Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 11:20
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Nowe zasady kontroli drogowej. Lepiej znać je na pamięć

Kierowcy zapominają, jak muszą się zachować, gdy zatrzyma ich policja. Lepiej znać te zasady, bo za ich złamanie grozi 30 tysięcy grzywny.

Taką grzywnę może nałożyć sąd, gdy sprawę skieruje do niego policja. A może tak zrobić, bo działające od kilkunastu miesięcy przepisy jasno wskazują, jak podczas kontroli drogowej ma się zachować kierowca. Tymi przepisami uprawnienia funkcjonariuszy zostały mocno wzmocnione.

Dłonie na kierownicy

„To ma im pomóc w okiełznaniu potencjału niektórych kontrolowanych. Dziś kierujący ma nie tylko obowiązek zatrzymać pojazd na widok policjanta machającego lizakiem. Lista jego powinności jest zdecydowanie dłuższa” – przypomina serwis moto.pl

Chodzi dokładnie o to, że po zatrzymaniu pojazdu kierujący powinien uchylić szybę, przygotować dokumenty swoje i pojazdu i położyć dłonie na kierownicy.

Ma oczekiwać podejścia policjanta do pojazdu. Na prośbę mundurowego ma zgasić silnik i włączyć światła awaryjne. Może także zgodnie z poleceniem opuścić pojazd.

„Bez wyraźnej prośby (czy też polecenia) z wnętrza auta lepiej nie wychodzić. Najlepiej nawet nie odpinać pasów bezpieczeństwa czy nie otwierać drzwi” – zaznacza serwis.

Na co jeszcze trzeba uważać?

  • Policjant może kazać poddać się badaniu alkomatem,
  • Policjant może kazać udostępnić pojazd pod kątem przeprowadzenia badania technicznego.

„Nerwowe ruchy, niewykonywanie poleceń funkcjonariusza czy samowolne wysiadanie z pojazdu może zostać odczytane jako próba zagrożenia jego bezpieczeństwu. Skutek? Podjęcie próby obezwładnienia. A w kolejnym kroku policjant będzie mógł oskarżyć kierowcę o – w najlepszym razie – utrudnianie czynności ”– podkreśla serwis, cały czas uczulając, że w „powietrzu wisi” grzywna w wysokości 30 tys. zł

Lepiej także przyswoić sobie zasadę, że w terenie zabudowanym auto może zatrzymać zarówno oznakowanym, jak i nieoznakowany radiowóz, policjant w mundurze lub w cywilu. Poza terenem zabudowanym prawo do przeprowadzenia kontroli drogowej ma tylko policjant w mundurze.

„Umundurowany funkcjonariusz po zatrzymaniu musi się przedstawić i podać powód zatrzymania. Legitymację pokazuje tylko na prośbę kontrolowanego. Policjant bez munduru legitymację powinien okazać bez prośby ze strony kierowcy. To jego obowiązek” – podkreśla serwis.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Hebel 10.02.2023 18:49
A to jest głupie prawo żeby nieoznakowany radiowóz z policjantem w dresach zatrzymywał pojazd do kontroli. Wysiądzie ruski z zaporożca, machnie blachą z aliexpresu albo portfelem z kawałkiem taśmy srebrnej klejącej i da ci w łeb bo masz wysiąść z a_uta najegopolecenie. Środek nocy, środek miasta. Mało było napadów z bronią i zabójstw z fałszywym radiowozem!

Mieczysław napoleon N. 10.02.2023 16:08
Nie wszystkie punkty do wykonania przez kierowcę są wlasciwe 1 zatrzymują mnie cywile nawet w mieście wywołuje u mnie lek. Błyśniecie mnie przed oczyma lengitymacja będąc w chwili uniesienia psuchplogicznego jest przy moim odbiorze niedokładne może mi to zrobić każdy cwaniak nie będący policjantem kontrola powinna być jasna i przejrzysta :policjant mundurowy i wóz oznakowany. Policjanci na akcji specjalnej owszem po cywilu i na dowolnych pojazdach. Dobrze że nie posiadam broni bo że strachu o własne życie mógłbym jej uzyc.

czesio 10.02.2023 15:44
jeszcze chwila i zaczna strzelac do nas jak w USA bez powodu zaslaniajac sie ze nasze zachowanie zostalo "odczytane jako próba zagrożenia jego bezpieczeństwu" a co z naszym bezpieczenstwem to jest dosc szara strefa samooceny sytuacji czy kazdy mundurowy sie do tego nadaje? czy bedzie opdowiednio przeskolony z naszych podatkow? czy beda robic co im sie podoba bo przeciez on jest pan wladza... ciekawe jak to bedzie ...?

zulu 10.02.2023 15:28
Pętla zaciska się coraz mocniej na szyi Polaków.

Wiktoryna 10.02.2023 15:03
Przede wszystkim trzeba wiedzieć gdzie jest i okazać na żądanie: gaśnicę i trójkąt odblaskowy. Polecam te wiedzę szczególnie tym którzy korzystają z pożyczonych pojazdów. Brak tych elementów wyposażenia albo poszukiwanie dopiero podczas kontroli - to pewny i uzasadniony mandat

Prawnik 10.02.2023 11:09
Piszecie bzdury i osoby niestety nieobeznane z obowiązującymi doktrynami prawa a także orzecznictwem SN poddają się bezcelowym kontrolom jak owce na rzeź. W obecnym prawodawstwie nie ma czegoś takiego jak bezprawna rutynowa kontrola drogowa! Musi zaistnieć konkretny powód polegający na popełnieniu wykroczenia bądź przestępstwa. Prawidłowo jadący pojazd zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich nie ma prawa być zatrzymany. Każdy kierowca takiego pojazdu może odmówić legitymowania nie ponosząc żadnych sankcji prawnych/ vide -Wyrok Sądu Najwyższego a także art.51 ust. 1 i 2 Konstytucji RP !!!!!!! Przestańcie ludzi wprowadzać w błąd i robić 2 Białoruś. Czasy milicji i jej komunistyczny zamordyzm dawno minęły.

Ignac 10.02.2023 10:54
30 tys ,a który sąd wyda taki wyrok ta kasa dla Pis,u i jego elektoratu który ze względu na wiek każdego dnia maleje i całe szczęście. Jakie to państwo prawa skoro minister 0 chroni pedofilii w koloratkach ,niech każdy z was w internecie sprawdzi statystyki dziś na 846 odsiadujących karę w więzieniu za pedofilie tylko dwóch jest duchownych ,,,jeden ksiądz, i jeden zakonik .Państwo prawa Buuuuhhaaaaaa dno dna .

Jan 10.02.2023 10:50
Niech Serwis powie, czy po za terenem zabudowanym, po zmroku, nawet jak jest oznakowany radiowóz, muszę się zatrzymać czy mogę kontynuować do miejsca oświetlonego - względnie bezpiecznego i nie zostanie to uznane za próbę ucieczki??

Jwp 10.02.2023 10:25
To nic nowego. Tak należało postępować wcześniej.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama