Bardzo ważnym punktem wizyty w Brukseli było spotkanie w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej z Emmą Toledano Laredo - Dyrektor jednostki odpowiedzialnej za wdrażanie, zamknięcie i realizację programów oraz Christopherem Toddem - Kierownikiem Działu ds. Polski.
Przedstawiliśmy podsumowanie dotychczasowego przebiegu konsultacji projektu nowego budżetu unijnego dla Dolnego Śląska, podkreślając szeroki udział wszystkich partnerów - zarówno samorządów, jak i organizacji pozarządowych. Myślę, że udało nam się wykazać, że zasada partnerstwa przy programowaniu przyszłego wsparcia unijnego jest dla nas niezwykle istotna – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.
Projekt programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027, po szerokich konsultacjach z samorządowcami i mieszkańcami regionu, przekazany został do Komisji Europejskiej marca tego roku. Liczba spotkań, podjętych działań i zaangażowania samorządu województwa została zauważona i pozytywnie oceniona przez przedstawicieli Komisji.
Podczas rozmów poruszone zostały kluczowe kwestie, które pozwolą na dalsze prace nad optymalizacją programu według wskazań Komisji Europejskiej. Umożliwią one kontynynuowanie negocjacji zapisów w duchu partnerskiego dialogu i wzajemnego zrozumienia.
Fundusz na rzecz sprawiedliwej transformacji czy wsparcie ochrony zdrowia to ważne obszary, o których rozmawiamy z Komisją, aby środki unijne dla Dolnego Śląska na najbliższe lata pozwalały na jak najszerszą realizację projektów poprawiających jakość życia Dolnoślązaków – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej, wsłuchując się w przedstawiane argumenty, wykazali zrozumienie dla potrzeby szerokiego wsparcia na rzecz regionów, a propozycje dolnośląskiej delegacji przedstawione w dokumentach ocenili jako przemyślane i wyważone. Strony rozmów podkreśliły wspólną determinację do szybkiego uruchomienia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Budżet unijny, który wynegocjowaliśmy dla Dolnego Śląska, to ponad 10 miliardów złotych. Te pieniądze pozwolą nam kontynuować rozwój regionu, oparty o inwestycje w gospodarkę, infrastrukturę, edukację i opiekę zdrowotną. Rozmawialiśmy też o dodatkowych funduszach, które miałyby nam pomóc w zapewnieniu wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Apel w tej sprawie Sejmik Województwa Dolnośląskiego wystosował do Komisji Europejskiej na ostatniej sesji Sejmiku Województwa – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.
Napisz komentarz
Komentarze