Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Błotnista droga przez mękę mieszkańców ul. Jałowcowej

Mieszkańcy ul. Jałowcowej w Lubaniu już dwie dekady docierają do domów drogą szutrową. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że szutrowa droga wiosną, jesienią i zimą zamienia się w błotniste grzęzawisko. Przez lata odbyło się sporo spotkań z władzami i powstało kilka koncepcji rozwiązania problemu, jednak żadne nie doczekało się realizacji. Tym razem mieszkańcy wystosowali petycję do Gminy - nie szczędzą gorzkich słów, ale też wskazują rozwiązanie.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Mieszkańcy ul. Jałowcowej w Lubaniu właściwie od dwóch dekad walczą o asfaltową drogę do domów. Dotychczas droga gminna jest drogą szutrową, a jej stan techniczny można spokojnie ocenić jako zły, mimo że Gmina regularnie inwestuje w bieżące naprawy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że droga jest wykorzystywana przez ciężki sprzęt rolniczy, co z pewnością nie ułatwia sprawy. Mieszkańcy zwracają też uwagę, że nie tylko droga jest problemem. Tak jak na drogę, tak na uliczne oświetlenie czekają od lat - czyli po ciemku i w błocie przynajmniej do kostek. 

Droga, o której mowa, znajduje się w fatalnym stanie technicznym i wymaga natychmiastowej interwencji. Potężne dziury oraz koleiny, które powstały narażają na poważne uszkodzenia jeżdżące samochody oraz narażają nasze zdrowie, gdyż dodatkowo nie ma oświetlenia. Ponadto już po wystąpieniu choćby niewielkich opadów deszczu na drodze pojawia się błoto. Natomiast w okresie letnim podczas suszy po przejechaniu samochodów unoszą się tumany kurzu, który osiada na elewacjach, nie mówiąc już o otwieraniu okien oraz szkodliwości dla zdrowia. Korzystanie z tej drogi stało się niezwykle uciążliwe i niebezpieczne dla pieszych. 

Przejechanie kilka razy do roku równiarką nie polepsza istniejącego stanu drogi.

Jest to droga do gruntów rolnych, przy drodze usytuowane jest bardzo duże gospodarstwo rolne (silosy), a także stawy hodowlane. Za stawami wyjazd w pola w kierunku północnym. Od strony południowej oraz na końcu drogi pola uprawne w związku z tym ciężki sprzęt rolniczy, który przemieszcza się po tej drodze dodatkowo powoduje to, że droga nie nadaje się ko użytku. Rolnik, który przy tej drodze ma swoje gospodarstwo rolne ma utrudnioną działalność.

Ulica Jałowcowa nie jest nową lokalizacją na mapie naszej gminy. Od ponad dwudziestu lat płacimy duże podatki.

Pragniemy podkreślić, iż przedstawiciele władz naszej gminy Lubań wielokrotnie składali obietnice w tej sprawie, jednak do chwili obecnej mieszkańcy nie doczekali się żadnej pomocy, a stan drogi z każdym dniem jest coraz gorszy. - napisali mieszkańcy w petycji do Wójt Gminy Lubań.

Mieszkańcy w swojej petycji podkreślają, że utrzymanie dróg gminnych w należytym stanie jest podstawowym zadaniem Gminy i czują się niesprawiedliwie traktowani. Nie czekali jednak dłużej na zaangażowanie Gminy Lubań i wskazali w petycji, że pieniądze na budowę drogi można spróbować pozyskać z dotacji celowych budżetu Województwa Dolnośląskiego na ochronę, rekultywację i poprawę jakości gruntów rolnych. To źródło finansowania wskazała mieszkańcom Teresa Zembik, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, która zaangażowała się w sprawę. 

Wskazanie finansowania nie jest jednoznaczne z jego otrzymaniem, oczywiste jest, że o dotacje trzeba wystąpić, spełnić wymagania i uzyskać pozytywna opinię Urzędu Marszałkowskiego. Trzeba mieć też świadomość, że tegoroczne wnioski będą dotyczyły dotacji w roku 2024, więc i tak ewentualna budowa drogi to pieśń przyszłości. Zapytaliśmy jednak Wójt Gminy Lubań o stanowisko w tej sprawie i jakie Gmina ma plany na rozwiązanie tego problemu:

Oczywiście stosowne zapytanie jest już konstruowane i lada moment będzie do Urzędu Marszałkowskiego przesłane, choć program dopiero rozpoczyna się pod koniec roku. Gmina jak najbardziej po fundusze chce sięgnąć, ale drogę może wybudować dopiero jak fundusze dostaniemy. Na dziś Gmina ustosunkuje się do petycji, którą dostała, czyli nawiąże kontakt z Urzędem Marszałkowskim, zrobimy zapytanie czy droga się kwalifikuje, jeżeli się zakwalifikuje to złożymy stosowny wniosek. - powiedziała nam wczoraj Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka, wójt Gminy Lubań. 

