Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 15:21
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Lubański punkt konsultacyjny. Bezcenne konsultacje

Zwiększono czas pracy specjalistów zatrudnionych w lubańskim punkcie konsultacyjnym. Jest to wynik wzrostu ilości osób zgłaszających się po wsparcie.
Lubański punkt konsultacyjny. Bezcenne konsultacje

Autor: pixabay

Na terenie miasta Lubań od 2018 roku funkcjonuje Punkt Konsultacyjny dla Osób i Rodzin z Problemem Uzależnienia oraz Przeciwdziałania Przemocy. W tym miejscu można otrzymać bezpłatną pomoc: konsultanta, radcy prawnego, terapeutów z zakresu uzależnień od alkoholu i narkotyków, psychologa/specjalisty ds. przemocy. Nadzór nad punktem konsultacyjnym pełni Pełnomocnik Burmistrza ds. uzależnień i patologii społecznych w Urzędzie Miasta Lubań. Działalność punktu kierowana jest do osób uzależnionych oraz członków ich rodzin i skupia się na motywowaniu do zmiany szkodliwych zachowań, podjęcia psychoterapii oraz korzystania z pomocy grup wsparcia. Jednocześnie specjaliści udzielają porad i prowadzą konsultacje telefoniczne. Przy tym pomagają zrozumieć zjawisko przemocy domowej, a w przypadku jej diagnozy inicjują interwencję. Na wsparcie można liczyć również po zakończonym leczeniu odwykowym. W punkcie gromadzone są aktualne informacje na temat dostępnych miejsc pomocy i kompetencji poszczególnych służb i instytucji z terenu gminy, które są włączone w systemową pomoc dla rodziny oraz przyjmowane są wnioski do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubaniu.

Z biegiem lat do punktu zgłasza się coraz więcej osób. Ma to związek z tym, że na terenie miasta Lubań nie funkcjonuje żadna placówka medyczna zajmująca się leczeniem uzależnień. Mimo że terapia możliwa jest jedynie w placówkach medycznych (w punkcie nie prowadzi się terapii, a jedynie działania informacyjne, edukacyjne, rozwojowe, wspierające) to pierwszy krok często wykonywany jest właśnie w kierunku punktów informacyjno-konsultacyjnych. Ponadto stale rosnąca świadomość mieszkańców na temat uzależnień lub przemocy oraz faktu, że nie musi to być problem zamknięty w czterech ścianach, dodaje odwagi w poszukiwaniu profesjonalnej pomocy. Potrzebę działania punktu potwierdzają statystyki. W 2020 roku konsultant przyjął 649 osób, rok później zgłaszających było już 860 (w tym 505 kobiet i 355 mężczyzn). Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Urząd Miasta Lubań, na miarę posiadanych środków, stara się zwiększać skalę udzielanej pomocy. W pierwszym kwartale 2022 roku zostały uruchomione edukacyjno-rozwojowe grupy wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych. Poza tym od 2023 roku zwiększono czas pracy psychologa do 10 godzin tygodniowo, a specjalisty do spraw narkomanii z 6 godzin miesięcznie do 12. Zainteresowanie usługami punktu jest sygnałem zasadności podejmowania działań w tym zakresie.

Siedziba Punktu Konsultacyjnego mieści się przy ulicy 7 Dywizji 14 (na parterze przybudówki Urzędu Miasta Lubań), tel. kontaktowy: 75 646 44 55. Szczegółowe godziny pracy specjalistów można znaleźć w każdym wydaniu Ziemi Lubańskiej na stronie 23 w dziale Ogłoszenia. Więcej informacji można uzyskać u Pełnomocnika ds. uzależnień i patologii społecznych pod nr tel. 75 646 44 26.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KatonTreść komentarza: Ateiści nie są tak zdemoralizowani jak katolicy! Fals - obłuda i hipokryzja to cechy tych wyznawców. Historia i życie współczesne dostarczają tego wystarczające dowody.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: Krycha-MychaTreść komentarza: Słusznie! Ksiądz może to i dzieci mogą kolędować po kasę...Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:35Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: RedemptorTreść komentarza: Wielebny! Nie dyskutuję z laikami w tym temacie bo nie miejsce i szkoda czasu i nie ma gwarancji że cokolwiek są w stanie zrozumieć. Przestępstwa zniesławienia i zniewagi należą do grupy przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej. Stanowią one przejaw ochrony życia prywatnego, zagwarantowanej w art. 47 Konstytucji. Przestępstwa te jakkolwiek mogą się wydawać podobne, różnią się w sposób zasadniczy, stanowić dwa odrębne typy czynów zabronionych pod groźbą kary. Zniesławienie związane jest przede wszystkim z działaniami mającymi poniżyć jednostkę w opinii publicznej. Zniewaga związana jest natomiast z okazaniem pogardy drugiej osobie. Przedmiotem ochrony przestępstwa zniesławienia jest godność, dobre imię, świadomość własnej wartości i szacunek do samego siebie. W przypadku zniewagi przedmiotem ochrony jest przede wszystkim cześć człowieka. Zatem - trzeba się zdecydować jaki zarzut i na jakiej podstawie postawić. Jest też problem: katolik czy katoliczka.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:33Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Dzięki temu pijakowi wzrosną składki OC .Data dodania komentarza: 5.11.2024, 11:34Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama