Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 12 stycznia 2025 12:01
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Zamiast grilla pochód pierwszomajowy

Dla Polaków Święto Pracy to początek majówki - okazji do wypoczynku, krótkiego urlopu i wielkiego grillowania. Jednak nie zawsze tak było. Dzięki uprzejmości Wiesława Schabowskiego, który przez lata dokumentował życie Lubania, przypominamy jak obchodzono to święto 44 lata temu.

Autor: Wiesław Schabowski

Niewiele osób pamięta, że Święto Pracy, a właściwie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 r. corocznie 1 maja. W Polsce ten dzień ustanowiono świętem państwowym w 1950 r.
Warto przypomnieć, że ideą święta pracy było upamiętnienie brutalnie stłumionego strajku robotników w Chicago (1886r.), walczących między innymi o ośmiogodzinny dzień pracy i godną płacę. Chciano w ten sposób docenić oddanie dla sprawy licznych ofiar, jakie w wyniku tych zajść poniósł ruch robotniczy.

W Polsce święto nie cieszy się obecnie zbyt dużą popularnością, bowiem dzień ten miał istotne znaczenie dla władzy w Polsce Ludowej. W czasach słusznie minionych świętowano przez pochody pierwszomajowe, w których "dobrowolnie - pod przymusem" brali udział niemal wszyscy mieszkańcy. W mediach pokazywano uśmiechnięte twarze uczestników pochodów i radośnie ich witających oficjeli, stojących na trybunie honorowej. Wszystko miało tworzyć mit o szerokim poparciu, jakim cieszyli się rządzący. Tak naprawdę uczestnictwo w marszach było obowiązkowe, a dumne hasła na  transparentach pisane były przez komunistycznych aparatczyków. Dlatego mało prawdopodobne jest, aby w najbliższych latach pochody majowe miały szanse powrócić na ulice polskich miast. Skrzywienie z czasów PRL-u odebrało rangę świętu, które przecież miało podkreślić wartość ludzkiej pracy.

Dzięki uprzejmości Wiesława Schabowskiego, który od lat dokumentuje życie naszego miasta, mamy okazję pokazać naszym czytelnikom kilka zdjęć z pochodu pierwszomajowego, który przeszedł ulicami miasta w 1978 roku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bolesław,nie agent 01.05.2022 13:41
To święto robotników,nie komunistów którzy dzień ten zawłaszczyli.A robotnik to górnik,drogowiec,pracownik fabryki,rolnik,policjant kierowca itp.Dzieki że pracujecie tu i teraz dla Naszej Polski

gf 01.05.2022 06:40
Serdecznie dziękuję panu Schabowskiemu ,dziś przyjemnie się ogląda , niektórych ludzi się przypomniało .

Reklama
Reklama
Reklama
bal Mickiewicz
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama