Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 18:02
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Jak od "ciasteczka na nerwy" przechodzimy w kompulsywne objadanie, czyli jak destrukcyjna może być dieta?`

Żyjemy w czasach, w których dostęp do jedzenia jest nieograniczony. W sklepach mamy szeroką ofertę z atrakcyjnymi produktami, które kuszą wyglądem i promocjami. Jedzenie jest wszechobecne, podobnie jak i stres, który towarzyszy nam niemal w każdej dziedzinie życia. Niestety coraz częściej obserwujemy niebezpieczną dla naszego zdrowia sytuację, w której w celu ukojenia nerwów sięgamy po jedzenie.
Jak od "ciasteczka na nerwy" przechodzimy w kompulsywne objadanie, czyli jak destrukcyjna może być dieta?`

Autor: Obraz Ryan McGuire z Pixabay

Czym jest kompulsywne objadanie? 

Zacznijmy od tego, że jest to problem natury psychicznej. Stoi na równi z bulimią oraz anoreksją i został sklasyfikowany jako zaburzenia żywienia. Objawia się przyjmowaniem dużych ilości pokarmu, w krótkim czasie. Ma charakter popędowy i jest zachowaniem niekontrolowanym, które ciężko powstrzymać. Jest wyuczonym nawykiem, który ma na celu obniżenie napięcia, w związku z negatywnym stanem emocjonalnym. 
Inne nazwy kompulsywnego objadania to zespół gwałtownego jedzenia, czy napady żarłoczności. 

Wskaźnik osób zmagających się z tym problemem jest wyższy w przypadku płci żeńskiej. Szacuje się, że zmaga się z nim co piąta kobieta w Polsce. Dodatkowo wskaźnik rośnie w przypadku osób otyłych, a w szczególności tych, które są na dietach odchudzających.

Objawy zespołu gwałtownego jedzenia

Zaniepokoić powinna nas sytuacja, kiedy potrafimy przyjąć zdecydowanie więcej pokarmu od innych, w tym samym czasie, bardzo często jedząc łapczywie do momentu, w którym nastąpi uczucie przejedzenia, często wiążącego się z bólem brzucha.
W trakcie epizodów osoba mająca napad zazwyczaj nie odczuwa głodu. Napady występują często między posiłkami, a więc teoretycznie organizm nie powinien domagać się jedzenia, ale mimo to w głowie pojawia się intensywna chęć zjedzenia czegoś. Po epizodzie osoba zmaga się z wyrzutami sumienia i dyskomfortem spowodowanym brakiem kontroli nad swoim zachowaniem. 

Jak radzić sobie z napadami?

Najważniejsze w przypadku każdej choroby jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Pierwszym krokiem ku temu jest zauważenie nieprawidłowości w relacji z żywieniem. Samodiagnoza zdarza się często, ponieważ osoby z napadami z czasem zaczynają zauważać, że ich objadanie się to głębszy problem, z którym same nie są w stanie sobie poradzić. Zaczynają szukać pomocy, nierzadko w pierwszej kolejności w internecie. Istotne jest, aby nie bagatelizować tej choroby, która z początku może wydawać się błaha. W początkowym stadium znacznie łatwiej sobie z nią poradzić. 

Kolejnym krokiem jest uświadomienie sobie przyczyny, przez którą mają miejsce napady jedzenia. Zwykle są to sytuacje życiowe, które wzmagają stres, na przykład problemy w pracy, zmiana otoczenia, czy choroba bliskiej osoby. Niekiedy zdarza się, że przyczyna tkwi w trudnych relacjach z partnerem lub rodziną, bądź presją narzuconą sobie, w celu osiągnięcia idealnej sylwetki. Bywa także, że objadanie się jest wynikiem analizowania sytuacji, które nie poszły po naszej myśli. Epizody pojawiają się w momentach, kiedy emocje w nas narastają do tego stopnia, że czujemy się osaczeni, a nasz mózg podsuwa nam rozwiązanie, które da chwilową uciechę - jest nią jedzenie. 

Terapia sposobem na zaburzenia odżywiania 

Kompulsywne objadanie jest sposobem na nieradzenie sobie z emocjami i redukcję stresu. Długotrwały problem może przyczynić się do nadwagi, a nawet otyłości, a także do obniżenia komfortu psychicznego, a niekiedy do depresji. Najlepszym rozwiązaniem będzie podjęcie terapii, zanim skutki będą coraz bardziej rozległe. Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse, że pozbędziemy się zaburzeń odżywiania, nim zaczną siać spustoszenie w naszym organizmie.

Źródła:
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/kompulsywne-objadanie-sie/\
https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/zaburzenia-odzywiania/kompulsywne-objadanie-sie-a-regulowanie-emocji/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Ćwierć mrówki, Mrówka Cała, Złoty Melon, Feel Mint Production, Jasna Sprawa, Boscata ..... tak właśnie robi Juras kasę, kilka firemek, przerzucanie kosztów, jedna firma Owsiaka zleca prace drugiej firmie Owsiaka. Na końcu okazuje się że z każdej wrzuconej złotówki do puszki na cel statutowy idzie tylko 50%, cała reszta do kieszeni Owsiaka i rodziny.Data dodania komentarza: 23.01.2025, 13:26Źródło komentarza: Bezpieczna zbiórka podczas 33. Finału WOŚP. Policja przypomina zasadyAutor komentarza: wowTreść komentarza: Ale macie problem, typowo polski. Dawać kto chce, ile chce i nawet więcej - można pożyczyć w Providencie czy Bocianie. Wasza sprawa i Wasza wola. Nie mieszajcie poglądów politycznych z tym dawaniem i nie uzależniajcie leczenia od wspierania Owsiaka.Data dodania komentarza: 23.01.2025, 12:56Źródło komentarza: Bezpieczna zbiórka podczas 33. Finału WOŚP. Policja przypomina zasadyAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Redemptor nie rżnij głupa. Wali mnie to skąd SOR ma sprzęt, całe życie płacę składkę zdrowotną i leczenie mam z tego tytułu a nie dlatego że raz w roku wrzucę kilka złotych do puszki. Ty nie głosowałeś na prezydenta Dudę więc zgodnie z Twoją durnowatą logiką nie skorzystasz z leczenia w szpitalu który dostał dofinansowanie z Funduszu Medycznego. Fundusz Medyczny to mechanizm finansowy ustanowiony na mocy ustawy z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym (Dz. U. z 2020 r., poz. 1875 z późn. zm.), który powstał z inicjatywy Prezydenta RP, we współpracy z Ministrem Zdrowia.Data dodania komentarza: 23.01.2025, 12:53Źródło komentarza: Bezpieczna zbiórka podczas 33. Finału WOŚP. Policja przypomina zasadyAutor komentarza: KorwinistaTreść komentarza: Bredzisz mordeczko mniej pisz i mniej czytaj "rzeczy" w telefonie rusz się i zrob coś dla siebie lub innychData dodania komentarza: 23.01.2025, 12:01Źródło komentarza: Bezpieczna zbiórka podczas 33. Finału WOŚP. Policja przypomina zasady
ReklamaPowiat Lubań
Reklama