Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 10:05
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Kończy się czas składania deklaracji. Coraz więcej wiemy o tym, czym palą Polacy

Jedna czwarta właścicieli domów i zarządców budynków nie złożyła jeszcze deklaracji, czym ogrzewa dom/mieszkanie. A czasu pozostało już niewiele – do 30 czerwca.
Kończy się czas składania deklaracji. Coraz więcej wiemy o tym, czym palą Polacy

Autor: Pixabay

Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego (GINB) chce się dowiedzieć, jak i czym Polacy ogrzewają swoje domy. Dlatego ogłosił spis pieców, który rozpoczął się 1 lipca 2021 roku. Powód tych działań jest dość oczywisty, bo…

– Jak teraz zapytamy jakąś gminę, ile mają kopciuchów, z jakim problemem mają do czynienia, to nie mają pojęcia. W związku z tym ta ewidencja, do której gminy będą miały dostęp, pozwoli im zewidencjonować problem – powiedział TVN24 Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Termin składania deklaracji mija 30 czerwca. Muszą ją złożyć…

– …właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których zainstalowane jest źródło ciepła lub spalania paliw – mówiła w rozmowie z TVN24 Dorota Cabańska,  p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego, tuż po starcie programu. – Jeżeli w takim budynku wielolokalowym czy kamienicy posiadamy indywidualne źródło ciepła, to wtedy oprócz zarządcy, który informuje o wspólnym źródle ciepła, musimy dodatkowo złożyć deklaracje o naszym indywidualnym

Tak powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – bo tak oficjalnie nazywa się raport GINB. Dotychczas wpłynęło ponad 3,7 mln deklaracji, czyli prawie 75 proc. bazy przyszłej ewidencji.

Deklarację – przypomnijmy – można złożyć online. W tym przypadku potrzebny jest profil zaufany. Ale można też wypełnić wersję papierową, którą dysponują urzędy miast i gmin. I jest to najpopularniejsza forma składania deklaracji.

Jeżeli piec ruszył przed 1 lipca 2021 roku, deklaracje należy złożyć do 30 czerwca tego roku. Właściciele nowszych urządzeń na złożenie deklaracji mają 14 dni od uruchomienia pieca.

Mimo że termin złożenia deklaracji mija 30 czerwca, to samorządy będą miały jeszcze pół roku na wprowadzenie ich do Centralnej Ewidencja Emisyjności Budynków. Dlatego ile deklaracji ostatecznie zostało złożonych, dowiemy się  dopiero pod koniec roku.

Warto pamiętać, że jeśli taka deklaracja nie zostanie złożona w terminie, to właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – nawet do 5 tys. zł.

Ze złożonych dotychczas deklaracji wynika, że najpopularniejszym źródeł ogrzewania są kotły na paliwo stałe. Dominują piece na węgiel, paliwa węglopochodne oraz na drewno. Właściciele coraz częściej wskazują też na kotły gazowe oraz na pompy ciepła.

W założeniu Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma pomóc w przygotowywaniu i realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz dotowania działań, które poprawią jakość powietrza.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zulu 03.06.2022 09:50
Tej zimy dowiecie się czym palą Polacy.

hebel 01.06.2022 15:31
Przesada z tym kopceniem jest. Źródłem nagonki na węgiel i inne ciut mniej ekologiczne źródła ciepła jezt. Koncepcja wodorowa. Otuż głównie Niemcy dążyli do przestawienia gospodarki swojej i unijnej na wodór:) Rozwiązanie dużo lepsze od toksycznych i nie do ugaszenia w razie pożaru baterii. Skąd brać wodór jak atomowe elektrownie zamykamy a prądu do rozbicia wody trzeba dużo????? ??! ? Od ruskich oczywiście! Ruskue mają dużo metanu CH4 wystarczy 4 atomy wodoru odczepić od atomu węgla i można czysty wodór tłoczyć rurą do Niemiec. Niemcy sprzedadzą go reszcie europy z zyskiem około 30%. Pozostały węgiel i część wodoru trzeba spalić żeby uzyskać energię do rozkładu metanu. Emisją można się nie przejmować bo tam wolno emitować u ruskich a u nas będzie czysto bezemisyjnie i ekologicznie. Jak na razie koncepcja wstrzymana z oczywistych powodów.

acek 01.06.2022 14:56
Jedźmy w zimie na księginki:) Leci z komina gąbbka i inne ścinki tapicerskie. Oponka czasami, bucik czy inne szmaty. Gąbka zagłusza inne zapachy ico by nie wrzucił to się spali.

wiochal 01.06.2022 15:42
A tobie ból d..ę ściska, że ludzie w tym kraju nie mogą kupić normalnego opału?

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
Andrzejki
sport
Festiwal Kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama