Tego lata będzie głośno w lubańskiej dwójce. Właśnie w wakacje gmina zamierza zrealizować tam większość prac remontowych, na jakie w ubiegłym roku pozyskaliśmy spore fundusze.
Kolorowy i niezwykle bajeczny, pełny radości i uśmiechów najmłodszych, tym razem bez waty cukrowej i dmuchańców, ale za to z książką.
Już wkrótce rozpocznie się kompleksowy remont budynku Szkoły Podstawowej nr 2.
Prace obejmą wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę elewacji, poszycia dachu i montaż paneli fotowoltaicznych, wymianę instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej, instalacji elektrycznej i wentylacyjnej, instalacji kanalizacji sanitarnej i armatury łazienkowej, a także modernizację oświetlenia.
- Nad całością zadania będzie czuwać inspektor nadzoru budowlanego, z którym jestem w stałym kontakcie i myślę, że nasza współpraca, współpraca z Urzędem Miasta zagwarantuje ukończenie prac przed 1 września – zapewniała Izabela Rożko, Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2.
Harmonogram prac uwzględnia konieczność zrealizowania zasadniczej części remontu podczas wakacji, tak aby działania ekip budowlanych nie kolidowały z funkcjonowaniem szkoły i uwzględniały bezpieczeństwo uczniów.
- Po modernizacji szkoła musi spełniać standardy określone w audycie energetycznym, czyli zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, ale też zmniejszenie emisji i zużycie energii elektrycznej, energii cieplnej. I to się stanie, to będzie faktem – podkreślił Mariusz Tomiczek, Główny Specjalista ds. Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju.
Wartość inwestycji to ponad trzy miliony złotych, z czego milion siedemset złotych stanowi dofinansowanie, pozyskane w ramach projektu partnerskiego realizowanego wraz Gminą Gromadka oraz Lwówkiem Śląskim.
Z uwagi na remont, podczas wakacji kontakt z dyrekcją, nauczycielami i administracją szkoły będzie możliwy tylko telefonicznie lub poprzez pocztę elektroniczną.
Około stu pięćdziesięciu uczniów klas pierwszych z lubańskich podstawówek wzięło udział w Festynie Czytelniczym zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lubaniu.
Podczas imprezy dzieci zostały pasowane na czytelników biblioteki i otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz przypinki, które z dumą prezentowały na kolorowych strojach bohaterów bajek.
- Mamy zamiar wprowadzić takie działanie jako działanie stałe, cykliczne i ma to na celu zapoznać maluchy z naszymi zbiorami, z naszą biblioteką, z faktem, że jesteśmy, jesteśmy aktywni i czekamy na tych młodych czytelników – zapowiedziała Izabela Uśpieńska-Domagała, Dyrektorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu
Czytanie książek to nie tylko niezbędny etap edukacji, sprzyjający rozwojowi mowy i innych procesów poznawczych. Książka to również brama do świata wyobraźni. Warto od najmłodszych lat pokazywać dzieciom, że czytanie to nie przykry obowiązek, ale wielka przygoda.
- Uważam, że to jest świetna inicjatywa, zwłaszcza dla dzieci z klas pierwszych, które tak naprawdę uczą się, poznają literki, uczą się czytać, więc od najmłodszych lat powinno być to jak najbardziej promowane – podkreślała Marta Browarczyk, nauczycielka z SP4.
Festyn Czytelniczy dla pierwszaków zorganizowany przez lubańską bibliotekę pokazał, że nasze dzieci lubią czytać i mają swoje ulubione pozycje książkowe.
Natan jest fanem Plastusia – bohatera książki Marii Kownackiej.
- Dlatego, że jest takim fajnym małym ludzikiem i mieszka sobie w piórniku, i taka fajna ta bajeczka – mówił Natan, uczeń klasy 1c z SP4
Z kolei Wiktoria największa sympatią darzy Pchłę Szachrajkę z bajki Jana Brzechwy.
- No bo jest taka ciekawa i tak psoci, i to jest takie ciekawe i zawsze się rymuje i łatwo to się czyta, są fajne litery i w ogóle to jest takie… lekko bajkowe i trochę takie śmieszne, wszystko takie jest w tym fajne – opowiadała Wiktoria z klasy 1a z SP2.
Patrząc na entuzjazm młodych czytelników, jest nadzieja, że choć część z nich wybierze książkę zamiast smartfona czy tabletu.
Napisz komentarz
Komentarze