Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 23 listopada 2024 12:20
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Policja wydała miliony na szpiegowskie oprogramowanie. Już jest w sieci za darmo

Oprogramowanie od firmy Cellebrite zakupione przez polską policję wyciekło do internetu. Efekt? Każdy, kto chce, może mieć za darmo narzędzie do inwigilowania ludzi.

Trzyletnia licencja na izraelskie narzędzie do inwigilowania społeczeństwa kosztowała Komendę Główną Policji 6,5 mln zł. Traf chciał, że oprogramowanie wyciekło do sieci i każdy mógł je pobrać, nie płacąc ani złotówki.

Pegasus dla policji

O tym incydencie poinformowała na swojej stronie organizacja Enlace Hacktivista. Stwierdziła, że anonimowy informator przesłał jej software i dokumentację od firmy Cellebrite oraz jej szwedzkiego konkurenta – MSAB. Zaawansowane oprogramowania szpiegowskie są sprzedawane przedstawicielom rządów na całym świecie oraz służbom, w tym policji.

Narzędzia są bardzo niebezpieczne w niepowołanych rękach, bo pozwalają pozyskać dane od przedstawicieli grup mogących być niekiedy nośnikiem krytycznych informacji. To np. aktywiści, dysydenci czy dziennikarze. Z oprogramowania korzystały m.in. rosyjskie służby w celu szpiegowania społeczności LGBTQ+ czy współpracowników Aleksieja Nawalnego. Co ciekawe, narzędzie od Cellebrite nie pierwszy raz przedostaje się do sieci. Podobne incydenty miały miejsce już w 2022 roku i 5 lat wcześniej.

Łamie hasła, kopiuje pliki

Narzędzie UFED firmy Cellebrite potrafi złamać hasła dostępowe do smartfona czy laptopa i w ten sposób udostępnić hakerowi wszystkie dane. Narzędzie zbiera zdjęcia, maile, sms-y, a także lokalizacje GPS i korespondencję z komunikatorów. Dowie się, jakie profile w social mediach polubiliśmy, i sprawdzi, jakie strony przeglądaliśmy.

Choć nazywane jest „policyjnym Pegasusem”, ma nieco łagodniejsze działanie niż narzędzie firmy NSO Group. W tym przypadku łamanie zabezpieczeń komputera lub telefonu jest możliwe dopiero po fizycznym dostępie do urządzenia. Służby są uprawnione do zajęcia sprzętu czy innej rzeczy, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogły one posłużyć do popełnienia przestępstwa. Pegasus pozwala na zdalne włamywanie się do urządzeń, natomiast UFED – nie.

Pegasus 2.0

O tym, jak niebezpieczne jest oprogramowanie szpiegowskie, w Polsce przekonaliśmy się całkiem niedawno. W 2021 roku wybuchła tzw. afera Pegasusa, w wyniku której ujawniono, kto był śledzony za pomocą niepozornej aplikacji. Szpiegowani byli m.in. senator Krzysztof Brejza, mecenas Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Redemptor 20.01.2023 10:16
To jest Państwo PiS! To oni zlecili szpiegowanie Brejzy. Pod wnioskiem o inwigilację senatora i ówczesnego szefa kampanii wyborczej PO Krzysztofa Brejzy programem Pegasus podpisali się zaufani ludzie Zbigniewa Ziobry - podała w piątek "Gazeta Wyborcza". Wśród nich jest Bogdan Święczkowski, obecny sędzia Trybunału Konstytucyjnego. =========== Wygląda na to, że PiS musi wygrać najbliższe wybory.

abc 20.01.2023 09:42
To oczywiscie bzdury. To nie jest, i nigdy nie byl odpowiednik Pegasusa (dobrze, ze choc o roznicach wspomniano), nie pozwala na zdalny podsluch, zdalne pobranie informacji itp. Ciezko tez nazwac to wyciekiem, bo tak naprawde to tylko pliki instalacyjne i dokumentacja, ktore kazdy klient mogl pobrac z serwera. To nie powinno byc udostepnianie, ale do uruchomienia tego oprogramowania potrzebny jest specjalny klucz sprzetowy i tyle. Nic nie wykradziono, nie ma tam zadnych kodow zrodlowych jak wspomniano w innych tego typu informacjach. Nie jest to tez zadne narzedzie szpiegowskie, ani nawet wersja ktora kupila Policja, bo jedynie tanszy wariant, oferowany legalnie nawet prywatnym podmiotom. To popularne oprogramowanie, ktore sluzy do wyciagania i analizy danych, i jest uzywane w roznych przypadkach, od czesto spraw rozwodowych, do analizy urzadzen po wypadkach komunikacyjnych, po morderstwa i inne tego typu sprawy. Warunkiem jest fizyczne posiadanie urzadzenia, i w przypadku oprogramowania ktore zostalo udostepnione (i po raz kolejny, z ktorego nikt nie skorzyta bez odpowiedniego klucza sprzetowego), wymaga w 99% posiadania prawidlowego kodu blokady do urzadzenia.

