Budowa obiektu, który stanie przy wejściu do sztolni to część większej koncepcji na zagospodarowanie tego terenu. W tym etapie planowane jest zbudowanie obiektu informacyjno -muzealnego, który będzie odpowiedzią na oczekiwania osób, które w ubiegłym roku mocno angażowały się w realizację projektu prowadzonego prze lubańskich pasjonatów historii.
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc najpierw potwierdzili prawdziwość miejskiej legendy o bazaltowych sztolniach pod Kamienną Górą, a później wysiłkiem wielu wolontariuszy, darczyńców i specjalistycznej firmy górniczej wydrążyli kilkadziesiąt metrów chodnika badawczego, wchodząc do wysadzonych u schyłku II wojny światowej poniemieckich podziemi.
Dzięki budowie bunkra – muzeum będzie można dosłownie dotknąć tej fascynującej historii. Koncepcja jego budowy jest jeszcze otwarta, jednak powstało już kilka pomysłów co do jego wyglądu i zagospodarowania. Pewnym jest, że powstanie na bazie metalowych kontenerów. O resztę pomysłów zapytaliśmy Sebastiana Terendę, który koordynuje projekt Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu i poświęcił mu parę lat życia.
Chciałbym by powstał bunkier na wzór tych jakie budowano na Wale Atlantyckim. Z zewnątrz żeby robił monumentalne wrażenie, a w środku był na planie krzyża i miał cztery pomieszczenia. Jedno z pomieszczeń to punkt informacyjno-turystyczny, drugie to część muzealna z artefaktami znalezionymi w trakcie budowy chodnika i z wnętrza. Trzecie pomieszczenie nawiązywałoby do II wojny światowej i pancernej bitwy o Lubań, natomiast w ostatnim pomieszczeniu w planach jest zamontowanie urządzeń multimedialnych pozwalających na wirtualną wycieczkę do wnętrza sztolni. W ten sposób będzie można to zwiedzać do czasu aż uda się udostępnić sztolnie turystycznie. - usłyszeliśmy od Sebastiana.
W tej chwili mówimy o koncepcji, bowiem do uzgodnienia jest jeszcze sporo kwestii związanych z samym wyglądem, jak i zagospodarowaniem terenu wokół. Pewnym jest, że w tegorocznym budżecie magistrat zabezpieczył środki na budowę nowej atrakcji na Kamiennej Górze.
Budowa punktu informacyjno-muzealnego jest jednym z elementów szerszej koncepcji zagospodarowania terenów parku na Kamiennej Górze w Lubaniu, którą przygotowała specjalistyczna firma. Docelowo cały park ma być miejscem atrakcyjnym turystycznie dla mieszkańców regionu. Opisywana koncepcja jest pierwszym i jednym z mniejszych elementów całości
Napisz komentarz
Komentarze