"Perpektywy" od 25 lat oceniają polskie szkoły, a ranking jest niesamowicie pomocny przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia dla uczniów i rodziców. W tegorocznym rankingu przeanalizowano wyniki 1360 liceów i 1185 techników. Jak wypadły lubańskie szkoły i która szkoła jest najlepsza w regionie? Pierwsze miejsce w krajowym rankingu Perspektyw zajmuje warszawskie XIV LO im. Stanisława Staszica. Na Dolnym Śląsku najlepsze jest LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, które jednocześnie jest szóste w kraju.
Z naszego regionu najwyżej na rankingowej liście znajduje się IV publiczne LO Zakonu Pijarów im. Ks. St. Konarskiego w Bolesławcu, zajmuje 17 pozycję wśród dolnośląskich liceów i 193 na liście krajowej. Ten wynik pozwolił na wyróżnienie złotą tarczą. Na pozycji 22 w województwie uplasowało się bolesławieckie I LO im. Władysława Broniewskiego (304 miejsce w kraju), a na 23 jeleniogórskie I LO im. Stefana Żeromskiego (306 w kraju). Obie szkoły zostały wyróżnione srebrną tarczą.
W regionie w pierwszej trzydziestce w województwie znalazły się również Publiczne Katolickie Liceum Akademickie u św. Pankracego w Jeleniej Górze ( 25 miejsce w województwie, 327 w kraju) oraz II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (27 miejsce w województwie i 389 w kraju).
Lubański Mickiewicz został wyróżniony brązową tarczą w rankingu wojewódzkim i zajął 47 miejsce, na liście krajowej uplasował się na 747 pozycji i poprawił swój wynik o 169 miejsc.
Specjaliści "Perspektyw" przeanalizowali wyniki 1185 techników w kraju. Na szczycie listy rankingowej w 2023 roku znalazło się, niezmiennie, Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Na Dolnym Śląsku najlepsze technikum to wrocławskie Technikum nr 10 im. Fryderyka Joliot-Curie, 21 w kraju. Na wysokiej 27 pozycji w kraju i drugiej w województwie znalazło się bolesławieckie Technikum nr 5 (ZSHiU im. J. Kochanowskiego). Obie szkoły otrzymały wyróżnienie złotej tarczy. Na ostatnim miejscu wojewódzkiego podium znajduje się Technikum TEB Edukacja w Jeleniej Górze (183 w kraju).
Niestety żadne z lubańskich techników nie spełniło wymogów i nie zostało ujęte na liście rankingowej.
Pełny ranking Dolnośląskich liceów znajdziecie pod TYM LINKIEM
Pełny ranking Dolnośląskich techników znajdziecie pod TYM LINKIEM
O rankingu
Miesięcznik Perspektywy od 25 lat prowadzi ranking najlepszych liceów i techników w kraju, również metodologia rankingu od lat jest taka sama. Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (25%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%). Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%)
W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.
Rankingi obejmuje łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze