apelujemy o przydzielenie nowych, dodatkowych środków finansowych na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Ze względu na kryzys uchodźczy widzimy także konieczność przedłużenia kwalifikowalności programów z perspektywy 2014 – 2020, w tym przede wszystkim środków przydzielonych regionom w ramach mechanizmu REACT-EU.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Redemptor 25.03.2022 21:03
Tak sie zastanawiam w jakim celu ci oficjele, łącznie z prezydentem USA i naszym mieszają w te wojnę swojego Boga? Przecież tymi swoimi adoracjami mą te Opatrzność drażnić. Skoro taka jest wola Wszechmogącego to należy sie pokornie jej podporządkować. A na dodatek ten na Watykanie urządza jakieś zawierzenia.... Toż to jakiś usakralniony kabaret!

urzędnicy 25.03.2022 09:26
Prawdziwa pomoc zacznie się kiedy ustalimy kto ma na tym zarobić .Bez zysku nie kiwniemy nawet palcem.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama