Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 26 listopada 2024 18:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Otwarto przeprawę na Izerze. Po dwóch latach wrócił mostek na granicznej rzece

Mostek na Izerze to bardzo popularne turystyczne przejście graniczne w Górach Izerskich. Ze względu na zły stan w 2020 roku został wyłączony z użytkowania i ruszyła jego odbudowa. W piątek miało miejsce uroczyste otwarcie przeprawy w pobliżu stacji turystycznej Orle.
  • Źródło: 24jgora.pl
Otwarto przeprawę na Izerze. Po dwóch latach wrócił mostek na granicznej rzece
Otwarcie mostu nad Izerą

Autor: 24jgora

W miejscu tym już w XVII wieku przeprawiali się przez rzekę czescy protestanci (Bracia czescy), prześladowani na tle religijnym, którzy szukali schronienia w górach i prawdopodobnie przerzucili tu kiedyś drewnianą kładkę. Po wielkiej powodzi, która w 1899 roku zniszczyła przeprawę, wybudowano nowy, żelbetowy most, otwarty w 1901 r. Jak na owe czasy była to pionierska konstrukcja. 

Po roku 1945 w wyniku poprowadzenia korytem Izery granicy polsko-czechosłowackiej, most był niedostępny i stracił swoje znaczenie turystyczne. Zagrodzony drutem kolczastym most na Izerze istniał nieużytkowany prawdopodobnie do 1981 r. Został wysadzony przez oddziały Wojsk Ochrony Pogranicza. 

W połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. władze samorządowe Kořenova wystąpiły z inicjatywą odtworzenia przejścia granicznego przez Izerę. Wielkim orędownikiem powstania mostku był wicestarosta Kořenova Jaroslav Husak. Pomysł spotkał się z poparciem władz Szklarskiej Poręby i Towarzystwa Izerskiego.

W roku 2000 odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie w tej sprawie zainteresowanych stron - władz przygranicznych gmin: Szklarskiej Poręby i Kořenova. Ta niewielka budowla stanowiła nie lada wyzwanie. Wystarczy przypomnieć, że do uzyskania zgody na jej odtworzenie należało przed laty uzyskać 17 decyzji z urzędów centralnych Pragi i Warszawy. Mostek zbudowano w 2005 roku.

Drewniany mostek z powodzeniem służył turystom przez 15 lat, łącząc brzegi Izery a tym samym osadę Jizerka ze stacją turystyczną Orle i Jakuszycami. Każdego roku korzystały z niego dziesiątki tysięcy spacerowiczów i rowerzystów, a zimą również narciarzy biegowych. Szacunkowe dane mówią, że co roku korzystało z niego ok. 100 tys. turystów, rowerzystów oraz narciarzy biegowych.

Niestety pomimo regularnych konserwacji drewniana konstrukcja kładki nie wytrzymała próby czasu i uległa biologicznej degradacji.

Władze Szklarskiej Poręby i czeskiego Kořenova podjęły decyzję o odbudowie przeprawy. Nowy most będzie dużo bardziej trwały, jego podstawę stanowi stalowa kratownica. Najcięższe elementy dostarczył w Góry Izerskie czeski śmigłowiec.

Hejtman Kraju Libereckiego Martin Puta w swoim wystąpieniu mówił, że mosty służą temu aby łączyć, a nie dzielić. Podziękował on władzom gmin z obu stron granicy, za przebrnięcie przez gąszcz przepisów, dzięki czemu turyści z Czech i Polski znów mogą odwiedzać sąsiednie atrakcje turystyczne.

Ciężar finansowy i organizacyjny odbudowy zamkniętej z powodu uszkodzeń w 2020 roku przeprawy w całości wzięła na siebie czeska Gmina Kořenov. W przeliczeniu na złotówki koszt całkowicie zrekonstruowanej przeprawy wyniósł ok. 1 miliona złotych. Nowa drewniana kładka rozpięta nad brzegami Izery ma stalową kratownicę, której elementy transportowano na plac budowy przy użyciu helikoptera. Zgodnie z deklaracjami wykonawcy most powinien wytrzymać 50 do 80 lat bezpiecznego użytkowania.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: IgnacTreść komentarza: Porażka ,,,,, nic te ameby nie potrafią tylko sięgać do kieszeni mieszkańców .Żaden ani poprzedni ani ten nie może zrozumieć że miasto musi samo zarabiać ,baszta zamknięta szukaj dzwoń by zwiedzić, sztolnia zamknięta,zamiast pokazać podziemne miasto jakim jest lubań jakie tunele były odsłonięte obok fontanny i w innych częściach to tak wszystko marnieje ,ani nie zjesz w tym mieście ,nie zwiedzisz ,nie zabawisz szkoda gęby strzępićData dodania komentarza: 26.11.2024, 17:00Źródło komentarza: Lubań. Podatki w górę, ale będzie budżet obywatelskiAutor komentarza: KaczafiTreść komentarza: A co, jakąś kładkę na Kwisie zlikwidował jak nasz nieodżałowany bajarz Arunio?Data dodania komentarza: 26.11.2024, 16:40Źródło komentarza: Energetyka, współpraca i nowe cele. V Posiedzenie Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego SSEMP S.A.Autor komentarza: RadoTreść komentarza: 100% zgadzam się. Pracownicy wyglądają na wystraszonych, niepewnych jutra, pracujących pod presją zwolnienia z pracy Myślę, ze kwestią czasu jest kiedy nie wytrzymają ciśnienia i zaczną mówić publicznie jak sprawy się mająData dodania komentarza: 26.11.2024, 16:32Źródło komentarza: Energetyka, współpraca i nowe cele. V Posiedzenie Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego SSEMP S.A.Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Jak Janusz Kowalski został ministrem rolnictwa... to nie widzę problemu, żeby ta wykształcona Pani została wojewodą.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 16:30Źródło komentarza: Anna Żabska nowym wojewodą dolnośląskim
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama