Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 15:21
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dokładnie 32 lat temu, 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory samorządowe. Były efektem ustawy o samorządzie gminnym uchwalonej 8 marca tego samego roku.
Dzień Samorządu Terytorialnego

Jak zaznaczył Tadeusz Mazowiecki, zwracając się do rodaków - w tym właśnie czasie „Rzeczpospolita lokalna przechodzi w ręce społeczności, które ją zamieszkują. Będzie ona taka, jaką one same potrafią stworzyć”. 

Wynik wyborów przypieczętował kierunek zmian i poszerzanie wolności obywatelskich. W jeden dzień wszystko się zmieniło i już nigdy nie było takie jak przed rokiem 1990.

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – nie parlamentarne, nie prezydenckie, ale samorządowe.

Przeprowadzona w 1990 roku reforma samorządowa uchodzi do dziś za jedną z najbardziej udanych reform ostatniego 30-lecia.

Przypomnijmy nazwiska osób, które kreowały powiat przez 6 kadencji samorządu powiatowego.

  • I KADENCJA: przewodniczący Rady Powiatu Lubańskiego Jan Smreczyński, starosta Walery Czarnecki, wicestarosta Mariusz Tomiczek, sekretarz Jerzy Zieliński, skarbnik Romualda Łoziak.
  • II KADENCJA: przewodnicząca Rady Powiatu Lubańskiego Halina Białoń, starosta Lucjan Żełabowski, wicestarosta Małgorzata Gut-Twardowska, sekretarz Ryszard Pietras, skarbnik Romualda Łoziak.
  • III KADENCJA: przewodnicząca Rady Powiatu Lubańskiego Ewa Gutek, starosta Walery Czarnecki, wicestarosta Wojciech Zembik, sekretarz Jan Smreczyński, skarbnik Romualda Łoziak.
  • IV KADENCJA: przewodniczący Rady Powiatu Lubańskiego Kazimierz Kiljan, starosta Walery Czarnecki, wicestarosta Konrad Rowiński, sekretarzami Jan Smreczyński i później Małgorzata Zahnd, skarbnik Romualda Łoziak i później Anna Wojewoda.
  • V KADENCJA: przewodnicząca Rady Powiatu Lubańskiego Teresa Dudkiewicz-Kozań, starosta Walery Czarnecki, wicestarosta Wojciech Zembik, sekretarz Małgorzata Zahnd, skarbnik Anna Wojewoda.
  • VI KADENCJA: przewodnicząca Rady Powiatu Lubańskiego Halina Białoń, starosta Walery Czarnecki, wicestarosta Konrad Rowiński, sekretarz Małgorzata Zahnd, skarbnik Anna Wojewoda.

Skład Rady Powiatu Lubańskiego VI kadencji 2018-2023 

  • Halina Białoń – Przewodnicząca Rady,
  • Iwona Korzeniowska-Wojsa – Wiceprzewodnicząca Rady,
  • Kazimierz Kiljan - Wiceprzewodniczący Rady.

Radni:

  • Walery Czarnecki
  • Rafał Klapetek
  • Bartosz Łasica
  • Adam Łobocki
  • Zbigniew Maroń
  • Jacek Miedziński
  • Janusz Niekrasz
  • Konrad Rowiński
  • Edward Smusz
  • Jan Surowiec
  • Bożena Szwedko
  • Stanisław Śnieżyk
  • Michał Turkiewicz
  • Wojciech Zembik

Szanowni Państwo,

z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w imieniu władz samorządowych Powiatu Lubańskiego pragniemy przekazać wyrazy szacunku i uznania wszystkim tym, którzy od 1990 roku współtworzyli lokalne samorządy, przyczyniając się do ich ciągłego rozwoju oraz ponosząc trud na rzecz budowy fundamentów społeczeństwa obywatelskiego.

Wszystkim zaangażowanym w proces tworzenia lokalnej społeczności, samorządowcom i pracownikom samorządowym życzymy niesłabnącego zapału i wytrwałości w pełnieniu odpowiedzialnej służby na rzecz Mieszkańców naszego powiatu. Wyrażamy nadzieję, iż Waszej pracy zawsze przyświecać będzie troska o dobro wspólne oraz  - tak ważna w kontekście obchodzonego dziś Dnia Samorządu Terytorialnego – idea samorządności.

Halina Białoń, Przewodnicząca Rady Powiatu Lubańskiego

Walery Czarnecki, Starosta Lubański


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KatonTreść komentarza: Ateiści nie są tak zdemoralizowani jak katolicy! Fals - obłuda i hipokryzja to cechy tych wyznawców. Historia i życie współczesne dostarczają tego wystarczające dowody.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: Krycha-MychaTreść komentarza: Słusznie! Ksiądz może to i dzieci mogą kolędować po kasę...Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:35Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: RedemptorTreść komentarza: Wielebny! Nie dyskutuję z laikami w tym temacie bo nie miejsce i szkoda czasu i nie ma gwarancji że cokolwiek są w stanie zrozumieć. Przestępstwa zniesławienia i zniewagi należą do grupy przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej. Stanowią one przejaw ochrony życia prywatnego, zagwarantowanej w art. 47 Konstytucji. Przestępstwa te jakkolwiek mogą się wydawać podobne, różnią się w sposób zasadniczy, stanowić dwa odrębne typy czynów zabronionych pod groźbą kary. Zniesławienie związane jest przede wszystkim z działaniami mającymi poniżyć jednostkę w opinii publicznej. Zniewaga związana jest natomiast z okazaniem pogardy drugiej osobie. Przedmiotem ochrony przestępstwa zniesławienia jest godność, dobre imię, świadomość własnej wartości i szacunek do samego siebie. W przypadku zniewagi przedmiotem ochrony jest przede wszystkim cześć człowieka. Zatem - trzeba się zdecydować jaki zarzut i na jakiej podstawie postawić. Jest też problem: katolik czy katoliczka.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:33Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Dzięki temu pijakowi wzrosną składki OC .Data dodania komentarza: 5.11.2024, 11:34Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama