- Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała – w usłudze Twój e-PIT - wstępnie wypełnione zeznania PIT-28, PIT-37, PIT-38 (nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej). Jeżeli podatnik zobowiązany do złożenia tych zeznań nie zamierza wprowadzać w swoim rozliczeniu podatkowym żadnych zmian, nie musi podejmować żadnych działań. W takim przypadku po 2 maja br. system informatyczny rozliczy podatnika samodzielnie na podstawie danych posiadanych przez Ministerstwo Finansów.
- Przepisy podatku dochodowego od osób fizycznych przewidują szereg ulg podatkowych i odliczeń. Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT można zobaczyć wszystkie możliwe ulgi i wybrać te, które podatnikowi przysługują i z których chce skorzystać. Są to m.in.: ulgi z tytułu darowizn, wydatków rehabilitacyjnych, odliczenia prorodzinne. Przy każdej z ulg pojawi się również objaśnienie warunków, które trzeba spełnić, aby je uzyskać. Jeśli w poprzednim roku odliczano np. ulgę prorodzinną na dzieci, system automatycznie zaznaczy ten parametr również w bieżącej deklaracji.
- W przypadku konieczności lub chęci zmodyfikowania wstępnie przygotowanego zeznania należy:
- wejść na stronę www.podatki.gov.pl
- w prawym górnym rogu ekranu wybrać (kliknąć) ikonę e-Urząd Skarbowy
- po wybraniu strony wyświetli się niebieski pasek z napisem „e-Urząd Skarbowy – zaloguj się”
- po kliknięciu pojawi się nowa strona z napisem „Zaloguj się” oraz „Wybierz sposób logowania:”
- poniżej pojawią się trzy opcje logowania:
- Login.gov.pl – tj. za pomocą danych Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej (m.in. PKO, Pekao, Santander, banki spółdzielcze, Inteligo) lub e-dowodu (trzeba dysponować specjalnym czytnikiem NFC lub telefonem obsługującym tę technologię)
- Aplikacja mObywatel (cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Umożliwia również logowanie do serwisów administracji publicznej)
- za pomocą danych podatkowych: PESEL lub NIP, data urodzenia oraz kwota przychodu za rok 2021 i 2022 (dane z zeznania za 2021 r. oraz z informacji PIT-11, PIT-11A/PIT-40A za 2022 r.). Dane dotyczące przychodu i dochodu muszą być różne od zera.
4. Po dokonaniu stosownych poprawek i uzupełnień, kiedy podatnik będzie już pewny, że wszystkie informacje są zgodne ze stanem rzeczywistym, trzeba zapisać zmiany i potwierdzić złożenie deklaracji klikając na niebieski przycisk „Akceptuj i wyślij”.
5. Po wysłaniu zeznania należy zwrócić uwagę czy pojawił się komunikat o złożeniu zeznania zawierający m.in. numer referencyjny nadawany przez system oraz informację „Status: PIT poprawnie złożony (status 200)”. Informacje te potwierdzają prawidłowe złożenia zeznania rocznego.
6. Pod ramką informującą o złożeniu zeznania znajdują się ikony (w niebieskich ramkach) umożliwiające m.in. pobranie UPO (urzędowe poświadczenie odbioru) oraz pobranie kopii złożonego zeznania. Warto pobrać te dokumenty i w formie Pdf zapisać na swoim komputerze lub nawet wydrukować.
7. W przypadku konieczności zapłaty podatku trzeba jej dokonać na mikrorachunek podatkowy, który należy wygenerować na stronie www.podatki.gov.pl wybierając u dołu strony ikonę „Mikrorachunek podatkowy”.
8. Podatek do zapłaty z zeznania rocznego za 2022 r. należy uiścić w terminie do 2 maja 2023 r.
9. Jeśli z zeznania wynika nadpłata, urząd skarbowy zwróci ją na rachunek bankowy zgłoszony wcześniej w urzędzie lub wskazany w zeznaniu. W przypadku niewskazania rachunku bankowego w zeznaniu można złożyć druk ZAP-3 z podaniem swojego konta. W przeciwnym razie zwrot dokonany zostanie przekazem pocztowym. Należność za przekaz (tzw. porto) pobrana zostanie z kwoty nadpłaty. Zwrot na rachunek bankowy jest szybszy i bezpłatny.
10. Nadpłata z zeznania złożonego elektronicznie zwracana jest w terminie 45. dni od złożenia zeznania rocznego.
Napisz komentarz
Komentarze