Świeradowski magistrat w 2022 roku wydał 33 koncesje na sprzedaż alkoholu w 83 punktach sprzedaży. Okazuje się, że mieszkańcy i turyści wydali w świeradowskich sklepach, hotelach i restauracjach aż 20,3 mln złotych na alkohole. W porównaniu z rokiem 2021 to aż 40% więcej. Najbardziej, bo aż o 62% wzrosła sprzedaż lżejszych alkoholi, tych do 18%. Najwięcej mocnych trunków sprzedały stacje benzynowe i sklepy, niemal połowę (48%) sprzedanego tam alkoholu stanowiły wódki.
Jednak z czego wynika tak duże zainteresowanie napojami wyskokowymi w Świeradowie-Zdroju? Z pewnością ma tu znaczący wpływ cały czas rosnąca liczba turystów i rozrastająca się baza noclegowa. W porównaniu z innymi górskimi kurortami, jak Karpacz czy Szklarska Poręba, Świeradów nadal notuje najmniejszą sprzedaż alkoholu.
"Jeśli wzrost sprzedaży alkoholu wynika z przyrostu miejsc noclegowych, to nie ma obaw. Ale jeśli jest to wzrost spożycia per capita, to niedobrze." - napisał w mediach społecznościowych Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.
Większe spożycie alkoholu w kurorcie, to większe wpływy z opłat koncesyjnych. Z tego tytułu do miejskiego budżetu wpłynęło niemal 400 tys. zł. (391 382,27 zł) i są to środki, które miasto musi przeznaczyć na przeciwdziałanie skutkom uzależnień.
Napisz komentarz
Komentarze