Mieszkańcom ulicy Jałowcowej pozostaje nadal uzbrajać się w cierpliwość i czekać na złożenie i rozpatrzenie wniosku o fundusze z Urzędu Marszałkowskiego. Niestety oznacza to, że przynajmniej przez najbliższe dwa lata nic na ich drodze się nie zmieni.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Uniegoszcz 15.02.2023 11:21
Wczoraj sąsiedzi poczytali i sie wkurzyli. Stwierdzili że Moniuszki to kpina, to nie nasza sprawa, to podlegało pod miasto więc tam poszedł wałek. Aby nie zostać wyrolowanym jak na Moniuszki chcą iść na radę gminy aby zadać pytanie dlaczego kilkuletnia prywatną drogę do gospodarstwa gdzie gospodarz rozsprzedał prywatnie kawałek pola jest rozpatrywana pod katem asfaltowania gdy na Uniegoszczy ludzie budują się na działkach rodziców i dziadków od 30 lat i nie można się nic doprosić. Sąsiedzi sugerują - może Pisarzowice dogadają się i przyłączą aby wrazić swoje zdanie na którejś radzie gminy. Trzeba też zadać pytanie pani radnej czemu nie reaguje na pisma innych a cwaniaczką idzie na rękę - co to za układy.

Mirka50 14.02.2023 09:40
Dobrze że jest artykuł - rozjaśnił sytuacja. Razem z sąsiadami złożymy do gminy o harmonogram kolejności asfaltowani dróg gminnych. W Pisarzowicach było już osiedle i składaliśmy wnioski o drogę gdy w miejscu Jaśminowej rosły zboża i widać że cwaniaki chcą obecnie wykolegować wszystkich. Podobnie widzi to koleżanka z Uniegoszczy na Radostów. Jak będą nadwyżki w budżecie gminy ma być tak jak długo się czeka a nie po znajomości i po kumotersku. Też złożymy wniosek do Wrocławia gdzie zaznaczymy ile się czeka i na co już wyłożyliśmy. My w Pisarzowicach prywatnie się złożyliśmy i wysypaliśmy szutrem a tam z tego co widać nic - zero inicjatywy.

Lu123 12.02.2023 12:06
Co to za pretensje - jak ktoś kupił działkę przy polnej drodze ma polną drogę Ani ustawa z 1985 roku ani z 1990 roku nie zobowiązuje gminy do przebudowy dróg na prośby właścicieli działek - jest to tylko dobra wola gmin która może być podyktowania m. in. środkami budżetowymi. Wyroki sądów administracyjnych mówią że ustawa o samorządzie gminnym ma charakter ustrojowy i nie stanowi samodzielnej normy kompetencyjnej. Z przepisów wynika ponadto że przy drogach polnych to na własicielach terenów przyległych którzy korzystają z drogi spoczywa obowiązek utrzymania drogi. Bezpodstawne pretensje.

Szutrówka 10.02.2023 12:46
Kiedy to się skończy.Ci co z polnej drogi stworzyli ulicę Jałowcową wcześniej podobnie postępując osiągnęli cel na Moniuszki. Sprzedali działki za ulica Górną i Chopina gdzie stworzono Moniuszki a miasto za fri położyło nowiutki dywanik asfaltowy. No fajni - nie, nie jest fajni. Granda zważywszy że wjazdem z Chopina na Moniuszki jest dalsza część Chopina przy której stoją przedwojenne domy gdzie do dziś jest szutrówka a wiosną brnie się w błocie bo woda ścieka z kamiennej Góry. Jak by tam ludzie drugiej kategorii mieszkali. Jak w filmie Barei - jak ktoś czeka prawie 80 lat to jak poczeka jeszcze 10 to procentowo niewiele, ale jak ktoś czeka 1 rok to kolejny rok procentowo to bardzo wiele - nie można sobie na to pozwolić więc myk nowiutki dywanik asfaltowy. Ponadto drogi w gminie są w opłakanym stanie - popękana siatka. Były stworzone do nacisku furmanek lub małych traktorów z przyczepami a nie obecnych ciężkich maszyn rolniczych i przyczep o tonażu jak w tirach. Drogi pękają, poddają się że na koleinach można miskę olejową lub tłumik urwać. To tu trzeba przeznaczyć pieniądze na wzmocnienie i remont dróg bo nie będzie zaraz po czym jeździć a nie za państwowe pieniądze rolnikowi i kilku cwanym osobą przerobić drogę polną w elegancką drogę asfaltową. Wszyscy kupili działki z drogą polną jako dojazdową - chcą asfaltówki - to proszę sobie wybudować. Macie to za co zapłaciliście - nikt nikomu nic nie zabrał, nikt nikomu nic nie jest dłużny ani zobowiązany

Z kościelnika 10.02.2023 22:31
W Kościelniku na przeciwko Świetlicy Bachusa do dzisiaj nie doczekaliśmy się asfaltu - pięć domów przedwojennych, pensjonat dla gości i kładka piesza do Jałowca a tutaj cwaniaki kupili kawałek pola, wybudowali się w polu przy polnej drodze i żądają drogi asfaltowej - kpina.

Kolo 11.02.2023 16:51
Zapytajcie radnego jakie złożył wnioski do budżetu? Pytanie czy wnioskował ocokolwiek .

Księxx 12.02.2023 10:45
Tak jak piszesz - świństwo. Prywaciarz sprzedał działki na Moniuszki a miasto z pieniędzy na asfaltowanie drugiej części Chopina zrobiło cwaniakom ul. Moniuszki. Jedni mają a drudzy na lodzie. Ten sam prywaciarz, następni z działkami przy polnej drodze i ta sama śpiewka. Chcą drogi asfaltowej to sobie zrobić. Kupione przy polnej drodze u prywaciarza więc należy sobie wybudować a nie znowu zabiorą biednym nieporadnym ludziom w jednym miejscu aby cwaniakom zrobić za darmo.

Uniegoszcz 09.02.2023 22:39
Mogłem kupić tam działkę lub przy drodze asfaltowej na Radostów. Ta druga była o 1/3 droższa ale wyjazd na drogę asfaltową. Każdy wybiera co chce i za to płaci. Wasze pretensje są nieuzasadnione - nikt nikogo do niczego nie zmuszał - gały widziały co brały. Kupiliście działke z polną drogą do gospodarstwa i tyle, jak wam nie pasuje to zapłaćcie za asfalt. Ja zapłaciłem - dlaczego macie być lepsi lub uprzywilejowani. Mi i mi podobnym nikt nic nie dał za darmo - za co płace to mam.

Jaxxx 09.02.2023 11:39
Jałowcowa to w pełni prywatna inwestycja i inwestor powinien to załatwić. Pieniądze gminne powinny iść na inwestycje gminne i remonty gminnych dróg,

?? 09.02.2023 13:03
Akurat to jest gminna droga,nie prywatna.

Jaxxx 09.02.2023 13:42
Wszędzie drogi są gminne, w szczere pole też. Ważne jest że wokół tej drogi pola ma jedna osoba, ta osoba wybudowała tam sobie przy polnej drodze na polu gospodarstwo a następnie wzdłuż jej posprzedawała działki czyli to prywatna inwestycja - drogę powinien zrobić inwestor.

?? 09.02.2023 21:49
"Harcerska Góra"też działki prywatne były.Inwestorzy to zrobili,czy gmina i miasto?Idąc tym tokiem myślenia co wyczytać można w komentarzach to najlepiej nic nie robić,a jeszcze lepiej się cofać.A później dziwią wszyscy że młodzi wyjeżdżają.

Jojo 10.02.2023 11:47
Ktoś kto kupił działkę przy drodze polnej za śmieszne pieniądze ma droge polną i sam się cofa a teraz chce z cwaniactwa nadrobić za pańswowe pieniądze - obłuda i cynizm. Ponadto na Harcerskiej Górze były to drogi miejskie ujęte jako utwardzone do wyrobiska, kopalni która już nie istnieje. Inwestycja była mało udana że nie zdążyli zrobić prawidłowo dróg ale na papierze istniały i inny charakter drogi - to nie droga polna

?? 12.02.2023 12:14
Jojo 10.02.2023 11:47
Ktoś kto kupił działkę przy drodze polnej za śmieszne pieniądze ma droge polną i sam się cofa a teraz chce z cwaniactwa nadrobić za pańswowe pieniądze - obłuda i cynizm. Ponadto na Harcerskiej Górze były to drogi miejskie ujęte jako utwardzone do wyrobiska, kopalni która już nie istnieje. Inwestycja była mało udana że nie zdążyli zrobić prawidłowo dróg ale na papierze istniały i inny charakter drogi - to nie droga polna
Jeżeli mieszkasz długo w Lubaniu to wiesz że tam były kiedyś drogi polne.I ludzie kupowali działki przy drodze polnej.Skoro wyrobisko juz nie funkcjonuje to równie dobrze mogliby nie robić,bo po co?Ale zrobili i chwała im za to i sie nawet ciesze.A co do drogi Jałowcowej to tak samo byla i jest już na mapach pruskich,ona nie istnieje od 2 lat

Jojo 12.02.2023 23:09
Liczy się to co jest na papierze. Jałowcowa to gminna droga polna od dawien dawna i tak zostanie a drogi na Harcerskiej nie były drogami polnymi - wygląd nie ma znaczenia. Po co bzdurne komentarze i naciąganie nie wiadomo czego.

Mirka50 09.02.2023 09:56
Bardzo przepraszam - tam działki sprzedawał prywatny właściciel i od niego mieszkańcy powinni żądać zrobienia drogi. W Pisarzowicach przed sklepem z kwiatami ludzie też pokupowali działki po przekształceniach z pól rolniczych od prywatnych właścicieli i gmina dróg im nie robiła a domy powstawały wcześniej niż przy Jałowcowej. Podobnie jest w Olszynie przed Mebelandem, Henrykowie,Kościelniku, Uniegoszczy w kierunku na Radostów. Mało tego - w gminie są budynki przedwojenne stojące w ciągu przy drogach do dzisiaj szutrowych w złym stanie że można koło urwać gdzie ludzie sami je poprawiają bo gmina nie reaguje. Czym Jałowcowa jest lepsza od innych zwłaszcza że to prywatny inwestor wzdłuż polnej drogi sprzedawał działki - to jego sprawa zamienić ją z drogi do pól rolniczych gdzie jeździły dotychczas traktory z pługiem na drogę do działek a następnie nieruchomości z domami mieszkalnymi.

Naiwny kupuje 10.02.2023 09:01
Dokładnie, taką samą sytuację znam , wprawdzie tam też była droga która widniała jako polna ale mieszkańcy przed kupnem działek mieli zapewnione że droga będzie w akcie notarialnym. Gmina zwlekała z drogą mieszkańcy poszli do sądu i właściciel działek jakąś tam kwotę mieszkańcom zwrócił za czas zwłoki i z tego co wiem do budowy drogi też coś dołożył. Tu kupili z drogą polną to mają drogę polną . Takie rzeczy zabezpiecza się przed kupnem

Jari 09.02.2023 08:58
To jest droga którą miały jeździć traktory do pół. To że prywatny inwestor przekształcił pole rolnicze na działki budowlane i sprzedał jako działki nic nie zmienia z punktu widzenia miasta, mało tego powinno zażądać od przekształającego pole na działki budowę drogi. Ci co kupili działki powinni to wyegzekwować od sprzedawcy działki lub sami wybudować- cena była atrakcyjna bo to było pole. Co do tego ma miasto - żadnego interesu z tego nie miało. Cwaniacy kupili tanio działki a teraz chcą aby miasto uzbroiło i wybudowało wszystko - kpina. Trzeba kupować działki z zagwarantowaną przez miasto drogą i infrastrukturą jak na Zawodowskiej czy za PKS a nie dziś pretensje.

Naiwny kupuje 10.02.2023 09:05
Czy tak tanio nie wiem bo kiedyś się dowiadywałem to tanie nie były, a inwestora mogą teraz cmokać w worek bo widzieli co kupują. Kupili przy drodze do pól to mają ją

Kolo 09.02.2023 05:56
Był kandydat z Uniegoszczy na wójta, wybraliście populistyczne obiecanki typu ośrodek zdrowia, Kwisa itd. Obecnie mamy kłamstwa,nagonki ,nadużycia finansowe oraz masę zdjęć na FB

Józek. 08.02.2023 23:48
Zapraszam na ul Skalniczą.

Nos 08.02.2023 18:56
Dzialki sprzedał prywatny wlasciel niech zrobi drogę

Xxx 08.02.2023 18:29
Porywające tłumaczenie w sprawie drogi. Co się dziwić gdy wójt Małgorzata Hercun Dąbrowicka publicznie oświadcza, że świadomie wydaje pieniądze, niezgodnie z prawem. Bezczelnie, arogancko i personalnie oskarżają radnych, a gdy prawda wychodzi na jaw znikają posty i komentarze. Nawiązuje się pytanie w jakim celu było to zrobione, a gdy pojawia się problem typu droga ukazuje się lakoniczna odpowiedź. To jest przykład nowoczesnego, gospodarczego zarządzania gminą Lubań. Wypadało by się jeszcze zapytać sołtysa i sołtyskę czy są dumni z siebie, również przekazując nieprawdziwe informację.

? 08.02.2023 18:14
Gmina ustosunkuje się do petycji w sprawie dotacji, a co robiła do tej pory Pani wójt. Czyżby dostała olśnienia, że można składać wnioski o dotacje? Zamiast stworzyć za 50 tys zł bezsensowną koncepcję to trza było zrobić dokumentację, wystąpić o dofinansowanie i zrobić drogę we własnych granicach, a nie wymyślać jakieś bajeczki o jakimś rondzie za 10 czy 15 milionów.

Ja-cuś 08.02.2023 17:49
Czekali na fotki aż się po deszczach rozmyje. Grabiami wyrównać - a jak pada to jeździć ostrożnie i nie wymywać na drodze dziur.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama