Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 22:10
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Jak od "ciasteczka na nerwy" przechodzimy w kompulsywne objadanie, czyli jak destrukcyjna może być dieta?`

Żyjemy w czasach, w których dostęp do jedzenia jest nieograniczony. W sklepach mamy szeroką ofertę z atrakcyjnymi produktami, które kuszą wyglądem i promocjami. Jedzenie jest wszechobecne, podobnie jak i stres, który towarzyszy nam niemal w każdej dziedzinie życia. Niestety coraz częściej obserwujemy niebezpieczną dla naszego zdrowia sytuację, w której w celu ukojenia nerwów sięgamy po jedzenie.
Jak od "ciasteczka na nerwy" przechodzimy w kompulsywne objadanie, czyli jak destrukcyjna może być dieta?`

Autor: Obraz Ryan McGuire z Pixabay

Czym jest kompulsywne objadanie? 

Zacznijmy od tego, że jest to problem natury psychicznej. Stoi na równi z bulimią oraz anoreksją i został sklasyfikowany jako zaburzenia żywienia. Objawia się przyjmowaniem dużych ilości pokarmu, w krótkim czasie. Ma charakter popędowy i jest zachowaniem niekontrolowanym, które ciężko powstrzymać. Jest wyuczonym nawykiem, który ma na celu obniżenie napięcia, w związku z negatywnym stanem emocjonalnym. 
Inne nazwy kompulsywnego objadania to zespół gwałtownego jedzenia, czy napady żarłoczności. 

Wskaźnik osób zmagających się z tym problemem jest wyższy w przypadku płci żeńskiej. Szacuje się, że zmaga się z nim co piąta kobieta w Polsce. Dodatkowo wskaźnik rośnie w przypadku osób otyłych, a w szczególności tych, które są na dietach odchudzających.

Objawy zespołu gwałtownego jedzenia

Zaniepokoić powinna nas sytuacja, kiedy potrafimy przyjąć zdecydowanie więcej pokarmu od innych, w tym samym czasie, bardzo często jedząc łapczywie do momentu, w którym nastąpi uczucie przejedzenia, często wiążącego się z bólem brzucha.
W trakcie epizodów osoba mająca napad zazwyczaj nie odczuwa głodu. Napady występują często między posiłkami, a więc teoretycznie organizm nie powinien domagać się jedzenia, ale mimo to w głowie pojawia się intensywna chęć zjedzenia czegoś. Po epizodzie osoba zmaga się z wyrzutami sumienia i dyskomfortem spowodowanym brakiem kontroli nad swoim zachowaniem. 

Jak radzić sobie z napadami?

Najważniejsze w przypadku każdej choroby jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Pierwszym krokiem ku temu jest zauważenie nieprawidłowości w relacji z żywieniem. Samodiagnoza zdarza się często, ponieważ osoby z napadami z czasem zaczynają zauważać, że ich objadanie się to głębszy problem, z którym same nie są w stanie sobie poradzić. Zaczynają szukać pomocy, nierzadko w pierwszej kolejności w internecie. Istotne jest, aby nie bagatelizować tej choroby, która z początku może wydawać się błaha. W początkowym stadium znacznie łatwiej sobie z nią poradzić. 

Kolejnym krokiem jest uświadomienie sobie przyczyny, przez którą mają miejsce napady jedzenia. Zwykle są to sytuacje życiowe, które wzmagają stres, na przykład problemy w pracy, zmiana otoczenia, czy choroba bliskiej osoby. Niekiedy zdarza się, że przyczyna tkwi w trudnych relacjach z partnerem lub rodziną, bądź presją narzuconą sobie, w celu osiągnięcia idealnej sylwetki. Bywa także, że objadanie się jest wynikiem analizowania sytuacji, które nie poszły po naszej myśli. Epizody pojawiają się w momentach, kiedy emocje w nas narastają do tego stopnia, że czujemy się osaczeni, a nasz mózg podsuwa nam rozwiązanie, które da chwilową uciechę - jest nią jedzenie. 

Terapia sposobem na zaburzenia odżywiania 

Kompulsywne objadanie jest sposobem na nieradzenie sobie z emocjami i redukcję stresu. Długotrwały problem może przyczynić się do nadwagi, a nawet otyłości, a także do obniżenia komfortu psychicznego, a niekiedy do depresji. Najlepszym rozwiązaniem będzie podjęcie terapii, zanim skutki będą coraz bardziej rozległe. Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse, że pozbędziemy się zaburzeń odżywiania, nim zaczną siać spustoszenie w naszym organizmie.

Źródła:
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/kompulsywne-objadanie-sie/\
https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/zaburzenia-odzywiania/kompulsywne-objadanie-sie-a-regulowanie-emocji/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama