Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 01:00
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Uwaga, tak niektórzy producenci oszukują nas na zniczach

Wszystkich Świętych zawsze kusił kombinatorów, którzy szybko i łatwo chcieli zarobić na zniczach. Nie inaczej jest w tym roku. Po lupę wzięła ich Państwowa Inspekcja Handlowa.

Wysokie ceny zniczy to nie jedyny problem, na jaki mogą natknąć się kupujący ozdoby na groby bliskich. Państwowa Inspekcja Handlowa po raz kolejny przyjrzała się nieuczciwym praktykom producentów zniczy. Kontrolerzy zbadali, czy długość spalania zniczy odpowiada deklaracjom producentów.

Za badanie płaci producent

Okazało się, że spośród 8 na 10 skierowanych do badania wkładów, aż 5 z nich paliło się krócej, niż zapewniali producenci – podał serwis INNPoland. W niektórych przypadkach wkłady paliły się godzinę krócej, a zdarzały się różnice sięgające nawet kilku godzin. Rekordzistą były znicze, które według zapewnień producentów  miały palić się 3 dni, w rzeczywistość czas spalania był krótszy o jeden dzień.

– Stwierdzaliśmy  wkłady zgodne z tym, co oświadczyli producenci, a nawet palące się dłużej, ale też wiele takich, których czas spalania był aż o około 10 czy 17 godzin krótszy od tego, o czym informowani byli konsumenci na opakowaniu – powiedziała Joanna Jahn-Machowska, małopolska wojewódzka inspektor inspekcji handlowej, cytowana przez INNpoland.

Producenci, którzy sprzedają wkłady sprzeczne z oznaczeniami, ponoszą koszty badań laboratoryjnych. Poza tym muszą nanieść na opakowania prawidłowe informacje.

Warto przy tym pamiętać, że wkłady do zniczy powinny posiadać oznaczenie, które wskazuje, kto jest ich producentem. Jeśli takiej informacji brakuje albo wkład pali się krócej, to konsument może zgłosić te naruszenia Inspekcji Handlowej.

Najdłużej palą się znicze z wkładami olejowymi

Tymczasem na przycmentarnych stoiskach i w sklepach roi się od zniczy. Różnią się wielkością, kolorem, kształtem i oczywiście ceną, bo nie każdy znicz ma taki sam wkład. O tym, jak długo będzie się palił, przesądzają m.in. materiały, z których został wykonany wkład.

Najdłużej palą się znicze z wkładami olejowymi. Znicze z takimi wkładami mogą się palić nawet cztery razy dłużej niż te z wkładami parafinowymi. Z kolei najszybciej gasną lampki, które posiadają wkłady woskowe.

Żeby przedłużyć żywotność znicza, można zastosować prosty zabieg. Przed zapaleniem go należy przyciąć knot do maksymalnie 2 cm. Dzięki temu płomień jest bardziej regularny i dzięki temu pali się dłużej.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pan Herakliusz 01.11.2022 10:12
Nie tylko producenci zniczy oszukują... O innych oszustach trwa powszechna omerta! =============== Zawłaszczone przez chrześcijaństwo obrzędy pogańskie już u greckiego satyryka Lucjana wywoływały drwiące pytanie: „Czy istotnie libacje przesączają się aż do Hadesu?". W końcu zaniechano zwyczaju wyprawiania uczt na grobach zmarłych, ale tu i ówdzie, także w Polsce, możemy jeszcze spotkać pozostałości tego prymitywizmu, czyli praktyki rozkładania na grobie chusteczki zamiast obrusa i składania pierników, pierogów z serem, jaj, a nawet wódki. Np. Chrześcijańscy Romowie. Chrześcijański kult zmarłych zastosowano z biegiem czasu także do innych celów: wykoncypowano teologicznie, że dusza jest materialna, i postarano się o ugruntowanie wiary w wieczną karę... w piekle! Właściwie teologemat ten postawiony był inaczej. Na przykład Tertulian wnioskował w sposób następujący: ponieważ w piekle dusza będzie cierpieć, więc... musi być materialna. W Dzień Zaduszny dusza (podobno, bo ja nie widziałem) błąka się, płacze, prosi o modlitwę. I jak przed wiekami - od chwili, gdy wytworzył się stan kapłański i zróżnicowały obrzędy pogrzebowe, a krewni zmarłych znosili kapłanom ofiary, aby ci odprawili określone modły - również dzisiaj, w Dzień Zaduszny, ludzie znoszą księdzu pieniądze za tak zwane wypominki, tj. wymienienie imienia oraz nazwiska zmarłego krewnego czy znajomego. Dzień 2 listopada Kościół poświęcił pamięci zmarłych i modlitwie za ich dusze, a pomysł opata Odilona papież Sylwester II (999-1003) – widząc w tym napływ mamony - zalecił rozpowszechnić w całym Kościele. I w przypadku tego święta Kościół nagiął się do ludowych pogańskich zwyczajów związanych z wiarą w pozagrobową wędrówkę dusz. Zaprawdę powiadam Wam, nie ma takiej podłości, obłudy czy niegodziwości, fałszu i hipokryzji do której nie posunie się Kościół rzymski gdy potrzebuje pieniędzy. „Umysł, który stoi poza obrębem kultury naukowej, naszpikowany prawdami objawionymi, siłą rzeczy otacza się cudami i widzi wszędzie „tajemnicę" oraz „siły nadprzyrodzone". Amen!

popek 31.10.2022 17:21
A to hu......

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama