Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 23:00
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

6 stycznia Święto Trzech Króli. W wielu miastach wierni wyjdą w orszakach na ulice

Święto Trzech Króli-Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych w Kościele katolickim. Obchodzimy je 6 stycznia. Tego dnia na naszych drzwiach pojawia się napis K+M+B. Podajemy, gdzie w regionie odbędą się Orszaki Trzech Króli.

Na Wschodzie to święto celebrowano już w III wieku, wcześniej niż Boże Narodzenie. Na Zachodzie pojawiło się 100 lat później.

Pierwsi chrześcijanie tego dnia świętowali Boże Narodzenie i tradycję tę zachowują dotychczas chrześcijanie obrządku wschodniego, wyznawcy Prawosławia i grekokatolicy.

Dopiero w końcu IV wieku do liturgii Kościoła wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie – 25 grudnia i święto Trzech Króli-Objawienia Pańskiego – 6 stycznia. Zamyka ono cykl bożonarodzeniowych uroczystości religijnych.

Mędrcy świata, monarchowie…

Święto Trzech Króli zostało ustanowione na pamiątkę hołdu oddanego Jezusowi przez trzech Mędrców ze Wschodu (z Indii, Persji i Arabii) o imionach: Kacper, Melchior i Baltazar. Według Ewangelii św. Mateusza – przypomina portal hit.policja.gov.pl – na wieść o narodzinach Jezusa zjawili się oni w Betlejem, gdzie w ubogiej stajence odnaleźli  niemowlę, które było bóstwem w ludzkiej postaci, przyszłym Zbawicielem (oczekiwanym Mesjaszem).

Trzej Królowie padli przed nim na kolana, żeby oddać mu pokłon, i złożyli przywiezione dary: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – symbol godności kapłańskiej oraz mirrę – symbol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela.

Trzej Królowie czczeni są jako patroni podróżujących, pielgrzymów, handlowców, właścicieli gospód oraz kuśnierzy.

12 szczodrych dni i wieczorów

W dawnej Polsce ze świętem tym wiązały się różne zwyczaje domowe. Dzień Trzech Króli, szczodry i święty, był ostatnim spośród 12 szczodrych dni i wieczorów. Był więc dniem poczęstunków, odwiedzin, wręczania sobie drobnych darów. Do domów przychodzili różni kolędnicy, a wśród nich chłopcy przebrani za Trzech Króli, w złotych, tekturowych koronach i – bywało – w szatach liturgicznych, starych i podniszczonych kapach i ornatach, wypożyczonych z zakrystii kościelnej. Tak jak inni kolędnicy, składali gospodarzom życzenia i wypraszali datki.

Obecnie święto Trzech Króli to przede wszystkim uroczystość kościelna, podczas której święci się kawałki kredy i mirrę (czyli zmieszane z żywicą zioła). Do niedawna, np. na południu Polski, zwłaszcza na wsi, świeciło się w tym dniu przyniesioną z domu, chociażby najskromniejszą biżuterię, aby przynosiła swym właścicielom szczęście i bogactwo.

Dzisiaj przyniesioną do i z kościoła do domu poświęconą kredą pisze się na drzwiach wejściowych poprzedzielane krzyżykami litery K+M+B, czyli pierwsze litery imion Trzech Króli.

Gomułka skasował święto

W Polsce Święto Objawienia Pańskiego jest znane bardziej jako Święto Trzech Króli. Zawsze było obchodzone bardzo uroczyście. Za czasów monarchii – z udziałem króla, po odzyskaniu niepodległości – najwyższych władz państwowych. I tak jest do dziś.

W II Rzeczypospolitej Dzień Trzech Króli obchodzony był jako święto państwowe i kościelne. Był jednocześnie dniem wolnym od pracy. Ten status zachowano także po II wojnie światowej. Skasował je dopiero I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka ustawą z 10 listopada 1960 r.

Na pół wieku Trzej Królowie zniknęli z państwowego kalendarza świąt i rocznic. Wrócili do niego w 2011 r. Dzięki temu 6 stycznia stał się również dniem wolnym od pracy.

K+M+B czy C+M+B?

Tego dnia na wielu drzwiach domów i mieszkań można zobaczyć napis kredą K+M+B i aktualny rok. Kilka lat temu – przypomina serwis dziennikparafialny.pl – archidiecezja krakowska opracowała instrukcję dla kapłanów i wiernych na temat wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy. Jej fragment jest poświęcony napisowi C+M+B. Kuria w Krakowie ubolewa, że zatarło się prawdziwe znaczenie tej inskrypcji.

„Niestety zanika już zwyczaj umieszczania na drzwiach domu symboli: C+M+B. Co oznaczają litery: C+M+B? Św. Augustyn odczytuje w tych znakach chrześcijańską myśl: Christus Multorum Benefactor, czyli Chrystus dla wielu jest dobroczyńcą. Starochrześcijańskie tłumaczenie, zbliżone do myśli św. Augustyna, jest złączone z treścią modlitw kolędowych: Christus Mansionem Benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu”.

Z kolei ks prof. Jacek Nowak z UKSW na portalu Deon.pl wyjaśnia, że Epifania związana była z trzema wydarzeniami: chrztem – po łacinie Baptesimus, weselem w Kanie Galilejskiej – Matrimonium i z pokłonem mędrców – co oddano wyrazem Cogito, czyli poznaję. Około IX wieku wzięto te powtarzające się inicjały i utworzono od nich imiona trzech królów: Casper (Kacper), Melchior i Baltazar. Z czasem łacińskie „C” ludzie zaczęli zastępować polskim „K”.

A zatem K+M+B czy C+M+B? – pyta dziennikparafilany.pl. I odpowiada: Pozwólmy wiernym umieścić na drzwiach taką formułę, jaka jest im bliższa. Tym bardziej że obie mają swoje uzasadnienie

Orszak Trzech Króli 

6 stycznia w wielu polskich miejscowościach odbędą się tradycyjne Orszaki Trzech Króli. Ten zwyczaj został zapoczątkowany w 2009 w Warszawie. Od tamtego czasu bardzo się rozrósł.

W 2022 roku takie orszaki zorganizowało już 668 polskich miast. W tym roku pojawią się w 800 miejscowościach w Polsce i na świecie.

Scenariusz Orszaku Trzech Króli opowiada co roku tę samą historię Bożego Narodzenia, ale za każdym razem pod innym kątem. Hasłem Orszaku Trzech Króli 2023 będą słowa: „Niechaj prowadzi nas gwiazda!”.

„Scenariusz wydarzenia będzie nas kierował ku rozważaniom na temat znaku, którym jest gwiazda zauważona przez Mędrców ze Wschodu” – wyjaśnia Fundacja Orszak Trzech Króli, organizator akcji.

Gdzie w regionie odbędą się Orszaki Trzech Króli

6 stycznia w powiecie lubańskim Orszaki Trzech Króli odbędą się w:

Radostów Średni – 12:45 wymarsz spod plebanii do oddalonego o kilkaset metrów kościoła pw. Objawienia Pańskiego. W orszaku udział wezmą druhowie OSP Radostów.

Olszyna -15:30 Spotkanie przy szopce obok pomnika przy ul. Legnickiej. Po obejrzeniu krótkiej scenki orszak wyruszy przez skwer kard. Wyszyńskiego i ul. Kolejową do kościoła pw. Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Gościem będzie Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Elektrownia Turów w Bogatyni, która zagra koncert kolęd i innych utworów świątecznych. Koncert rozpocznie się o 16.00 w kościele. - Zapraszamy serdecznie na to piękne wydarzenie religijno-kulturalne. Warto zaprosić też gości. - czytamy na stronie parafii.

Świeradów-Zdrój Orszak wyruszy po mszy św. o 12 z kościoła pw. Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. - Zapraszamy parafian i gości do włączenia się w tworzenie barwnego korowodu świątecznego poprzez przygotowanie strojów i przebranie się za postacie z jasełek, a także zabranie ze sobą różnych instrumentów muzycznych oraz dzwoneczków, bębenków, grzechotek itp. - informuje parafia.

Leśna - 6 stycznia parafia pw. św. Jana Chrzciciela, po Mszy Św. o 12.30. Orszak będzie szedł w kierunku Domu Kultury (OKiS), gdzie następnie zostaną wystawione Jasełka przygotowane przez nauczycieli i uczniów klas 3 Szkoły Podstawowej w Smolniku. Każdy uczestnik Orszaku otrzyma koronę oraz śpiewnik.

W regionie Orszaki Trzech Króli odbędą się również w Giebułtowie, Lwówku Śląskim, Nowogrodźcu, Zgorzelcu, Pieńsku i Bogatyni.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Frank 08.01.2023 09:29
Cale to chrześcijaństwo, bez względu na denominację łącznie z Prawiesławiem to wierzenia oparte na baśniach i mitach stworzonych jako religia odstępcza od judaizmu. Pojawił się na Bliskim Wschodzie jakiś łazik (w wielu rajach tacy bywali) który chciał reformować żydów (gdzie pobierał nauki od wczesnej młodości do okolu 30 roku życia nit nie wie, może u hinduistów albo buddystów) no i przeholował - za co zadyndał na palu, jak wielu w tamtych czasach i na tych ziemiach okupowanych przez Rzymian. Po nim niejaki Szaweł stworzył sektę a resztę dopełnił cesarz Konstantyn i osadził zarazę na Watykanie. Ot i cala historia w wielkim oczywiście skrócie.

Janek.A. 06.01.2023 22:15
Dlaczego Wasz portal nie dołączy do obrony TVN24 i nie zamieści reportażu P. Świerczka "Siła kłamstwa"

Got 06.01.2023 11:38
No i pięknie, ino szkoda że legenda .

avanti 06.01.2023 00:30
K+M+B Koperta Musi Byc.

kibic 05.01.2023 20:30
JAREK ZIOBRO RYDZYK ONI ŚWIĘTUJĄ ŻE ŻYJĄ W CIEMNOGRODZIE a i tak na tych trzech będą głosować taki elektorat ciemnoty nie znajdziesz nawet w ROSJI

Redemptor 05.01.2023 18:35
Umiłowani Siostry i Bracia! Wielu badaczy biblii – i nie bez racji - kwestionuje prawdziwość świętobliwych „faktów” zawartych w tak zwanym Piśmie Świętym. Uważają między innymi, że wizytacja nowonarodzonego w Betlejem przez trzech (mędrców, królów czy magów) to żydowski midrasz, którym jest poszerzanie zawartości Biblii, a jego celem było wzbogacenie teologicznego przekazu biblijnego, a nie przedstawienie faktów. Zatem midrasz jest po prostu legendą, rodzajem przypowieści. Być może Mateusz chciał przedstawić Jezusa jako nowego Mojżesza, co oczywiście jest fundamentem wiary w odnowione przymierze z Bogiem. Zresztą, nie wiadomo ilu ich naprawdę było. Mateusz nie wymienia ani ich liczby, ani ich imion. Dopiero anglosaski mnich Beda Czcigodny (Venerabilis) żyjący w latach 673-735 podał, że było ich trzech, a nawet wymienił ich imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. O czwartym nawet nie wspomniał. Na religii (nawet w seminarium duchownym) nie uczą, że jakiś czas obowiązywała inna wersja, według której, wizytatorów było czterech. Gdy na niebie pojawiła się jasna gwiazda, czterej mędrcy z czterech stron świata wyruszyli w stronę Betlejem. Mędrcy zamierzali oddać pokłon nowonarodzonemu Mesjaszowi. Byli to: Kacper, Melchior, Baltazar i Artaban. Niosący mirrę, kadzidło i złoto, dotarli w miejsce, gdzie się spotkali i wspólnie ruszyli dalej. Niestety Artaban, niosący srebro i szlachetne kamienie, już tam nie dotarł, efektem czego zabrakło go przy pokłonie. Wszystko przez to, że Artaban spotykał na swojej drodze osoby potrzebujące pomocy, którym ofiarowywał niesione przez siebie dary. ===================== Spytajcie podczas kolędy księdza albo w szkole katechety - czy to prawda...?

Julita 07.01.2023 13:13
Spytam, tym bardziej że wyczytałam, że współcześni interpretatorzy Biblii, twierdzą, że Mateusz wprowadza do swojej ewangelicznej bajeczki perskich kapłanów, którzy określani byli pojęciem astrologów-magów. Co zaś robili perscy magowie w Betlejem i dlaczego poszukiwali Chrystusa? Być może wiązało się to z pogaństwem czyli religią zaratustrańską i wiarą w przyjście Mesjasza, który stoczyć miał ostateczną walkę z siłami zła. Zresztą źródeł samego żydowskiego mesjanizmu religioznawcy doszukują się we wpływach zaratusztranizmu na judaizm. Jedno święto - dwa mity. Trzy słowa - dwie nieprawdy, czy może łagodniej: legendy. Ale to święto ma swoją długą, piękną tradycję, trzeba je pielęgnować, kultywować i dobrze się stało, że jest to ponownie, po półwieczu dzień wolny od pracy. Czemu więc dziś burzą tę legendę? Bo wiedza nie boli. Bo to ciekawe. Bo historia, także ta starożytna, bywa pasjonująca. A jak ktoś wierzy, to nic mu w tym nie przeszkodzi. I tak w ogóle: legendy są potrzebne w życiu. Czasem także przydają się w religii... Szczególnie tej rzymsko katolickiej, na których zresztą powstała.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama