Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 15:25
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Koniec z naciąganiem na cudowne garnki i kołdry, które leczą

Ofiarami manipulacji są zwykle starsze osoby, które nie są w stanie ocenić konsekwencji zawarcia umowy. Teraz naciąganie na pokazowe produkty nie będzie już takie proste.
Koniec z naciąganiem na cudowne garnki i kołdry, które leczą

Autor: iStock

Cudowne kołdry, magiczne garnki czy nadzwyczajne odkurzacze – któż z nas nie spotkał się z zaproszeniem na wyjątkowe pokazy, których celem jest nakłonienie do zakupu tych rzeczy? W rzeczywistości to zwyczajne produkty, które – dzięki odpowiednim manipulacjom – sprzedawane są za gigantyczne kwoty. Najczęściej starszym i nie do końca świadomym tego, co robią, osobom.

Kiedy już emocje opadną, do ofiar tego typu pokazów po czasie przychodzi refleksja – że przecież to potężne zobowiązanie finansowe, a zakupiona rzecz nie różni się niczym od swoich tanich odpowiedników. Niestety niewielu osobom udaje się wycofać z takiej transakcji, bo umowy podsuwane przez sprzedających są dokładnie przemyślane i nie dają pola do rezygnacji.

Można oczywiście swoich praw dochodzić przed sądem, jednak handlujący cudownymi sprzętami często pozostają bezkarni. Taka sytuacja to już przeszłość, bo wraz z końcem czerwca weszły w życie nowe przepisy.

Wyzysk zyskał poszerzoną definicję

Teraz konsumenci, którzy pod wpływem chwili i dzięki odpowiednim technikom sprzedaży oszustów dali się naciągnąć na niechciane zakupy, są pod większą ochroną. Zgodnie z nowym zapisem w prawie wyzyskiem nazywa się sytuację, w której kupujący – pod presją czasu i w obliczu nieprawdziwych zapewnień – nie miał szansy na rozeznanie, żeby ocenić, czy przedmiot rzeczywiście wart jest swojej ceny.

„Dotychczas unieważnienie umowy było możliwe dopiero w ostateczności, tzn. gdyby żądanie zmniejszenia świadczenia poszkodowanego lub zwiększenia należnego mu świadczenia było nadmiernie utrudnione. W praktyce poszkodowani mogli więc przede wszystkim dochodzić zwrotu części zapłaconej, znacznie wygórowanej za dany towar kwoty. W nowym stanie prawnym strona poszkodowana ma większą swobodę w wyborze roszczenia. Unieważnienie umowy stało się bowiem kolejną z możliwości oraz niezależną od innych, dostępnych dla poszkodowanych” – opisuje Strefa Biznesu.

Portal podkreśla również, że „jeżeli wartość świadczenia jednej ze stron w chwili zawarcia umowy przewyższa co najmniej dwukrotnie wartość świadczenia wzajemnego, to domniemywa się, że przewyższa je w stopniu rażącym”.

Nowością jest również wydłużenie – aż do trzech lat – czasu na dochodzenie roszczeń w przypadku podejrzenia wyzysku dla osób innych niż konsumenci (np. jednostki organizacyjne). Wcześniej były to dwa lata. W przypadku tych ostatnich, zastrzeżony termin wynosi obecnie sześć lat.

Będą kolejne zmiany

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy konsumenckiej. Zgodnie z planami rządu wkrótce w życie wejść może całkowity zakaz sprzedaży podczas pokazów oraz przyjmowania zapłaty przed czasem umożliwiającym odstąpienie od umowy. Zmieni się również bieg przedawnienia.

„Dotychczas wszczęcie mediacji lub zawezwanie do próby ugodowej powodowało przerwanie biegu przedawnienia, przez co termin był każdorazowo liczony na nowo. W nowym stanie prawnym wszczęcie mediacji lub zawezwanie do próby ugodowej jedynie zatrzyma bieg terminu przedawnienia na czas trwania mediacji lub postępowania pojednawczego, lecz nie sprawi, że termin ten rozpocznie bieg od nowa” – czytamy w Strefie Biznesu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Obserwator 07.07.2022 15:18
A czy termomiksy sa warte swojej ceny ? Toc to jest dopiero nabijanie ludzi w butelke ! To sie nadaje do śmiechu warte .

Jan 05.07.2022 10:45
Jedynym słusznym rozwiązaniem jest całkowity zakaz organizowania takich zaplanowanych złodziejskich imprez. Zakaz powinien dotyczyć też udzielania internetowych kredytów ( dziesiątki instytucji i osób mają dostęp do naszych szczegółowych danych). Parabanki to jaskrawy przykład wyzyskiwania ludzi niby zgodnie z prawem. .

Katoda 05.07.2022 09:59
Po cudownych garnkach i kołdrach czas na kościelnych szamanów. Nie dajcie się już naciągać na te poświęcenia, pokropki, błogosławieństwa czy cudowną moc innych eklezjalnych szamaństw z koronką do miłosierdzia włącznie.To też należy do oszustw - tylko usankcjonowanych w państwach wyznaniowych.Żeby nie było że.... Ten sam system działa w innych religiach!

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KatonTreść komentarza: Ateiści nie są tak zdemoralizowani jak katolicy! Fals - obłuda i hipokryzja to cechy tych wyznawców. Historia i życie współczesne dostarczają tego wystarczające dowody.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: Krycha-MychaTreść komentarza: Słusznie! Ksiądz może to i dzieci mogą kolędować po kasę...Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:35Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: RedemptorTreść komentarza: Wielebny! Nie dyskutuję z laikami w tym temacie bo nie miejsce i szkoda czasu i nie ma gwarancji że cokolwiek są w stanie zrozumieć. Przestępstwa zniesławienia i zniewagi należą do grupy przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej. Stanowią one przejaw ochrony życia prywatnego, zagwarantowanej w art. 47 Konstytucji. Przestępstwa te jakkolwiek mogą się wydawać podobne, różnią się w sposób zasadniczy, stanowić dwa odrębne typy czynów zabronionych pod groźbą kary. Zniesławienie związane jest przede wszystkim z działaniami mającymi poniżyć jednostkę w opinii publicznej. Zniewaga związana jest natomiast z okazaniem pogardy drugiej osobie. Przedmiotem ochrony przestępstwa zniesławienia jest godność, dobre imię, świadomość własnej wartości i szacunek do samego siebie. W przypadku zniewagi przedmiotem ochrony jest przede wszystkim cześć człowieka. Zatem - trzeba się zdecydować jaki zarzut i na jakiej podstawie postawić. Jest też problem: katolik czy katoliczka.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:33Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Dzięki temu pijakowi wzrosną składki OC .Data dodania komentarza: 5.11.2024, 11:34Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama