Sprzęt z końcem marca na ręce strażaków ochotników przekazał Walery Czarnecki, starosta lubański. Zakupiono go w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia. Projekt "Kom(m)ando - wspólna ochrona przed skutkami zmian klimatu" .
Samochód wyposażony jest w agregat wysokociśnieniowy o wydajności pompy min 50l/min, przy ciśnieniu 40 bar, linię szybkiego natarcia 60 mb, zbiornik wody 200 l, wyciągarkę - uciąg 4200 kg. Bezzałogowy statek powietrzny służący do przenoszenia laboratorium pomiaru jakości powietrza wyposażony w funkcje lotów autonomicznych, kamerę wizyjną oraz system pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Maksymalny zasięg radiowy urządzenia wynosi 2 500 metrów. - chwalą się w mediach społecznościowych druhowie OSP ze Świeradowa-Zdroju.
Świeradowski magistrat cały czas inwestuje w poprawę jakości powietrza w uzdrowisku i dopłaca do wymiany kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ciepła.
Żyjemy z uzdrowiska i turystyki, więc nie możemy sobie pozwolić na utratę statusu uzdrowiska przez powietrze zanieczyszczone spalinami z kominów.
Zapewne akcja pacyfikowania kopciuchów w mieście będzie budzić wiele emocji, ale nie chcemy nikogo przedwcześnie karać bądź kierować wnioski do sądu o ukaranie. Po wykonaniu analizy spalin z komina poprosimy mieszkańca o współpracę i wymianę kopciucha, z dofinansowaniem z budżetu gminy do 10 000 zł bądź ze środków unijnych do 85% wartości inwestycji. Jeśli odmówi, to gmina zmuszona będzie wstąpić na drogę sądową o ukaranie sprawcy zatruwania powietrza w naszym uzdrowisku. - wyjaśnia Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.
W najbliższych tygodniach urzędnicy Referatu Ochrony Środowiska rozpoczną badania jakości spalin z świeradowskich kominów.
Napisz komentarz
Komentarze