Prawo do wsparcia w ramach programu Rodzina 500+ ustalane jest na okres roku – od dnia 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Rokiem kalendarzowym, który będzie brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego będzie rok 2016.
Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+
Formularze wniosków i innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o świadczenia wychowawcze udostępnia podmiot realizujący te świadczenia w danej gminie, w tym przypadku jest to ośrodek pomocy społecznej, właściwy dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się.
Wypełniony wniosek można złożyć osobiście, listownie lub online. W tym ostatnim przypadku, do wyboru są 4 kanały: Portal Informacyjno – Usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczna, PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) oraz ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej).
Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty, właściwe dla indywidualnej sytuacji rodziny wnioskodawcy, w tym także oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do danej formy wsparcia.
Przykładowe wzory wniosków w ramach Programu 500+ można pobrać pod adresem:
Najważniejsze zmiany w przepisach od 1 sierpnia 2017 r.
- konieczność ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców, w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze przez osobę samotnie wychowująca dziecko;
- nowe regulacje dotyczące stosowania przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu;
- nowe zasady ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
- składanie oświadczeń wyłącznie przez wnioskodawcę;
- rozszerzenie katalogu dochodów;
- zmiana w katalogu dochodów uzyskanych i utraconych;
- doprecyzowanie przepisów o opiece naprzemiennej;
- zmiana terminu uchylenia świadczenia;
- zmiana okresów przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz wypłacania świadczeń;
- osobiste stawiennictwo.
Napisz komentarz
Komentarze