Hebel 19.01.2023 19:49
A wydają kasę na miękkie programy szpiegujące... Twardym trza być a nie miętkim!

Kamilianna 20.01.2023 10:17
Hebel 19.01.2023 19:49
A wydają kasę na miękkie programy szpiegujące... Twardym trza być a nie miętkim!
Chodzi o to żeby nie być miękiszonem!

ABC i wszystko 19.01.2023 11:49
zawiodłem się :( bardzo :( tak późno o tym piszecie. I gdzie link do oprogramowania?? Też chcę zaoszczędzić 6,5 mln. zł. Eyy:( PS. Artykuł w porządku ale następnym razem wrzućcie też link a nie tylko suche fakty.

Frank 19.01.2023 11:21
Wszystkim bezmózgowcom i innej maści kretynom co ich gnębi fakt że Policja i inne organa ścigania dysponują nowoczesnymi środkami śledzenia środowisk przestępczych pragnę uzmysłowić że podcinają takim stanowiskiem gałąź na której siedzą albo leżą. Ostatni przypadek namierzeni sprawcy przesyłki wybuchowej (ukrywał się w Niemczech) - zatrzymany 17 stycznia i aresztowany. Tego rodzaju środku kontroli nie są używane wobec pospolitego Kowalskiego - nawet uciążliwego złodziejaszka czy dłużnika alimentacyjnego. Nie są używane wobec innej kategorii przestępcy kryminalnego czy skarbowego - np. dłużnika VAT. Co komu przeszkadza że przypadkowo- co może się zdarzyć - podsłuchają rozmowę męża z kochanką który zdradza żonę. Ale kiedy trafią na rozmowę w remacie konstruowania bombki, zakupu trotylu i zapalnikow - to już chyba warto takimi się zainteresować - aby jeden bezmózg z drugim kretynem nie wylecieli w powietrze - czyli do nieba. Jeżeli trafią na takich - jak brat Komendanta Głównego Policji - czyli zorganizowaną mafię to co komu przeszkadza że włączą stosowne systemy śledzenia? Nie mam nic do ukrycia, płacę podatki, prawa przestrzegam - mogą mnie podsłuchiwać od rana do nocy - a nawet jak śpię. Jasne?

Polak 19.01.2023 16:44
Wyzywasz ludzi od kredytów a sam jestes ograniczony umysłowo. Nikt normalny sobie nie zyczy by obcy ludzie wchodzili w jego intymne życie. Czy mam kochanke czy nie to jest moja prywatna sprawa i nie życzę sobie by kogos interesowaloPo dwa te przepisy sa dla polityków nie dla policji. Juz nie będą wysięgnikami podglądali innych. Jesli ktoś będzie przeciwko ich poglada to zniszczą ta osobe szukając " haków" z ich prywatnego życia np. zdrady itp .Co nie przekłada się politykę i wladze. KONSTYTUCJA nie dopuszcza do tego a kto ja łamie jest zdolny do wszelkich szelmostw.Wiec kto tu jest ***em??? Bal bym.sie tobie dac te narzędzie a obawiam się, że większość kto będzie miał do tego dostep moze to wykorzystywać.

Julita 26.01.2023 12:10
Osiełku pospolity! Żadne służby od ścigania przestępstw nie będą się interesowały twoją kochanką - chyba że staniesz się przestępcą na tyle poważnym czyli groźnym że wykorzystają ten kontakt z twoją kochanką i cie u niej namierzą. Czego takim serdecznie życzę !

Obserwator 19.01.2023 09:57
Wydają pieniądze na bzdury a nie mają podstawowych rzeczy, długopisów czy tonerów do drukarek. Kiedy się to skończy?

vhyt 19.01.2023 09:24
Uważam że , formacja policji nie powinna istnieć w takim kształcie bo; skandale ,kontrolowanie tylko kierowców , łapówki za nie ściganie długoletniego trwającego przestępstwa, szczególna dbałość tylko o swoje rodziny, angażowanie się w łże polityczne cele myślę tu o ochronie łże pisu . Takiej policji ja nie chcę która mnie na każdym kroku kontroluje .

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama