Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 23:27
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Na policję, czy do banku? Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

Utracone dokumenty najpierw należy zastrzec w banku. Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników systemu.
Na policję, czy do banku? Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami (zobacz listę banków).
    • Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ.
    • Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
    • Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).
  2. Powiadomienie Policji – o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa.
  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu
    • informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie gov.pl.

Podkreślamy, że w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista Uczestników, dla bezpieczeństwa całego Systemu, jest jednak objęta tajemnicą.

Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają (lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób).

Dlaczego warto zastrzec utracone dokumenty?

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Aby dowiedzieć jak można się przed tym ochronić zachęcamy do zapoznania się z zawartymi na tej stronie informacjami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

RL 12.02.2023 21:54
A co z dokumentami, które znaleziono? Jak odniosłam do KPP w Lubaniu, usłyszałam: "to nie jest biuro rzeczy znalezionych". A był to dowód osobisty (nowy czyli bez adresu).

Krzysiek 12.02.2023 20:03
Polecam zapisać sobie numer do zastrzegania, bo w chwili kiedy liczyć się będzie czas, to zamiast konsultanta posłuchacie sobie w swoich bankach o usługach jakie oferują. Miałem sytuację, w której myślałem, że na moich oczach przejęto mi konto. Rodzi się olbrzymi stres i nerwowość. Do czasu zablokowania usług straciłem 35 minut (szukanie numeru infolini, automaty na IVR z automatycznym rozłączaniem i komunikatem "w tej chwili wszyscy konsultanci są zajęci, proszę zadzwonić później". W końcu zadzwoniłem na policję i tam podano mi ten numer. Wtedy po około 1,5 min. dodzwoniłem się do konsultanta a nie robota. Akurat wszystko skończyło się dobrze, ale wyobraźcie sobie gdyby rzeczywiście był włam, to konto byłoby pewnie ogołocone do zera.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama