Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 09:18
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Gdzie kontynuować naukę? Najlepsze licea i technika w rankingu "Perspektyw"

W tym roku w powiecie lubańskim 667 uczniów pisało egzamin ósmoklasisty. Wielu z nich wciąż zastanawia się jaką dalej wybrać ścieżkę edukacji. Czy będzie to szkoła, która da tylko zawód, zawód i jednocześnie maturę, czy raczej liceum ogólnokształcące, które przygotuje do studiów? "Perpektywy" od 25 lat oceniają polskie licea i technika, a ranking jest niesamowicie pomocny przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia dla uczniów i rodziców.
Gdzie kontynuować naukę? Najlepsze licea i technika w rankingu "Perspektyw"

Autor: pixabay

"Perpektywy" od 25 lat oceniają polskie szkoły, a ranking jest niesamowicie pomocny przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia dla uczniów i rodziców. W tegorocznym rankingu przeanalizowano wyniki 1360 liceów i 1185 techników. Jak wypadły lubańskie szkoły i która szkoła jest najlepsza w regionie? Pierwsze miejsce w krajowym rankingu Perspektyw zajmuje warszawskie XIV LO im. Stanisława Staszica. Na Dolnym Śląsku najlepsze jest LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, które jednocześnie jest szóste w kraju. 
Z naszego regionu najwyżej na rankingowej liście znajduje się IV publiczne LO Zakonu Pijarów im. Ks. St. Konarskiego w Bolesławcu, zajmuje 17 pozycję wśród dolnośląskich liceów i 193 na liście krajowej. Ten wynik pozwolił na wyróżnienie złotą tarczą. Na pozycji 22 w województwie uplasowało się bolesławieckie I LO im. Władysława Broniewskiego (304 miejsce w kraju), a na 23 jeleniogórskie I LO im. Stefana Żeromskiego (306 w kraju). Obie szkoły zostały wyróżnione srebrną tarczą. 

W regionie w pierwszej trzydziestce w województwie znalazły się również Publiczne Katolickie Liceum Akademickie u św. Pankracego w Jeleniej Górze ( 25 miejsce w województwie, 327 w kraju) oraz II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (27 miejsce w województwie i 389 w kraju).

Lubański Mickiewicz został wyróżniony brązową tarczą w rankingu wojewódzkim i zajął 47 miejsce, na liście krajowej uplasował się na 747 pozycji i poprawił swój wynik o 169 miejsc.

Specjaliści "Perspektyw" przeanalizowali wyniki 1185 techników w kraju. Na szczycie listy rankingowej w 2023 roku znalazło się, niezmiennie, Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Na Dolnym Śląsku najlepsze technikum to wrocławskie Technikum nr 10 im. Fryderyka Joliot-Curie, 21 w kraju. Na wysokiej 27 pozycji w kraju i drugiej w województwie znalazło się bolesławieckie Technikum nr 5 (ZSHiU im. J. Kochanowskiego).  Obie szkoły otrzymały wyróżnienie złotej tarczy. Na ostatnim miejscu wojewódzkiego podium znajduje się Technikum TEB Edukacja w Jeleniej Górze (183 w kraju).

Niestety żadne z lubańskich techników nie spełniło wymogów i nie zostało ujęte na liście rankingowej.

Pełny ranking Dolnośląskich liceów znajdziecie pod TYM LINKIEM

Pełny ranking Dolnośląskich techników znajdziecie pod TYM LINKIEM

O rankingu

Miesięcznik Perspektywy od 25 lat prowadzi ranking najlepszych liceów i techników w kraju, również metodologia rankingu od lat jest taka sama. Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (25%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).  Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%)

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.
Rankingi obejmuje łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Przezorna matka studentki 29.05.2023 20:42
Niedawno ostro skrytykowano lubańskiego "Mickiewicza" za klasę regionalną, a na Bawarii i w Austrii takie nowości, to od dawna już nie nowości. Dlatego tam tak to wszystko działa, a u nas...krytyka tylko działa. Odnośnie, tej matury, to oczywiście dążyć do jej "zrobienia", bo w życiu nie wiadomo kiedy się przyda. A póki co jest za darmo. Jak się obudzisz w wieku 30 lat i będzie ona potrzebna(a tak bywa), to już za nią trzeba zapłacić. Tak tłumaczyłam swojej córce lat 38, a wcześniej mnie to wbijano w głowę w Ekonomie.

Kaśka 31.05.2023 11:46
ja bym dziecka nie puściła do klasy regionalnej takie nie wiadomo co, chodzi o to tylko by szkoła nie padła i przyciągnęła uczniów a co z nimi będzie to już mało ważne

!!! YebaćPIS !!! 12.01.2023 18:10
Czarnek nas zbaw.

Bea 12.01.2023 14:41
Póki będziemy wymagać wiedzy tej "co już było", a nie tej co jest i będzie, to najlepsza szkoła nie będzie dobra. Powoli Uczelnie polskie odchodzą od tradycyjnego nauczania, a zaczynają powielać modele zachodnie, gdzie się myśli, a nie wkuwa. Mamy już taką różnorodność, że wybór tylko do organizatora szkoły należy. A skoro z Lubania wyjeżdżają do szkół średnich poza lubańskich, to coś oznacza. Nie umiemy przyciągać, bo nie umiemy uczyć na obecne czasy. Skoro takie ogromne inwestycje w powiecie są krytykowane, to znaczy, że nikt nie nauczył zauważać różnicy do tego co na zachodzie. Mamy nasze góry 1/10 tego co w Alpach, a nie umiemy zrozumieć dlaczego tam to działa, a w Świeradowie np. już nie. Uczmy młodzież rozwiązań takich, aby mogli zastosowania TU ściągać.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama