Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to spis informacji na temat źródeł ogrzewania budynków w Polsce. Taki rejestr ma wspomóc walkę ze smogiem i ułatwić wymianę tzw. kopciuchów. Wpis do ewidencji to obowiązek każdego właściciela budynku, w którym znajduje się źródło ciepła. Ostateczny termin złożenia deklaracji to 30.06.2022. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara w wysokości 5000 zł. Deklarację muszą złożyć właściciele i zarządcy budynków, więc jeżeli jesteśmy posiadaczami mieszkania nie mamy obowiązku samodzielnie składać deklaracji, zrobi to w imieniu mieszkańców zarządca.
Co ciekawe polski nadzór budowlany podaje, że w kraju jest ponad 6 mln budynków, w centralnej ewidencji zarejestrowano dopiero 2,6 mln, więc nawet połowa właścicieli budynków nie złożyła jeszcze deklaracji. Dane już zgromadzone w ewidencji jasno pokazują, że najwięcej źródeł ciepła to te szkodliwe dla środowiska – 1,5 mln właścicieli budynków przyznało, że pali kotłem na paliwo stałe, czyli np. węglem, drewnem czy pelletem. Na drugim miejscu znalazł się gaz – takie źródło ciepła wskazało 806 641 właścicieli, a 346 922 budynki korzystają z prądu w celach grzewczych.
Jak wysłać deklarację
Deklarację o źródłach ogrzewania budynków można wysłać:
- drogą elektroniczną: przez Internet, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu na stronie: www.zone.gunb.gov.pl.
- w formie papierowej: wypełniony formularz można przesłać lub złożyć osobiście w Urzędzie Gminy lub Miasta.
Druki formularzy wraz ze wzorami znajdziecie w plikach do pobrania, poniżej.
Gdzie złożono najwięcej, a gdzie najmniej deklaracji
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego na podstawie punktów adresowych przypisanych do gmin wykazuje w których samorządach złożono najwięcej deklaracji. Okazuje się, że na pierwszym miejscu w kraju znajduje się Zawidów! Na 761 punktów adresowych złożono tam 608 deklaracji, co oznacza, że wpłynęło ich już 79%.
Z gmin w naszym regionie oprócz Zawidowa dobrze wypada Warta Bolesławiecka 64%, Piechowice 60% i Nowogrodziec 52%.
W pozostałych gminach regionu jak na razie mniej niż połowa mieszkańców złożyła deklaracje: Olszyna 44%, Gryfów Śląski 39%, gmina miejska Lubań 36%, Leśna 34%, gmina miejska Zgorzelec 31%, gmina wiejska Lubań 29%, Mirsk 28%, Węgliniec 28%, Siekierczyn 27%, gmina wiejska Bolesławiec 26%, Lubomierz 25%, Lwówek Śląski 24%, Sulików 24%, Bogatynia 18%, gmina miejska Zgorzelec 18%, gmina miejska Bolesławiec 17%, Świeradów-Zdrój 16% i Platerówka 16%.
Najmniej deklaracji w województwie dolnośląskim złożono w Prusicach, wpłynęło ich tam zaledwie 3%.
Napisz komentarz
Komentarze