Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 25 kwietnia 2025 05:32
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Wyślij kleszcza do badania. Możesz też pomóc tworzyć mapę ich występowania

Kleszcze i ochrona przed nimi to już stały element każdego wyjścia do lasu czy spaceru. Powstała mapa, na której można sprawdzić, gdzie zagrożenie jest największe. Tworzą ją sami użytkownicy.
Wyślij kleszcza do badania. Możesz też pomóc tworzyć mapę ich występowania

Autor: iStock / screen Mapa Kleszczy

Choć są naprawdę niewielkie, w kontakcie ze skórą mogą wyrządzić naprawdę duże szkody. Choroby przenoszone przez kleszcze to nie tylko powszechnie kojarzona z nimi borelioza, ale także m.in. bebeszjoza, gorączka Q, tularemia czy kleszczowe zapalenie mózgu. Wiele z tych schorzeń wymaga specjalistycznego leczenia i pozostawia w organizmie trwałe zmiany. Żeby uniknąć ryzyka, warto dokładnie obserwować swoje ciało, zwłaszcza po spacerach w lesie, choć kleszcze obecne są dziś również w miastach. Pajęczaka nie zdrapujemy i nie wyrywamy palcami, ale usuwamy szczypcami lub pęsetą.

Powstała mapa zagrożeń

W serwisie Ciemna Strona Wiosny powstała [INTERAKTYWNA MAPA], która pokazuje najniebezpieczniejsze miejsca w Polsce pod względem liczby kleszczy. Aktualizowana w czasie rzeczywistym zawiera informacje o lokalizacjach, gdzie pajęczak został zlokalizowany na ludzkim ciele lub w skórze zwierzęcia. Co ciekawe, przypadki te zgłaszają użytkownicy mapy.

„Miejsca niebezpieczne pokazane są dokładnie tam, gdzie wskazała go osoba dodająca, natomiast punkty kleszczy wyświetlane są w postaci zanonimizowanej, tzn. rzeczywiste miejsce znalezienia kleszcza znajduje się w promieniu ok. 100 metrów” – opisują twórcy.

Wyślij kleszcza kurierem! Po co?

Apelują o to naukowcy z Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Laboratorium AmerLab. Eksperci proszą o przesyłanie do nich wyciągniętego ze skóry kleszcza, żeby poddać go badaniom na obecność krętków Borrelia powodujących boreliozę.

– W ostatnich latach kleszcze stały się obiektem wielu badań ze względu na swoje znaczenie medyczne i weterynaryjne, jednak wciąż pojawiają się doniesienia o przenoszonych przez nie nowych patogenach, które wywołują tzw. szybko rozprzestrzeniające się choroby zakaźne. Łagodne zimy sprawiają, że kleszcze pozostają aktywne niemal przez cały rok, a szczyt ich aktywności przypada na okres wiosenno-letni, kiedy spędzamy więcej czasu na zewnątrz – wyjaśnia dr hab. Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, która kieruje projektem.

Warunkiem wsparcia badania jest przesłanie kleszcza przesyłką kurierską w ciągu maksymalnie trzech dni od momentu usunięcia go ze skóry. Należy też wypełnić dwie ankiety online: po oddaniu kleszcza do badań oraz po upływie 8 tygodni od usunięcia.

Kleszcza można wysłać w szczelnie zamkniętym opakowaniu wraz ze zleceniem badania i zgodą na udział w badaniu na adres: Zakład Parazytologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa z dopiskiem „PROJEKT NCN” lub dostarczyć go osobiście od poniedziałku do czwartku w godzinach 8-18. 

Więcej informacji znajduje się na [STRONIE WYDZIAŁU BIOLOGII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Monia 03.06.2022 23:31
Trzeba dać namiary burmistrzowi Leśnej. Słyszałam, że będzie realizował kolejne ważne dla miasta i gminy inwestycję: pułapki na kleszcze. Dzięki temu miasto się rozwinie, a turyści zwabieni taką infrastrukturą przypłyną wpław Kwisą, bo przez remontowany most się autokary z nimi nie pomieszczą i utkną na lata w korku, a drogi są dla nich za dziurawe.

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama