Rojenie się pszczół jest procesem naturalnym choć niepożądanym przez pszczelarzy. Nastroje rojowe w ulach zaczynają się w połowie maja i trwają nawet do lipca. Rój wychodzi z ula gdy pszczela rodzina opuszcza go wraz z matką, by znaleźć sobie nowe miejsce i założyć nową rodzinę. Przyczyn rojenia się jest kilka i jest to złożony proces, który pszczelarz może do pewnego stopnia kontrolować. Niestety czynników, które temu sprzyjają jest kilka i wystarczy, że złoży się parę z nich i z silnej pszczelej rodziny zostaje połowa. Dlatego pszczelarze starają się nie dopuścić do wyjścia rójki, a gdy to się stanie zawsze starają się zebrać swoje pszczoły.
Przyjętym jest, że znaleziona rójka powinna wrócić do pasieki z której wyszła. Jeżeli jednak nie wiecie skąd pochodzi rój poinformujcie o tym jakiegokolwiek pszczelarza, on będzie wiedział jak zagospodarować krążące wokół matki pszczoły.
Jeżeli więc widzicie wiszący na gałęzi pszczeli rój poinformujcie znajomego pszczelarza, ten na pewno będzie wiedział co zrobić. W żadnym wypadku nie zabijajcie pszczelej rodziny, bo to bardzo pożyteczne owady.
Pod tym linkiem znajduje się tekst, który w przejrzysty sposób wyjaśnia czym są rójki.
Napisz komentarz
Komentarze