Widok włączonych latarni w środku dnia w Lubaniu ostatnio nie jest rzadkością. W różnych rejonach miasta albo oświetlenie uliczne jest włączone przez całą dobę, albo w ogóle nie działa. Włączone oświetlenie w dzień oburza, szczególnie w obecnej sytuacji, gdy wszyscy powinniśmy racjonalnie i oszczędnie gospodarować energią. Inną sprawą jest spadek poczucia bezpieczeństwa, gdyż ciemne osiedla to łatwiejszy cel dla złodziei. I nie chodzi tu tylko o włamania do domów. W ostatnim czasie na ciemnych parkingach falowo znikają katalizatory.
Inwestycja jest niemal na półmetku, ale największe problemy stwarza wymiana okablowania. Na etapie przygotowawczym inwestycji nie można było określić stanu okablowania znajdującego się pod ziemią (w ulicach), natomiast w trakcie wymiany słupów wynikają dodatkowe prace polegające na wymianie kabli. Temat tak ważny dla mieszkańców został podjęty na ostatniej sesji Rady miasta Lubań.
Modernizacja oświetlenia sprawia pewne kłopoty i krytycyzmu wobec wykonawcy, czy podwykonawcy nie kryjemy. Jeżeli chodzi o samą wymianę oświetlenia i opraw zaawansowanie sięgnęło 50%. Co do kabli, to większość tego co było w audycie zostało zrealizowane, ale jeszcze połowa przed nami.
Ta wymiana powoduje też niespodzianki, które najczęściej kończą się tym, co Państwo obserwują, czyli po prostu wyłączeniem na jakiś czas oświetlenia.
Oświetlenie jest wyłączane dlatego, że jest wymieniany kabel, czy też słup, ale także dlatego, że wymiana słupów powoduje uszkodzenia kabla i konieczność jego mufowania, albo wymiany. Takie dodatkowe działania muszą przejść całą procedurę - od znalezienia środków na realizację do akceptacji inspektora nadzoru i samorządu. Kiedy mamy spełnione wszystkie formalności, wykonawca może realizować dodatkowe prace, a to wszystko trwa i stąd takie sytuacje, jak teraz na ul. Worcella. Musimy dopilnować wszystkich formalności, gdyż są to środki unijne, jesteśmy kontrolowani i musimy zrobić wszystko, aby tych środków nie utracić i nie narazić się na kary. Staramy się dość szybko reagować, ale zgodnie z procedurą - wyjaśniał Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.
Mieszkańcy zgłaszają nieprawidłowości nie tylko dotyczące samego wyłączania oświetlenia. Mają również spore wątpliwości, co do jakości wykonywanych prac, co zresztą było już tematem dyskusji radnych. Magistrat zapewnia, że wszystkie zgłoszenia są brane pod uwagę, a zastrzeżenia co do jakości i rzetelności prowadzonych prac mają odzwierciedlenie w dokumentach i działaniach samorządu.
Na każdym spotkaniu z wykonawcą interweniuję, gdyż część prac wykonywanych przez podwykonawcę budzi zastrzeżenia, a wykonawca musi wykonać zadanie należycie, gdyż nie będziemy akceptować wymiany słupów spowodowanej niedbałością podwykonawcy. - powiedział Mariusz Tomiczek, odpowiedzialny za proces inwestycyjny ze strony lubańskiego magistratu.
Zgodnie z umową modernizacja oświetlenia ulicznego w Lubaniu powinna się zakończyć w lutym 2023 roku, choć już wiadomo, że ten termin się wydłuży. Inwestycja warta 4,2 mln zł ma polepszyć jakość światła i obniżyć koszty zużycia energii o 71%. Nowe oświetlenie przyjazne dla środowiska poprawi bezpieczeństwo i wizerunek miasta. Mieszkańcom pozostaje uzbroić się w cierpliwość i liczyć na rzetelne wykonanie prac.
Napisz komentarz
Komentarze