Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 16:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Telefon zaufania dla mężczyzn okazał się strzałem w dziesiątkę

Dzwonią, szukając pomocy, ale przede wszystkim chcą być wysłuchani. Mężczyźni doczekali się pierwszego telefonu zaufania, i – jak się okazało – był on im bardzo potrzebny.

Autor: iStock

Działacze Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom doszli do wniosku, że w Polsce brakuje telefonu zaufania dedykowanego mężczyznom. Choć nadal jest to temat tabu, a w społeczeństwie przyjęły się krzywdzące stereotypy, że „facet” powinien być twardy i nie okazywać emocji – rzeczywistość jest zupełnie inna. Czujemy wszyscy bez względu na płeć – od bólu przez radość po frustrację i załamanie. Pomoc powinien otrzymać każdy.

W grudniu 2021 roku IPW, korzystając ze wsparcia finansowego Torunia, uruchomił pierwszą w kraju infolinię dla mężczyzn. Obecnie inicjatywa jest kontynuowana tylko dzięki datkom, które internauci wpłacają na [ZRZUTKĘ].

Za telefonem zaufania stoją dyżury psychologów gotowych na rozmowę, która może pomóc dzwoniącym mężczyznom. Jedni zgłaszają się z poważnymi problemami, inni po prostu chcą być wysłuchani.

Początkowo infolinia była dla mężczyzn w kryzysie, ale uznaliśmy, że ta nazwa może odstraszać. Nie chcemy z góry komuś narzucać, że aby zadzwonić, musi być w kryzysie. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń dedykowaną mężczyznom, bo inne infolinie, które istnieją i na które mężczyźni też mogą dzwonić, wydają się bardziej skierowane do kobiet, czasami już nawet z nazwy. Z kolei społeczeństwo wymaga od mężczyzn, aby byli „twardzi”, nie okazywali emocji, sami radzili sobie z trudnymi emocjami. Chcieliśmy im dać bezpieczną przestrzeń i sygnał, że oni również mogą prosić o pomoc – mówił w rozmowie z Onetem Michał Bomastyk, prezes Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom.



 

 Mężczyźni dzwonią ze wszystkimi swoimi problemami. Czasami dla osoby postronnej mogą się wydawać to rzeczy błahe, ale dla tych osób są one niezwykle ważne. A innym razem już w trakcie rozmowy zastanawiam się, jak dalej zaopiekować się dzwoniącym. Często mamy później jeszcze kontakt e-mailowy. Każdy dzwoniący, który poczuje się choć trochę lepiej, to dla nas wielki sukces – opowiadał z kolei Rafał Grabowski, jeden z dyżurujących psychologów infolinii.


Na facebookowej stronie instytutu czytamy, że w planach jest wdrożenie centrali, która pozwoli na przełączanie rozmówców do kilku doradców jednocześnie. Taka potrzeba potwierdza tylko, że zainteresowanie telefonem zaufania jest duże, a mężczyźni chętnie korzystają z tego rozwiązania. Pozytywne reakcje na inicjatywę widoczne są również w mediach społecznościowych, gdzie mężczyźni chętnie i otwarcie chwalą kolejne udogodnienia.

Dyżury psychologów prowadzone są pod numerem telefonu 608 271 402. Infolinia czynna jest we wtorki w godz. 17-19 oraz w czwartki w godz. 19-21.
 

Jeśli czujecie, że potrzebujecie rozmowy, że chcecie się wygadać, opowiedzieć o swoich trudnościach, rozterkach, emocjach, radościach, sukcesach, życiu, zdrowiu fizycznym i psychicznym, to śmiało możecie do nas dzwonić. Jesteśmy dla Was dostępni i otwarci. Możecie dzwonić w każdej sprawie – to bezpieczna przestrzeń dla Was” – zachęcają do kontaktu twórcy telefonu zaufania dla mężczyzn.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

replikant3d 25.07.2022 21:57
zwykła ściema .Zrobiono to bo to staje się ,,modne,, zobaczcie co w tym temacie wyrabia się w Szwecji....i tyle w temacie...

Lool 25.07.2022 20:28
Więcej dzieci róbcie a potem je zostawiajcie... tragedia

Walentyna 23.07.2022 09:36
Najlepsze rady ma specjalista ks. Andrzej Dębski rzecznik metropolity białostockiego.

Janka 23.07.2022 09:35
Czekamy na głos naszych duszpasterzy! https://www.eluban.pl/wiadomosci/33430,jak-dziedziczymy-religijnosc-i-dlaczego-uczniowie-nie-chca-chodzic-na-religie

Cezary Cezary 22.07.2022 13:29
Mam 4 dzieci, każde z inną, nie mam na alimenty a jak pójdę do pracy to i tak zostanę z suchą bułką. Poza tym nie mam telefonu.

Jan 23.07.2022 11:10
Jeszcze budki polikwidowane i pełna anonimowość ..

Mateusz 25.07.2022 11:36
Mam podobny problem, w dodatku jedna z moich byłych odgraża się że uda się do komornika i będę mieszkał pod mostem. Nie ma dla mnie nadziei że będzie lepiej. Kobiety omijam szerokim łukiem, często mam myśli samobójcze. Upadłość konsumencka nie rozwiązuje problemu.

sal 26.07.2022 14:44
proszę wyjechać do czech - język bardzo podobny, niedaleko... nie znam tamtejszego prawa alimenciarskiego, ale jest raczej lżejsze... no ale to co przykitrasz kolego, to nie na przewał... pokombinuj jak zatroszczyć sie o dziecko...

prusakolep 22.07.2022 12:52
Próbowałem dzwonić na taki numer w maju i pod żadnym dostępnym w internecie nikogo nie było.

Janek 22.07.2022 12:17
Nie wierze ????co czytam!!! Specjalistów od wszystkiego, dam rade tym niby facetom idzcie zrobić sobie badania Testosteron, Ekstradiol i po temacie polowa z piwnymi brzuchami boczkami albo o wyrazie twarzy ni facet ni kobieta głosik jak uuu,,,, jak sie boczki zaczynaja to juz syndrom metaboliczny testosteron nie nawidzi tluszczu wiec go spala, a estrogen to kobiecy klimat. Wojsko przywrucic rok czasu unitarki.

Władek 22.07.2022 20:37
Testosteron to przedewszystkim ,,,,,,,psychika ,,,,,,,

Anon 23.07.2022 18:04
Nooooo wosjkooooo, kurłaaaa, kiedyś to było. Przecież to było nic innego jak znęcanie się nad słabszymi. Z*** fal i hierarchia. W łeb się *** o sufit, a później daj sobie kręcić wora. *** jesteś i tyle. Każdy ma inne doświadczenia życiowe, a ty sprowadzasz wszystko do hormonów.

męski mężczyzna PL 23.07.2022 18:43
przywrUć sobie słownik cycu

Iskar 23.07.2022 20:13
i przez takich wieśniaków jak ty mężczyźni w Polsce popełniają 8 (!!!) razy więcej samobójstw niż kobiety. Gdzie w innych krajach Europy ratio wynosi 2 do 1. Ale tam nie uznają każdego mężczyzny za ***, bo mówi o swoich uczuciach

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama