Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 25 kwietnia 2025 00:47
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

W trosce o emocje najmłodszych w lubańskich przedszkolach

Frustracja, złość, rozczarowanie, strach, smutek, wstyd, duma, zazdrość i wreszcie radość. Po co są emocje? I jak sobie z nimi radzić? Na te i inne pytania odpowiedzi uzyskają uczestnicy programu profilaktycznego realizowanego w lubańskich przedszkolach.
W trosce o emocje najmłodszych w lubańskich przedszkolach

Obecność bajek w życiu dzieci nie jest niczym wyjątkowym. Opowiadania nie tylko bawią, ale jednocześnie uczą życia. Bajki stały się świetnym nośnikiem zdrowych postaw i zachowań, a sama nauka przez zabawę przynosi bardzo dobre rezultaty. Właśnie dlatego Gmina Miejska Lubań postanowiła przystąpić do rekomendowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom programu profilaktycznego pn. „Poruszające bajki o emocjach”.
Program wystartował w trzech lubańskich przedszkolach miejskich już na początku stycznia i potrwa do połowy lutego 2023 r. (opiera się na 10 spotkaniach z jednym oddziałem przedszkolnym, a łącznie objętych nim zostało 12 oddziałów). Inicjatywa adresowana jest do dzieci, rodziców i nauczycieli. Celem spotkań jest wspieranie rozwoju kompetencji emocjonalno-społecznych, nauka wyrażania emocji i radzenie z trudnymi emocjami czy też sytuacjami oraz nawiązywanie i utrzymywanie zdrowych relacji z rówieśnikami. Działanie na wczesnym etapie rozwoju daje solidny grunt do rozwinięcia umiejętności, które będą skutkować dobrostanem psychicznym i rozwinięciem się empatii wobec siebie i innych. Pomoże to dziecku w nawiązaniu głębokich relacji z innymi i lepszym rozumieniem samego siebie. Są to czynniki kluczowe w prewencji przyszłych problemów psychologicznych i zachowań ryzykownych.
Koszt – który zostanie pokryty ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień - nie jest mały, bo wyniesie aż 80 tys. zł, ale uzyskane efekty wydają się niewspółmiernie wysokie w stosunku do tego. Poprzez aktywne uczestnictwo w historii bohaterów warsztatów, dzieci nauczą się jak rozróżniać swoje i innych uczucia, nazywać je, komunikować się zgodnie z duchem porozumienia bez przemocy, czekać na swoją kolej, zarządzać trudnymi emocjami i pomagać je przeżywać rówieśnikom.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wiktoryna 26.01.2023 10:02
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy. Bądź pierwszy, dodaj swój komentarz. =========== Nie prawda. Komentarze poszły tylko ocenzurowane bo anty-Kościelne.

Frank 26.01.2023 10:01
Cenzuro! Odpuść!

Frank 25.01.2023 21:02
uwaga na Bajki biblijne - one pozostawiają trwały ślad na psychice dziecka. W książce "Śluby milczenia" podają autorzy taki fakt. W mieście Camming, na przedmieściu Atlanty katolicka sekta Regnum Christi założyło w roku 1993 szkolę o nazwie Pinecrest. Tresa Murray, której córka uczęszczała tam do trzeciej klasy chciała popełnić samobójstwo "... by sie spotkać z Chrystusem" (str. 344)

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama