Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Góry Izerskie. Petycja przeciwko apartamentowcom, których nikt nie chce budować

Góry Izerskie i hasła „degradacja krajobrazu”, „budowa apartamentowców”, „kontrowersyjna inwestycja” musiały wzbudzić zainteresowanie mieszkańców regionu. Z początkiem marca w sieci pojawiła się petycja, której autorzy sprzeciwiają się budowie apartamentowców w rejonie nieczynnej kopalni kwarcu Stanisław, położonej powyżej Rozdroża Izerskiego.

Petycję podpisało już 1600 osób. Sęk w tym, że w Szklarskiej Porębie - do której samorządu petycję skierowano - nikt o apartamentowcach nie mówi. Wygląda na to, że w tym przypadku może potwierdzić się kilka starych jak świat porzekadeł. „W każdej plotce jest ziarno prawdy.” „Coś dzwoni, ale nie wiadomo w którym kościele” i „Jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze”.

2 marca ktoś podpisujący się „Środowisko narciarzy biegowych” zamiesił w serwisie Awaaz petycję skierowaną do Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie, by ta zaprzestała działań zmierzających do degradacji krajobrazu w Górach Izerskich. I wycofała się z pomysłu na opracowanie nowego planu zagospodarowania przestrzennego na jednej z działek w obrębie nieczynnej już kopalni kwarcu Stanisław, położonej powyżej Rozdroża Izerskiego. Miałoby się to stać dzięki uchyleniu uchwały Rady Miasta Szklarska Poręba, która została podjęta jeszcze w 2021roku.

Według autorów petycji:

Opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego otwiera przestrzeń dla budowy apartamentowców w rejonie dawnej kopalni „Stanisław” – czemu stanowczo się sprzeciwiamy. (...) 

(Wraz z planowaną i popieraną przez Państwa (samorząd Szklarskiej Poręby dop. red.) inwestycją w Górach Izerskich, bezpowrotnie może przestać istnieć znaczna część narciarskich tras biegowych, przygotowywanych ogromnym nakładem sił i środków finansowych przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. (...) 

Część narciarzy biegowych z dużym prawdopodobieństwem przeniesie się na trasy konkurencyjnej Izerskiej Magistrali, położonej po czeskiej stronie Gór Izerskich.(...) 

Kontrowersyjna inwestycja w Górach Izerskich zniszczy nie tylko trasy biegowe, ale także turystykę pieszą i rowerową w sezonie letnim.(...) 

Inwestycja brutalnie ingerująca w teren po byłej kopalni „Stanisław” stanowi też zagrożenie dla znajdujących się tuż obok rezerwatu Torfowisk Doliny Izery oraz chronionych siedlisk cietrzewia.(..

Pod TYM LINKIEM znajdziecie całą treść petycji, a jeżeli uznacie za stosowne możecie ją również tu podpisać.

W ciągu kilku dni pod petycją podpisało się 1600 osób. Zaskakujące w tym wszystkim jest to, że jak wyjaśnia nam przewodniczący Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie - o żadnych apartamentowcach nie było mowy. Planowane zagospodarowanie działki, na terenie nieczynnej dziś kopalni kwarcu, pozwoli na działalność usługową. Miejsce faktycznie jest ciekawe, jednak prowadzona tam przez lata działalność wydobywcza i tak odcisnęła na przyrodzie nieodwracalne piętno. Tym co zachwyca w tamtym miejscu to widoki jakie z jednej strony rozciągają się na Góry Izerskie, a z drugiej w kierunku Rozdroża i całego Pogórza Izerskiego.

Właściciel kopalni wciąż może prowadzić tam wydobycie, jednak skłania się ku budowie ośrodka turystycznego, co zresztą nie jest pomysłem nowym. Były paprzcież już pomysły budowy wyciągu z Rozdroża na kopalnię Stanisław i nikt zbytnio nie protestował.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego jest w fazie uzgodnień i prace nad nim trwają. Na dziś projekt planu nie uzyskał pozytywnej opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a inwestor został zobowiązany do korekty opracowania środowiskowego. Tak więc na dzień dzisiejszy nie znamy losów tego planu ani terminu kiedy mógłby zostać uchwalony. Ze strony inwestora nie było mowy o apartamentowcach tylko o hotelu wkomponowanym w skalne półki. Już dziś zapraszam na spotkanie z radnymi, mieszkańcami i inwestorem, który odpowie zainteresowanym na pytania. - powiedział dla eluban.pl  Janusz Lichocki, przewodniczący Rady Miasta w Szklarskiej Porębie.

Właściciel kopalni Stanisław spotka się z radnymi Szklarskiej Poręby i zainteresowanym mieszkańcami w trakcie posiedzenia komisji stałych, które zaplanowano na godzinę 16, 20 marca, na sali widowiskowej dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie Górnej.

Musimy tu dodać, że ostateczna decyzja dotycząca zmian zagospodarowania przestrzennego na omawianej działce i tak należeć będzie do radnych. W dodatku radnych nie jednej a trzech gmin, bo kopalnia Stanisław położona jest na terenie gmin: Szklarska Poręba, Stara Kamienica i Mirsk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Orzeł 14.03.2023 19:11
A nie jak hotel to w porządku przecież to zmienia postać rzeczy hotel to nie apartament. Żenujące tłumaczenie.

Mike_Szklarska 14.03.2023 17:20
To niedopuszczalne , że Rada miasta Szkalrskiej Poręby rozpoczęła procedurę zmiany MPZP dla 152ha bez konsultacji społecznych. To nie jest folwark radnych, radni są od reprezentowania swoich wyborców! Czyj interes reprezentują w tej sprawie…?

Gryzlak 11.03.2023 18:01
patrząc na to jak całe osiedla apartamentowców powstają masowo w Szklarskiej można się obawiać

Michał 11.03.2023 09:31
Ja wiem ze Lubań jest daleko i moze dlatego umknęło Wam ze chodzi o teren polozony nad Kamienną przy torach a nie kopalnię.

Leki. 11.03.2023 08:44
Bucha burmistrz nie ma infrastruktury wodno kanalizacjniej w Świeradowie a ten kolejne apartamentowce chce budować amatorka.Protesty ekologów pewne i komisją europejska da zakaz na te niszczenie krajobrazu

olo 10.03.2023 16:20
A o oczyszczalni pomyśleli ???? Czy rurą do KWISY jak to Pan Burmistrz ze Świeradowa ??? A może rurą do Izery przez Orle do sąsiadów do Republiki Czeskiej ???

XXX Men 10.03.2023 20:56
Oko Co ma piernik do wiatraka.......

Anna 11.03.2023 11:38
W Świeradowie jest oczyszczalnia. W Czerniawie też. Doucz się.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama