Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 15:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Dzień Sybiraka

Oddanie hołdu pamięci, przemarsz pocztów sztandarowych, msza święta w intencji Ojczyzny i Sybiraków, apel poległych, przemówienia, złożenie kwiatów, program słowno-muzyczny. Tak Lubań obchodził Dzień Sybiraka, w przededniu 83. rocznicy agresji ZSRR na Polskę.
Dzień Sybiraka

Obchodom 83. rocznicy napaści Sowietów na Polskę i Dnia Sybiraka towarzyszyła w Lubaniu jubileuszowa rocznica powstania Wotum Dziękczynnego. Odsłonięcie i poświęcenie miejsca pamięci lubańskich Sybiraków miało miejsce 18 września 2012 roku. Potrzeba wzniesienia wotum zrodziła się w sercach Sybiraków, którzy odczuwali wdzięczność za cudowne ocalenie i powrót do Ojczyzny. Od tego czasu, w ramach sybirackich obchodów, delegacje składają tam kwiaty i wiązanki. Nie inaczej było i w tym roku. Religijno-patriotyczne uroczystości w kościele pod wezwaniem Świętej Jadwigi Śląskiej poprzedziło oddanie przez Sybiraków hołdu pamięci ofiarom Sybiru na Cmentarzu Komunalnym w Lubaniu. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego o profilu proobronnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej. Symboliczna Mogiła została poświęcona i odsłonięta 17 września 1998 roku. Warto wiedzieć, że fundusze na jej wybudowanie pochodziły ze sprzedaży cegiełek, które zaprojektował Zdzisław Bykowski, a nieodpłatnie wydrukował Tadeusz Duma.

Tuż przed mszą świętą przed kościołem pod wezwaniem Świętej Jadwigi Śląskiej miała miejsce zbiórka pocztów sztandarowych, wśród których pojawili się reprezentanci wszystkich szkół lubańskich. Poczet otwierali przedstawiciele Związku Sybiraków – Koło Lubań.

W uroczystych obchodach uczestniczyli przedstawiciele miasta i powiatu lubańskiego. Mszę świętą odprawioną w intencji Ojczyzny i Sybiraków zakończyła część patriotyczna. W poważnej atmosferze odczytano apel poległych. Po wystąpieniach okolicznościowych oraz złożeniu kwiatów pod Wotum Dziękczynnym rozpoczął się program słowno-muzyczny w  wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bumstain 18.09.2022 17:57
A co ten bez-radny Stasiu Jastrzębski tak sie podstawia przy władzy przy każdej imprezie patriotyczno-kościelnej? Czyżby tym aspirował na stołeczek w Urzędzie?

pol 18.09.2022 09:23
Impreza kościelno - samorządowa a brak na ołtarzu kapelanów będących na etacie .Czyżby byli na grzybach?

Noniusz 18.09.2022 17:58
Kasa czyli mamona! Sybiracy nie dysponuję zasobnym portfelem i stąd olewanko...

Anna 17.09.2022 21:55
Dzień Sybiraka jest 17 września, a 16 co świętowano? Daty pomylono w Lubaniu?

? 17.09.2022 18:06
Im dalej od tych złych czasów, tym więcej kombatantów.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KatonTreść komentarza: Ateiści nie są tak zdemoralizowani jak katolicy! Fals - obłuda i hipokryzja to cechy tych wyznawców. Historia i życie współczesne dostarczają tego wystarczające dowody.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: Krycha-MychaTreść komentarza: Słusznie! Ksiądz może to i dzieci mogą kolędować po kasę...Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:35Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: RedemptorTreść komentarza: Wielebny! Nie dyskutuję z laikami w tym temacie bo nie miejsce i szkoda czasu i nie ma gwarancji że cokolwiek są w stanie zrozumieć. Przestępstwa zniesławienia i zniewagi należą do grupy przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej. Stanowią one przejaw ochrony życia prywatnego, zagwarantowanej w art. 47 Konstytucji. Przestępstwa te jakkolwiek mogą się wydawać podobne, różnią się w sposób zasadniczy, stanowić dwa odrębne typy czynów zabronionych pod groźbą kary. Zniesławienie związane jest przede wszystkim z działaniami mającymi poniżyć jednostkę w opinii publicznej. Zniewaga związana jest natomiast z okazaniem pogardy drugiej osobie. Przedmiotem ochrony przestępstwa zniesławienia jest godność, dobre imię, świadomość własnej wartości i szacunek do samego siebie. W przypadku zniewagi przedmiotem ochrony jest przede wszystkim cześć człowieka. Zatem - trzeba się zdecydować jaki zarzut i na jakiej podstawie postawić. Jest też problem: katolik czy katoliczka.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:33Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Dzięki temu pijakowi wzrosną składki OC .Data dodania komentarza: 5.11.2024, 11:34Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama