Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 25 kwietnia 2025 02:43
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Lubański punkt konsultacyjny. Bezcenne konsultacje

Zwiększono czas pracy specjalistów zatrudnionych w lubańskim punkcie konsultacyjnym. Jest to wynik wzrostu ilości osób zgłaszających się po wsparcie.
Lubański punkt konsultacyjny. Bezcenne konsultacje

Autor: pixabay

Na terenie miasta Lubań od 2018 roku funkcjonuje Punkt Konsultacyjny dla Osób i Rodzin z Problemem Uzależnienia oraz Przeciwdziałania Przemocy. W tym miejscu można otrzymać bezpłatną pomoc: konsultanta, radcy prawnego, terapeutów z zakresu uzależnień od alkoholu i narkotyków, psychologa/specjalisty ds. przemocy. Nadzór nad punktem konsultacyjnym pełni Pełnomocnik Burmistrza ds. uzależnień i patologii społecznych w Urzędzie Miasta Lubań. Działalność punktu kierowana jest do osób uzależnionych oraz członków ich rodzin i skupia się na motywowaniu do zmiany szkodliwych zachowań, podjęcia psychoterapii oraz korzystania z pomocy grup wsparcia. Jednocześnie specjaliści udzielają porad i prowadzą konsultacje telefoniczne. Przy tym pomagają zrozumieć zjawisko przemocy domowej, a w przypadku jej diagnozy inicjują interwencję. Na wsparcie można liczyć również po zakończonym leczeniu odwykowym. W punkcie gromadzone są aktualne informacje na temat dostępnych miejsc pomocy i kompetencji poszczególnych służb i instytucji z terenu gminy, które są włączone w systemową pomoc dla rodziny oraz przyjmowane są wnioski do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubaniu.

Z biegiem lat do punktu zgłasza się coraz więcej osób. Ma to związek z tym, że na terenie miasta Lubań nie funkcjonuje żadna placówka medyczna zajmująca się leczeniem uzależnień. Mimo że terapia możliwa jest jedynie w placówkach medycznych (w punkcie nie prowadzi się terapii, a jedynie działania informacyjne, edukacyjne, rozwojowe, wspierające) to pierwszy krok często wykonywany jest właśnie w kierunku punktów informacyjno-konsultacyjnych. Ponadto stale rosnąca świadomość mieszkańców na temat uzależnień lub przemocy oraz faktu, że nie musi to być problem zamknięty w czterech ścianach, dodaje odwagi w poszukiwaniu profesjonalnej pomocy. Potrzebę działania punktu potwierdzają statystyki. W 2020 roku konsultant przyjął 649 osób, rok później zgłaszających było już 860 (w tym 505 kobiet i 355 mężczyzn). Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Urząd Miasta Lubań, na miarę posiadanych środków, stara się zwiększać skalę udzielanej pomocy. W pierwszym kwartale 2022 roku zostały uruchomione edukacyjno-rozwojowe grupy wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych. Poza tym od 2023 roku zwiększono czas pracy psychologa do 10 godzin tygodniowo, a specjalisty do spraw narkomanii z 6 godzin miesięcznie do 12. Zainteresowanie usługami punktu jest sygnałem zasadności podejmowania działań w tym zakresie.

Siedziba Punktu Konsultacyjnego mieści się przy ulicy 7 Dywizji 14 (na parterze przybudówki Urzędu Miasta Lubań), tel. kontaktowy: 75 646 44 55. Szczegółowe godziny pracy specjalistów można znaleźć w każdym wydaniu Ziemi Lubańskiej na stronie 23 w dziale Ogłoszenia. Więcej informacji można uzyskać u Pełnomocnika ds. uzależnień i patologii społecznych pod nr tel. 75 646 44 26.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndreTreść komentarza: To po co ta unia nakazy i zakazy kontrole na granicy chyba jest gorzej niż jak wchodziliśmy do tej teraz pseudo Unii.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Granica znów stoi. Korek na A4 sięgnął 15 km, zablokowane także inne przejściaAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Przy okazji - czy w tym temacie też wielebne mniszki coś tam macie? Bolesne milczenie Kościoła. Za drzwiami pralni sióstr magdalenek działa się tragedia... 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-96. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy 10 000 kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr magdalenek były powszechnie akceptowaną przez społeczeństwo i władze instytucją, która pozwalała pozbyć się niewygodnych („upadłych”). „Pralnie” zaczęły znikać wraz ze zmianami w życiu społecznym, a także, kiedy przestały być opłacalne. Ostatni azyl zamknięto 25 września 1996 roku.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:31Źródło komentarza: Wystawa "Przetrwać na przekór losowi"Autor komentarza: YettiTreść komentarza: Nie zapisał się ten Santo Subito zbyt chlubnie w tym swoim pontyfikacie, a jeszcze mu nasz Duduś zafundował dzień żałoby. Tymczasem 1. Nie wskazał Rosji jako agresora a miał okazję jako - niby prawy chrześcijanin; 2. Nie udostępnił archiwów w sprawach pedofilów i innej maści seks dewiantów; 3. Nie wyeliminował z szeregów kapłaństwa zboczeńców seksualnychData dodania komentarza: 24.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna Ojca ŚwiętegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: jest po kilka na każdym piętrze więc nie kłam PO*****Data dodania komentarza: 24.04.2025, 20:42Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama