Od początku konfliktu Ukrainę opuściło ponad 4 miliony osób, większość z nich znalazła schronienie w naszym kraju. Dziś Straż Graniczna podała, że od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,523 mln osób. Codziennie ośmioma przejściami granicznymi polską granicę przekracza około 20 tys. osób. Większość z nich przyjmowana jest przez polskie rodziny, część korzysta z pomocy instytucjonalnej.
Według szacunków, we wtorek 5 kwietnia 2022 r. w województwie dolnośląskim przebywało 250 tys. uchodźców z Ukrainy. Tego samego dnia szacowano, że w powiecie lubańskim przebywało 1 436 uchodźców. Ponad 80%, czyli 1 167 osób znalazło schronienie w prywatnych domach, natomiast 269 osób zostało ulokowanych w instytucjonalnych miejscach kwaterunkowych. W powiecie są to 22 miejsca: hotele, agroturystyki, ale również szatnie basenu w MOSiR, czy mieszkanie kryzysowe na ul. Dolnej w Lubaniu.
Od 16 marca uchodźcy, którzy przekroczyli granicę mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL, który pozwala ubiegać się o świadczenia czy podjąć pracę. Do wczoraj takich numerów nadano 1 108.
Jak na razie rynek pracy zbytnio nie odczuł napływu uchodźców, dotychczas kilka osób znalazło zatrudnienie jako pomoc kuchenna, pracownik leśny czy w ramach robót publicznych jako opiekunowie. Dużego napływu rąk do pracy nie odczuli też świeradowscy hotelarze, choć jak się dowiadujemy prowadzone są pewne rozmowy i przymiarki. Trzeba jednak wiedzieć, że wiele osób nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji co zamierzają zrobić i wciąż myślą o powrocie do domu. Na koniec marca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubaniu zarejestrowanych było 20 uchodźców - 19 kobiet i jeden mężczyzna. Urząd dysponuje też listą około 20 pracodawców, gotowych zatrudnić uchodźców z Ukrainy.
Do przedszkoli na terenie powiatu lubańskiego trafiło już 38 dzieci, 231 uczniów trafiło do szkół podstawowych i 30 do szkół średnich. W przypadku szkół średnich większość uczniów trafiła do lubańskiego ogólniaka, gdzie tworzony jest oddział przygotowawczy.
Jak się dowiadujemy, w szkołach podstawowych na terenie Lubania nie ma potrzeby tworzenia klas przygotowawczych, dzieci świetnie się integrują i dobrze sobie radzą w klasach łączonych. Tym bardziej, że wciąż trwa wymiana uczniów. Są dzieci, które przybywają do Lubania i wciąż są sytuacje gdy rodziny wyjeżdżają z miasta szukając dla siebie innego miejsca. Do lubańskich podstawówek uczęszcza obecnie 60 dzieci z Ukrainy.
Po województwie mazowieckim województwo dolnośląskie jest najchętniej wybieralnym kierunkiem przez uchodźców z Ukrainy.
Alokacja w całym kraju jest nierówna, to jest wybór samych uchodźców. Do jednych województw chcą jechać do innych nie. Problem dotyczy dużych miast, bo oni chcieliby być w dużych miastach i w ich okolicach. Teoretycznie jest tam łatwiej o pracę, trzeba też patrzyć na przekrój społeczny tych ludzi. Większość z nich jest z miast i to dużych, więc są przyzwyczajeni do innej optyki, bo jakie możliwości daje małe miasteczko. - tłumaczy Walery Czarnecki, Starosta Lubański.
Wszystkie podane wyżej dane są szacunkowe i zmieniają się z dnia na dzień. Jedni uchodźcy przyjeżdżają, a inni wyjeżdżają. Nikt nikomu nie mówi gdzie ma jechać, ani nie pyta gdzie wyjeżdżą osoby, które się tu nie odnalazły.
Biuro wysokiego komisarza ds. uchodźców ONZ prognozuje, że na terytorium Unii Europejskiej będzie wkrótce znajdowało się nawet do 6,5 mln, a może nawet 7 mln osób z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Zapewne tak jak dotychczas większość z nich przynajmniej początkowo trafi do Polski.
Napisz komentarz
Komentarze