Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 10:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Gdzie na studia? Perspektywy opublikowały ranking polskich uczelni

Za dwa tygodnie maturzyści poznają wyniki egzaminu dojrzałości. Zostało niewiele czasu do podjęcia ostatecznej decyzji o kierunku dalszej edukacji. Perspektywy, jak co roku, przygotowały ranking polskich uczelni. Warto sprawdzić, jak wypada wasza uczelnia marzeń.
Gdzie na studia? Perspektywy opublikowały ranking polskich uczelni

Najlepszą uczelnią akademicką w Polsce jest Uniwersytet Warszawski, który wyprzedza Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Warszawską. Dwie wrocławskie uczelnie znalazły się w pierwszej dziesiątce: Politechnika Wrocławska znalazła się na siódmym miejscu, a Uniwersytet Wrocławski zajął dziesiąte miejsce. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zajął miejsce dwudzieste, natomiast Uniwersytet Przyrodniczy 23. 

Ranking Perspektyw przez swoją ciągłość i szerokie kryteria oceny, pokazuje najlepszych tak pod względem progresu samej uczelni, jak jej studentów. O pozycji w rankingu decydują nie tylko osiągnięcia i potencjał naukowy, innowacyjność czy warunki kształcenia. Ważną rolę w ocenie odgrywa też pozycja absolwentów na rynku pracy, pod kątem zarobków i zatrudnienia. Z rankingu wynika, że najlepiej na rynku pracy radzą sobie absolwenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Warszawskiej.

Pełen ranking znajdziecie TUTAJ.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

  • Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący 96 szkół wyższych publicznych i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący 43 niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim;
  • Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych – obejmujący 19 publicznych uczelni specjalizujących się w kształceniu na poziomie praktycznym;
  • Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 73 kierunki i grupy kierunków studiów, w którym po raz pierwszy pojawiły się kierunki: ratownictwo medyczne oraz ogrodnictwo.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości „IREG Approved”. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

O ile w rankingu uczelni akademickich dominują kryteria związane z aspektami badawczymi, to w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę mają kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
Andrzejki
sport
Festiwal Kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama